×
Mobilā versija
Brīdinājums +6.6°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
1. jūlijs, 2013
Drukāt

“Mežinieku mājās” – senču tradīcijas un ilgdzīvošanas noslēpumi

Foto - Andris GrīnbergsFoto - Andris Grīnbergs

Kas reizi bijis Aglonas “Mežinieku mājās”, pēc laika noteikti vēlēsies ierasties vēl – tāda ir galvenā viesu atziņa. Bet galvenās saimnieces Mārītes Mežinieces galvenā atziņa – jāstrādā tā, lai viesiem būtu nepārvarama vēlēšanās atgriezties.

 

2008. gadā viņa kopā ar vīru Valēriju saņēma konkursa “Sējējs” veicināšanas balvu konkursa grupā “Ģimene lauku sētā”. Tagad gan viesus, gan viesu nama apsaimniekotājus vēl vairāk vieno jaunais augstais Mežinieku ģimenes darba novērtējums – 2012. gadā nopelnītais “Sējēja” laureāta diploms tajā pašā konkursa grupā.

 

Zooloģisko dārzu 
pārspēj ar…

– Pie jums gandrīz kā Rīgas Zooloģiskajā dārzā vai Salaspils Botāniskajā dārzā – tik daudz plāksnīšu ar objektu norādēm, tik daudz izglītojošas informācijas, tik liela augu, koku un dzīvās radības dažādība.

– Līdzība gan ir neliela, toties liela ir mūsu priekšrocība – apmeklētāji var ne vien skatīties, bet arī piedalīties dažādos interesantos pasākumos un daudz ko izbaudīt uz savas ādas, turklāt nevis uz dažām stundām, bet gan daudz ilgāk – dienu, divas, trīs un vairāk. Par to, ka pie mums ir ko darīt ar aizrautību, katrs atbraucējs uzreiz var spriest pēc daudzajām vietu norādēm – “Maizes māja”, “Horoskopu parks”, “SPA centrs”, “Atpūtas parks”, “Dabas taka”, “Dzīvnieku apskate”, “Strazdu ieleja”, “Pirts”, “Deju placis”, “Lapene”, “Bērnu laukums”, “Telšu vietas” un citām. Un arī pēc mūsu ielām – Mīlestības, Veselības, Darba, Zaļās. Viesu namu Latvijā netrūkst, tāpēc mēs allaž domājam par oriģināliem pakalpojumiem, ar ko pārsteigt un paņemt savā varā.

– Tuvu un tālu dzirdamas valodas, ka jūs esat saimniecības galvenais ideju ģenerators, turklāt liela stāstītāja un iedvesmotāja, pat dzejas rindu rakstītāja. Vai tas palīdz piesaistīt viesus?

– Lauku saimniekam, vienalga, kāda līmeņa un novirziena, vienmēr jābūt radošam. Es savas idejas loloju mēnešiem, reizēm pat gadiem ilgi. Karstu strēbt nav jēgas, īpaši tāpēc, ka kārtīgi jāapsver arī finansiālās iespējas.

Tā vairākus gadus ar vīru Valēriju piedalījāmies dažādos zemnieku saimniecību konkursos un ieguvām populāro balvu “Lielais tencinājums” – gan par poēzijas ekskursiju pagalmā, birztalā un mežā, gan par izcilu sakoptību un prasmi praktiskumu un daiļumu turēt ciešumā, gan par dzimtas koppūliņiem radoši ik gadu pārsteigt.

– Vai jūs esat autore arī divrindei “Dievs, dod, lai galdā maize / Un ap galdu – saime!”, kas rotā viesu nama maizes mājas fasādi?

– Visi rakstītie teksti, kas šeit uzrunā viesus, ir mani. Cilvēki to zina, rodas pavisam citas savstarpējās attiecības, kam, kā rāda pieredze, arī ir liela nozīme lauku tūrisma attīstībā. Mūsu viesu nama galdā pašcepta maize no pašu audzētiem rudziem, pašu sieti sieri no pašu slaukta piena, tēja no pašu audzētām vai dabā vāktām zālītēm un saime ap galdu ir ne vien vasarā, bet arī citos gadalaikos, ziemu ieskaitot.

– Arī gaļa, dārzeņi un ogas ir pašu?

– Jā, ganāmpulkā ir vairāk nekā 50 nobarojamo liellopu, viesu vajadzībām audzējam arī citus mājdzīvniekus, trušus ieskaitot, tāpat kartupeļus, ābolus, tomātus, gurķus, bietes, dažādus zaļumus, zemenes, upenes. Uzturam no ekoloģiski tīriem produktiem ir pavisam cita vērtība, ieskaitot smaržu un garšu.

– Saimniecība ļoti plaša un daudzpusīga, ģimene kupla, kā sadalāt pienākumus?

– Lauksaimnieciskajā ražošanā galvenie darītāji ir mans vīrs Valērijs ar dēlu Normundu, viesu nama rūpes galvenokārt ir uz maniem, dēla Jāņa un viņa sievas Aijas pleciem. Galvenais, ka mēs visi – arī pārējie ģimenes locekļi, bērnus ieskaitot – darbojamies čakli un draudzīgi, ar lielu pienākuma apziņu.

 

Horoskopu dārzs – 
vienīgais Baltijā

– Jūs Atpūtas parkam un Horoskopu dārzam, kuros koku un zaļumu ieaudzēšana prasījusi daudzu gadu pūles, esat devusi kopēju nosaukumu “Zvaigžņu stāsti”.

– Poētisks nosaukums tāpēc, ka par mums būtiskākais ir ierakstīts zvaigznēs, jāprot tikai pareizi izlasīt. Horoskopu dārzā visi divpadsmit meža kalendāra koki – osis, lazda, kastaņa, pīlādzis un pārējie – stāsta gan par savu, gan mūsu dzīvi – kādi esam, kurš ar kuru saderam vai galīgi nesaderam. Visvairāk tas interesē topošos jaunlaulātos, bet arī tie, kas sākumā par horoskopu zīmēm ir skeptiski, pēc ekskursijas no dārza vēl negrib šķirties.

Cilvēki te jūtas pārsteigti, uzzinot daudz ko jaunu, kas būtībā nemaz nav nekas jauns, tikai agrāk bijis nezināms, piemēram, ka lazda pastiprina garīgās spējas, kastaņa vairo skaistumu, ģimenes materiālo un emocionālo labklājību, pīlādzis kā ģimenes miera un laimes simbols atvaira ļaunumu un aizsargā enerģētiski, jasmīns veicina domāšanas skaidrību.

 

Baravikas birztalā

– Ko novēlat citiem lauku saimniekiem?

– Stiprināt ģimeniskumu. Tad arī atnāk lieli brīnumi, kā mums nesen, kad jau 14. maijā birztalā pie mājas pamanījām apmēram 30 baravikas. Tagad jau esam novākuši trešo ražu.

 

VIZĪTKARTE

MĀRĪTE MEŽINIECE

* Aglonas novada Aglonas pagasta viesu nama “Mežinieku mājas” un zemnieku saimniecības “Laima” īpašniece;

* 45 gadi, augstākā juridiskā izglītība, sociālo zinību maģistre;

* saimniekošanā palīdz vīrs Valērijs, bērni Jānis, Normunds un Beāte, mamma Marija Lilija, vedekla Aija, brālis Jāzeps ar sievu Skaidru un dēliem Alenu un Aivi;

8 viesiem sniedz desmitiem pakalpojumu un vairāk nekā 100 hektāru lielajā bioloģiskajā saimniecībā iegūst visu nepieciešamo Latgales Kulinārā mantojuma mājas galdam – pienu, gaļu, graudus, kartupeļus, dārzeņus, ogas, garšaugus, tējas.

 

Veiksmes formula

STARTS

* 1992. gadā sāk apsaimniekot 15 hektārus zemes;

* 2000. gadā atver viesu namu un izveido dabas taku.

 

IZAUGSME

* 2003. gadā uzbūvē lielu siltumnīcu, kur audzē tomātus, gurķus, zaļumus, puķu stādus, turpmākajos gados uzbūvē vēl trīs siltumnīcas;

* 2006. gadā uzceļ otru pagrabu;

* 2007. gadā sāk veidot Horoskopu parku;

* 2010. gadā izveido mini SPA centru;

* 2011. gadā atklāj izglītības iestādes “Pirts skola” Latgales filiāli;

* 2011. un 2012. gadā top Maizes māja;

* 2013. gadā sāk darboties Latgales kāzu nams;

* 2013. gadā apsaimnieko jau vairāk nekā 100 hektārus zemes.

 

VIETA

* 2012. gada “Sējēja” laureāti konkursa grupā “Ģimene lauku sētā”

* Horoskopu parks ar 12 meža kalendāra kokiem un informācijas plāksnēm ir vienīgais Baltijā;

* viesu nams pakalpojumu daudzpusības ziņā ir viens no vadošajiem ne vien Latgalē, bet arī visā Latvijā.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+