×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Zelma, Zemgus, Virma
Otrdiena, 14. augusts, 2018
1. augusts, 2014
Drukāt

Mežonīga Amazones cilts – šaušalīgas maģijas un veiksmīgas bērnu audzināšanas paraugs (5)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Autore – Signe Koļcova, žurnāls “Planētas Noslēpumi”

Mūsdienu Amazones džungļos mīt kāda mežonīga cilts. Baltādainie viņus pakāpeniski iedzinuši visnepieejamākajos lietus mežu nostūros, kur valda moskītu pulki un krokodili, un šie cilvēki tur dzīvo faktiski akmens laikmetā, nodarbojoties ar medībām un vākšanu. Bet dažkārt viņiem ir arī svētki, un tad viņi sapulcējas vienkopus, lai bez mūzikas pavadījuma izpildītu dejām līdzīgus dīvainus rituālus. Svinību noslēgumā viņi apēd pulverī saberztus mirušo radinieku kaulus, tādējādi atbrīvojot viņu dvēseles…

Makiritare jeb ekuana, kā viņi paši sevi dēvē, cilts ir pietiekami liela – kopā viņu ir aptuveni 10 000 cilvēku. Viņi runā dažādos dialektos un dēvējas dažādi, atkarībā no apdzīvojamās vietas, kas vienlaikus ir arī viņu garu mītne. Viņi mīt džungļos starp Brazīliju un Venecuēlu, izveidojuši savdabīgus kolektīvos ciematus, kurus dēvē par šabono.

Šabono ir milzīga apļveida māja – palmu zaru jumts un vidū atklāta telpa. Šo smalko gredzenu kā zaļa siena droši sargā necaurejamie lietus meži un viss bīstamais, kas ir tajos un aiz tiem – indīgas čūskas, lielie plēsēji un, protams, citu cilšu naidīgie karavīri. Katrā tādā ciematā–nojumē mīt 40–300 cilvēku, un katra ģimene tur aizņem savu daļu grīdas zem apļveida jumta. Kaimiņi nav viens no otra atdalīti ar sienām, viņu dzīvei piemīt izteikts pirmatnējās kopienas raksturs. Piemēram, ja kāds pārītis sadomā nodarboties ar seksu, tam jādodas uz to pašu krietni vien bīstamo mežu.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Florindas Doneres grāmata Šabono(K.K. līdzgaitniece).

  2. un varbuut pat taa ir labaak nekaa civilizaacijaa

  3. paldies par rakstu!! ļoti interesanti !

  4. Septiņdesmitajos gados sērijā “Apvārsnis” bija grāmata “Janoami”, kur visu šo apraksta baltā sieviete, ko bērnībā nolaupīja šie indiāņi un kas kopā ar viņiem nodzīvoja lielu daļu mūža, kamēr aizbēga atpakaļ pie “savējiem”. Lasot kļuva skaidrs, ka jūsmošana par dabas bērnu viedo dzīves gudrību ir sadomāta, jo tie tiešām ir primitīvi cilvēki, kas dzīvo primitīvu dzīvi primitīvu impulsu vadīti.

    • Es esmu lasījusi tieši Janoami,domaju,ka runa iet par vienu un to pašu indiāņu grupu…Neticu gan, ka mums būtu jāaudzina bērni pēc kaut kādām primitīvo indiāņu metodēm,vai ne?

Draugiem Facebook Twitter Google+