×
Mobilā versija
+7.3°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
28. oktobris, 2014
Drukāt

Darba vietas laukos nodrošina mūsu darbība un koksne. Saruna ar Robertu Strīpnieku (5)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Piecpadsmit gados, kopš dibināta akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” (“LVM”), uzņēmums veicis attīstības ceļu, kas, strādājot ierastā intensitātē, būtu prasījis gadus četrdesmit. Kļūstot par straujāk augošo mežsaimniecības uzņēmumu Eiropā, “LVM” sev līdzi vedusi visu meža nozari. “Galvenais ieguvums ir tas, ka šodien meža apsaimniekošanas sistēma Latvijā ir pašregulējoša, komercializēta un neatkarīga,” uzsver “LVM” valdes priekšsēdētājs 
Roberts Strīpnieks.

– Kā, jūsuprāt, piecpadsmit “Latvijas valsts mežu” darbības gadi ietekmējuši meža nozari un mūsu valsts tautsaimniecību?

– Šajos piecpadsmit gados mēs esam nogājuši attīstības ceļu, kas, soļojot parastā tempā, būtu prasījis gadus četrdesmit. Mēs esam radījuši vilcējspēku, kas vedis nozari uz priekšu, uz nākotni gluži kā ar septiņjūdžu zābakiem. Un šajā nākotnē mēs tagad esam visi kopā – stādu audzētāji, mežizstrādātāji, pircēji, pārstrādātāji.

Taču lielākais ieguvums ir tas, ka šīs pārmaiņas ir sistēmiskas un nav vairs tik ļoti atkarīgas no kādas vienas personas vai viena uzņēmuma, kā tas bija pirms piecpadsmit gadiem, kad izšķīrās “Latvijas valsts mežu” liktenis.

Šodien meža apsaimniekošanas sistēma ir pašregulējoša, komercializēta un to pozitīvi vērtē gan dalībnieki, gan Latvijas sabiedrība. To nedrīkst novērtēt par zemu.

– Ko ir ieguvusi valsts, Latvijas iedzīvotāji?

– Vispirms stabilu, prognozējamu, ilgtspējīgu un videi draudzīgu valsts meža apsaimniekošanu. Ja mēs runājam skaitļu valodā, tad tie ir 5800 kilometri uzbūvētu vai renovētu meža ceļu, kas ir nenovērtējams ieguldījums mūsu mežu vērtībā, tie ir 160 000 hektāru kvalitatīvi atjaunotu mežu, jā, tie ir arī 830 miljoni eiro, kas ieskaitīti valsts un pašvaldību budžetos nodokļu un dividenžu veidā. Iedzīvotāju vajadzībām ir izveidotas 400 atpūtas vietas, tās ir arī stabilas darbavietas laukos, ko nodrošina “Latvijas valsts mežu” pašu darbība un tā koksne, ko esam saražojuši un kas ieplūdusi Latvijas tautsaimniecības apritē. Teju vai neticams skaitlis ir mūsu saražotie 460 miljoni koku stādu, no tiem apmēram 90% ir iestādīti Latvijā, gan mūsu pašu apsaimniekotajos valsts mežos, gan privātajos mežos un mazkvalitatīvās lauksaimniecības zemēs. Īpaši strauji pieaugusi jaunaudžu kopšana – tas nodrošinās straujāku kvalitatīvas koksnes pieaugumu nākotnē, tātad lielāku meža ražību no katra hekt­āra. Šajos gados esam izkopuši 400 000 hektāru meža.

– Kopš 1999. gada Latvijā bijušas vienpadsmit valdības un astoņi premjeri. Turpretim “Latvijas valsts mežiem” visu šo laiku bijis viens vienīgs “premjers”. Kā tas ir – vadīt lielu valsts uzņēmumu, kurā saplūst tik daudz dažādu interešu?

– Pārdzīvot vienpa­dsmit valdības – tas, protams, ir izaicinājums. Tomēr visgrūtāk bija sākumā, kad uzņēmums bija jauns. Tagad mums ir ļoti profesionāla vadības komanda, nozarē izdiskutētas sistēmas un noteikumi, kas nodrošina attīstību un stabilitāti. Nozare ir pierādījusi, ka kritiskos brīžos mēs kopā protam mobilizēties un izvēlēties prioritātes tālākai attīstībai.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Visļaunākais kas no šī mūļa ir nācis ir tas ka LVM SPECIĀLI atteicās no ilgtspējīgas mežsaimniecības sertifikāta FSC. Pretī tiek aizmērētas acis ar PAŠU sacerētu PEFC sertifikātu. Uzlikti pāris soliņi uz 100ha meža, vēl šādas tādas PR izdarības, iespējams pat šī intervija. Bet realitāte ir tāda, ka tiek bruģēts ceļš VĒL LIELĀKAI kokoku ciršanai, kas nu galīgi vairs nebūs ilgtspējīga mežsaimniecība. Ardievas mežiem. Nauda nesmird.

  2. Attēlā parādītais cilvēks vada veidojumu, kura nodarītais posts Latvijas mežiem un dabai kopumā nav naudā izmērāms. Atliek tikai lūgt, lai Dievs ie žēlīgs pret viņu.

  3. galīgais murgs
    kautko izsūkā no pirksta un dara ……katrā ziņā ir arīgudras idejas,kuras galu galā tieksačakarētas lidz stulbumam

  4. No egleem laikam buus jaatvadaas, jo taas gaaziis veetras deelj klimata mainjaam. Bet deelj siltaaka klimata Vidzemee vareetu saakt audzeet skabaarzhus. Manaas lauku maajaas pie Madonas jau viens liels ir izaudzis-

  5. LVM vadlīnijas saskan ar jebkuru politisko spēku, jo mežs ir ienākumu avots un tas ir jānocērt! Mežkopība, ko loloja paaudžu paaudzes ir develvēta! Vai meži tiek atjaunoti atbilstoši augšanas apstākļiem un konkrētai koku sugai? Nē. Un tā varētu daudzus piemērus minēt….

Draugiem Facebook Twitter Google+