Laukos
Mežsaimniecība

Mežu īpašnieki aizvien aktīvāk iesaistoties kooperatīvos0


Arnis Muižnieks
Arnis Muižnieks
Foto – Anda Krauze

Latvijā pēdējos gados ir novērojama pakāpeniska meža īpašumu konsolidācija, kā arī aktīvāka īpašnieku iesaistīšanās kooperācijā, trešdien “Latvijas mežsaimnieku un kokrūpnieku konferencē 2017” sacīja Latvijas Mežu īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks.

Viņš norādīja, ka meža īpašnieki Latvijā ir samērā liela sociālā grupa – pēc pašreizējiem datiem šobrīd Latvijā ir 135 000 privāto meža īpašnieku. Savukārt vidējā meža zemes platība, kas pieder fiziskām personām un privātām juridiskām personām, ir 10,6 hektāri, taču 91% privāto mežu īpašnieku pieder meža zeme, kuras teritorija nepārsniedz 20 hektāru.

Muižnieks atzīmēja, ka pēdējos gados Latvijā ir novērojama pakāpeniska meža īpašumu konsolidācija – ik gadu meža īpašnieku skaitam ir tendence samazināties, bet vidējai īpašumu platībai – palielināties.

Tāpat pēdējos gados Latvijā meža nozarē sevi sākuši pieteikt privāto mežu īpašnieku kooperatīvi. Ik gadu interese par iespēju kooperēties īpašumu apsaimniekošanā aug, jo mežu īpašnieki saprot, ka tā var labāk aizstāvēt savas intereses koksnes tirgū, piesaistīt zinošus darbiniekus un tehnoloģijas darbiem.

Patlaban Latvijā ir reģistrētas sešas mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības, no kurām aktīvas ir trīs.

Muižnieks arī atzīmēja, ka lielie mežu īpašnieki, tostarp kooperatīvi darbus mežā plāno ilgtermiņā, aizvien plašāk praksē izmantojot jaunākās zinātnieku atziņas. Esot kooperatīvā, koksnes plūsma tiek virzīta caur kooperatīvu, un šādi meža īpašnieki ir daudz prognozējamāki dalībnieki koksnes resursu piegādes ķēdē.

Konferenci rīko biedrība “Zaļās mājas” sadarbībā ar Latvijas Meža īpašnieku biedrību un Latvijas Kokrūpniecības federāciju.

LA.lv