×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
5. oktobris, 2016
Drukāt

MH17 katastrofā vainīgo saukšana pie atbildības – starptautiskās sabiedrības goda lieta (6)

Foto: EPA/Scanpix/LETAFoto: EPA/Scanpix/LETA

Ukrainas vēstnieks Latvijā JEVHENS PEREBIJNISS

28. septembrī Nīderlandes izmeklēšanas komisija ar Ukrainas, Malaizijas, Austrālijas un Beļģijas dalību paziņoja “Malaysian Airlines” pasažieru lidmašīnas reisa MH17 katastrofas izmeklēšanas rezultātus. 2014.gada 17.jūlijā Doņeckas apgabala debesīs notikusī traģēdija paņēma 298 cilvēku dzīvības. Saskaņā ar izmeklēšanas rezultātiem, lidmašīnu notrieca zeme-gaiss tipa raķete, kas bija izšauta no raķešu kompleksa “Buk” no Doņeckas apgabala Pervomajskoje ciema rajonā, kas gan tajā laikā un pašlaik atrodas prokrievisko kaujinieku kontrolē. Tika noteikts arī maršruts, pa kuru nozieguma raķešu komplekss tika Ukrainā: “Buk” bija piegādāts no Krievijas, un pēc tā izmantošanas lidmašīnas notriekšanai tika nogādāts atpakaļ Krievijas teritorijā.

Ņemot vērā paveiktā darba apjomu un pierādījumu analīzi, apstrādes tehnisko sarežģītību, šai izmeklēšanai nav vēsturiska precedenta. Tehniskajā izmeklēšanā piedalījās Ukrainas, Nīderlandes, Malaizijas, Austrālijas, Krievijas, ASV, Beļģijas, Lielbritānijas un ICAO pārstāvji. Izmeklēšanas grupas sastāvā bija 200 izmeklētāji un atsevišķu nozaru eksperti. Divu gadu garumā tika cītīgi izpētīti tūkstošiem lidmašīnas atlūzu fragmentu. 1448 no šiem fragmentiem tika ievadīti datu bāzē kā pierādījumi. Vairāk nekā 20 valstīm tika aizsūtīti 60 lūgumi par tiesisko palīdzību. Tika izpētītas 20 dažādas militāras sistēmas, rūpīgi analizēts pusmiljons video un fotogrāfiju, nopratināti 200 liecinieki, noklausītas 150 000 telefonsarunas, kas varētu būt attiecināmas uz nozieguma lietu, no tām vairāk nekā 3500 tika pilnīgi pārtulkotas un izanalizētas.

Lai būtu iespējams adekvāti reaģēt uz mēģinājumiem apšaubīt izmeklēšanas rezultātus, ļoti svarīgi zināt un apzināties paveiktās izmeklēšanas mērogus, izmeklēšanas neatkarību un kompetenci. Starp citu, pretēji Krievijas paziņojumiem, izmeklēšanas gaitā tika izskatītas visas iespējamās traģēdijas versijas un galu galā tās tika noraidītas. Tas pārtrauca Krievijas mēģinājumus ar sagrozītas un safabricētas informācijas palīdzību diskreditēt izmeklēšanas komisijas darbību un izmeklēšanas rezultātus. Izmeklēšanas rezultāti, tai skaitā video, foto, audio un citi dokumenti, ir pieejami atklātā formātā un ar tiem var iepazīties jebkurš, kā arī pārliecināties par to, ka Krievijas mediju apgalvojumi par pierādījumu neesamību ir nekas vairāk, kā propagandas paņēmiens.

Ļoti svarīgi uzsvērt, ka izmeklēšanas komisija ir pilnīgi neatkarīga. Dalībvalstu valdībām nav tiesību jebkādā veidā ietekmēt izmeklēšanas procesu, tām nav pilnvaru ne paātrināt, ne novilcināt izmeklēšanu. Tikai izmeklēšanas komisija ir tiesīga noteikt, cik daudz laika tai ir nepieciešams izmeklēšanai un rezultātu paziņošanai.

Tātad lielāka daļa izmeklēšanas ir paveikta. Iegūtie rezultāti jau liecina par Krievijas līdzdalību notikušajā traģēdijā. “Buk”, kas tika ievests no Krievijas un pēc paveiktā nozieguma citas valsts teritorijā atgriezās atpakaļ Krievijā, nevar nopirkt militārās munīcijas veikalā. Vēl vairāk – šo sarežģīto tehniku nevarēja apkalpot vienkāršie “traktoristi” un “ogļrači”. Bez šaubām, tie bija apmācīti virsnieki, kas rīkojās pēc kādas augstākas pavēles. Kas notrieca un kas deva pavēli, noteiks izmeklēšana. Pēc izmeklēšanas komisijas paziņojuma, tai ir zināmi tuvu pie simts aizdomās turamie, kas varētu būt iesaistīti šajā noziegumā. Un pats galvenais: saukt pie atbildības vainīgos par reisa MH17 katastrofu ir visas starptautiskās sabiedrības goda lieta. Diemžēl Krievija nobloķēja ANO Drošības padomes lēmumu par starptautiskā tribunāla izveidošanu MH17 traģēdijas izmeklēšanai, kas tikai liecina par tās līdzdalību noziegumā.

Sakarā ar to valstis, kuru izmeklēšanas iestādes ņem dalību traģēdijas izmeklēšanā, turpina darbu pie konkrēta mehānisma noteikšanas – tribunāla vai tiesas, kura lēmums nodrošinātu noziedzniekiem taisnīgu sodu. Svarīgi, lai šis mehānisms būtu maksimāli efektīvs un ļautu ne tikai nosaukt vainīgos, bet arī saukt viņus pie atbildības.

Pagaidām Krievija demonstrē absolūtu nevēlēšanos sadarboties ar izmeklēšanu, turpinot ignorēt acīmredzamus faktus un pierādījumus, ar ko starptautiskās sabiedrības acīs izraisa vēl vairāk jautājumu un aizdomu, ka tai ir kas slēpjams. Tai pašā laikā visgudrākais lēmums Krievijai būtu nostāties taisnības un veselā saprāta pusē un visādi atbalstīt izmeklēšanu, lai visus šīs traģēdijas vaininiekus sauktu pie atbildības un vēl vairāk nesarežģītu situāciju, kurā atrodas Krievijas tauta, jo tas viņu ved strupceļā un vēl lielākā izolācijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Хочу возразить господину послу. Единственное, что не вызывает никаких сомнений, так это чрезвычайная ангажированность самой этой комиссии. Полное впечатление того, что все усилия направлены не на поиск истины, а на подтверждение заранее объявленного результата. Возражения концерна производителя этих систем не принимаются, данные слежения от российского минобороны тоже. А где снимки от американских спутников? Они же всё видят. Где переговоры диспетчеров? Где фиксация местоположения украинских Буков в этот момент? Вопросов больше, чем ответов.

  2. Putina lielākā kļūda – izdeva lidmašinas paliekas un tās varēja izmeklet. To poļu lidmašinu ( paliekas ) tā arī neizdeva un tur klusums… Būtu arī šeit klusums .
    Nu notrieca – autoriem ordeņi vai klusā nāve no sēnītēm…Tiem mazajiem laikam vairāk sēnītes un nav liecinieku…

  3. Un jāsāk ar Rinkevica kungu….

  4. Ko tur piebilst:”Kas vainīgs, tas bailīgs!” Krievi laikam nav pazīstami ar tādu sakāmvārdu.

  5. un kad tad tieās hoholus un jeņķus?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+