Starptautiskā ekspertu grupa apskata lidmašīnas atlūzas. 2014. gada septembris
Starptautiskā ekspertu grupa apskata lidmašīnas atlūzas. 2014. gada septembris
Foto – LETA/EPA

MH17 notriekšanas izmeklētāji publicē telefonsarunas: ko tās atklāj? 0

Reisa MH17 aviolainera notriekšanas 2014.gadā virs Austrumukrainas izmeklētāji ceturtdien publiskoja noklausītas telefona sarunas, kas parāda ciešas saites starp “augsta ranga” Krievijas amatpersonām un kaujiniekiem, kam jāstājas tiesas priekšā saistībā ar aviokatastrofu.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

Starptautiskā izmeklētāju komanda paziņoja, ka sarunu ieraksti radījuši jautājumus par iespējamo augsta ranga Krievijas amatpersonu iesaisti aviokompānijas “Malaysia Airlines” lidmašīnas notriekšanā izmantotās raķetes izvietošanā.

Noklausītās sarunas arī liecina, ka saites starp Kremli un pašpasludināto “Doņeckas tautas republiku” Ukrainas austrumos bijušas “daudz ciešākas” nekā uzskatīts sākotnēji, secinājuši izmeklētāji.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nīderlandes vadītā izmeklētāju komanda paziņojumā noradīja, ka “”Doņeckas tautas republikas” līderi un viņu kontaktpersonas Krievijas Federācijā telefoniski sazinājās gandrīz katru dienu”.

“Viņi runāja ar līderiem Maskavā, Ukrainas robežas tuvumā un Krimā. Saziņa galvenokārt notika, izmantojot Krievijas drošības dienesta piegādātus drošus telefonus,” lasāms paziņojumā.

Vairākos zvanos iesaistīts Krievijas prezidenta Vladimira Putina padomnieks Vladislavs Surkovs, paziņoja izmeklētāji. Vienā no zvaniem Surkovs solījis militāru pastiprinājumu no Krievijas 2014.gadā.

Citā zvanā 2015.gadā viņš runā ar lietā apsūdzēto Leonīdu Harčenko par bažām, ka cits apsūdzētais – Sergejs Dubinskis – tiks aizturēts par nelegālu robežas šķērsošanu Ukrainas austrumos.

Vairākās kaujinieku telefona sarunās pieminēts arī Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu. Vienā sarunā pieminēts, ka kaujinieki ierodas “ar mandātu no Šoigu”.

Izmeklētāji atklāja, ka īpaši vēlējušies zināt, vai Surkovs un Šoigu “ir iesaistīti 2014.gada vasarā Ukrainas austrumos notikušo militāro operāciju plānošanā un izpildē”.

Izmeklētāju komanda aicināja atsaukties arvien vairāk liecinieku pirms nākamgad Nīderlandē gaidāmās tiesas prāvas pret trim Krievijas pilsoņiem un vienu Ukrainas pilsoni, kas apsūdzēti par saistību ar lidmašīnas notriekšanu.

Malaizijas pasažieru lidmašīna “Boeing 777” tika notriekta 2014.gadā virs Maskavas atbalstīto kaujinieku kontrolētās teritorijas Ukrainas austrumos. Katastrofā dzīvību zaudēja visi lidmašīnā esošie 298 pasažieri un apkalpes locekļi. Aptuveni divas trešdaļas no bojāgājušajiem bija Nīderlandes pilsoņi.

Reklāma
Reklāma

Izmeklētāji iepriekš paziņojuši, ka raķete “Buk”, ar kuru notriekta lidmašīna, uz Ukrainu tika nogādāta no Krievijas pretgaisa brigādes, kas bāzēta Kurskā.

Starptautiskā izmeklēšanas komisija identificējusi četrus aizdomās turamos lietā par lidmašīnas notriekšanu. Aizdomās turamie identificēti kā Krievijas pilsoņi Igors Girkins, Sergejs Dubinskis un Oļegs Pulatovs un Ukrainas pilsonis Leonīds Harčenko.

Viņus visus Nīderlandē tiesās aizmuguriski. Gaidāms, ka prāva sāksies 9.martā.

Izmeklēšanā iesaistīti Austrālijas, Beļģijas, Malaizijas, Nīderlandes un Ukrainas eksperti.