Praktiski
Mājas

Mielasts lielam viesu pulkam: kā plānot? Taisīt ēdienu pašiem vai uzticēt citiem? 0

Foto – Shutterstock

Nolemts – tā kā telpas mājās gana plašas, lūgšu viesus un rīkošu svinības. Bet kā aprēķināt, cik daudz ēdamā likt galdā, lai nepietrūktu un arī pāri nepaliktu? Vai gatavot pašai vai varbūt pasūtīt visu gatavu?

 

Lētāk pirkt, nevis gatavot

Ja saknes, piena produkti un gaļa no pašu saimniecības, lētāk laikam ir gatavot pašiem, gan ar piebildi – ja ir prasmīgi palīgi, kas nekašķējas, un saimniecei nav žēl sevis, jo pēc virtuvē pavadītām garām stundām svinību vakarā vienīgā vēlme būs ātrāk tikt pie miera.

Ja produkti jāpērk veikalā, lētāk ir pasūtīt ēdienus kafejnīcā, kuras maltīte iet pie sirds, jo, ja saskaita kopā naudu par produktiem, no kuriem izmantos tikai daļu un tiks norakstīts piedegušais un pārsālītais, kā arī cepeškrāsnij un plītij patērēto gāzi vai elektrību un pašas pamatīgo darbošanos vairāku dienu garumā, ekonomijas vietā būs zaudējumi.

Pašiem gatavot maltīti ir izdevīgi, ja pasākums notiek nelielā ģimenes lokā aptuveni 10 cilvēkiem un nav jākautrējas, ka kāds ēdiens nav izdevies ideāli vai pasniegtie kāposti un kartupeļi nav gluži karsti.

Ja svinības paredzētas vairākiem desmitiem ļaužu, labāk paļauties uz profesionāļiem. Populārs un finansiāli izdevīgs variants ir pasūtīt gatavus gaļas ēdienus, ko var uzsildīt, un aukstā galda ēdienus. Pašiem tad atliek izvārīt kartupeļus un izsutināt kāpostus, varbūt atlicināt laiku un izcept torti.

 

Ēdienu samēro ar finansēm

Par to, cik maksā maltīte vienai personai, jāvienojas svinību rīkotājam un gatavotājam. Tad noskaidro, kādus ēdienus un par kādu naudu vēlas iegādāties, cik tālu atrodas svinību vieta no maltītes tapšanas ceha, kā ēdieni tiks piegādāti, kas sarūpēs galdautus un traukus. Ja ir padomā vairākas labas kafejnīcas, var veikt pat cenu aptauju un lūgt, lai uz e-pastu atsūta iespējamo piedāvājumu un izmaksas.

Jāņem vērā, ka cenas dažādās ēdināšanas iestādēs atšķiras. Kopīgā tendence – jo tālāk no Rīgas, jo lētāk un bagātīgāk. Nelielām mājas svinībām nāksies tērēt, sākot no 8–10 eiro par cilvēku.

Ja gatavo paši vai pasūta, var rēķināties ar aptuveniem produktu daudzumiem, ko cilvēks vienā vakarā var notiesāt. Apēstā daudzums atkarīgs arī no pasākuma iemesla, ilguma un paredzētās programmas. Protams, sēru mielastā neapēdīs tik daudz kā līksmā dzimšanas dienas ballītē ar dejām līdz rītam.

! Ja būs ballīte ar dejām un pusnaktī pasniegs torti, mielastam vērts gatavot arī saldo ēdienu. Bet, ja svinības paredzētas latviskā garā, nepieceļoties no galda, un ilgs aptuveni trīs stundas, pietiks ar torti.


Kādi viesi, tādi galdi

Profesionāli svinību galdu klājēji stāsta, ka arvien vairāk cilvēku vēlas specifisku ēdienkarti. Pasūtot mielastu, tas jāpiesaka, jo viesu namā, iespējams, izmanto tikai tos produktus, kas parasti tiek celti galdā. Piemēram, jāzina, vai ballītē būs veģetārieši, vegāni, svaigēdāji, vai kādam ir glutēna nepanesība vai alerģijas, teiksim, pret riekstiem, olām. Sevišķi aktuāli tas ir, klājot svinību galdus jauniešu vai bērnu ballītēm.

Lai kā censtos pavāri, tomēr bērnu iekārotākais cienasts ir tradicionālie čipsi un saldie, gāzētie dzērieni. Apēsti tiek arī frī kartupeļi ar tomātu mērci un cīsiņu zirneklīši. Viņiem vislabāk patīk našķi, kurus var paķert un apēst, skrienot tālāk. Arī picas un tortes var iepriecināt mazos viesus.

! Svētki nav īstais laiks pievērst citus un sevi veselīgas ēšanas tikumiem.

 

Klasiku aizvieto ideja

Ja svinības paredzētas vecāka gadagājuma cilvēkiem, labāk izvēlēties tradicionālo maltīti ar auksto galdu, silto un saldo ēdienu. Kūka un kafija, protams, piedevām. Ballīte vecajai paaudzei šķitīs izdevusies, ja visi būs pārēdušies.

Ar izsmalcinātu ēdienu pārsteigt cilvēkus grūti, bet, ja to vēlas, var gatavot kaut ko sen aizmirstu, ar bērnības garšu.

Ja publika pratīs novērtēt, lieliska var izvērsties tematiskā ballīte, kurā viesi tiek cienāti ar kartupeļu pankūkām, īpašām biezputrām, asinsdesām vai uz ugunskura vārītu zupu. Vīriem patiks alus vakars ar dažādām uzkodām. Satikšanās prieks tāds pats, tikai izdevumu un pūļu daudz mazāk. Var arī aicināt draudzenes tikai uz torti un kafiju, taču ielūdzot tas jāpasaka, lai kāda negatavojas uz lielu izēšanos un neierodas, divas dienas badojusies.

! Mājas ballīte ir īstā reize, kad saimniece var uzprasīties pēc komplimentiem un likt galdā visus konservu paraugus, kas pagrabā. Jo īpaši vērtīgi, ja tos pasniedz, izklāstot recepti. Pašu gatavojumi ir modē!

 

Var likt, var nelikt

Ja naudas resursi ierobežoti, var atteikties no delikatesēm, piemēram, nēģus itin labi var aizvietot ar lasi, kas nopērkams par saprātīgāku cenu, turklāt sārtās laša šķēlītes grezno galdu. Ikri būs smalks ēdiens, taču tiem jābūt pietiekamā daudzumā, lai visi var pagaršot. Ja būs tikai viena maza kārbiņa, izskatīsies smieklīgi. Vairākums viesu arī smalku un dārgu medījuma gaļu un žāvējumus no karbonādes atšķirs tikai tad, ja būs pielikta zīmīte ar paskaidrojumu…

No augļiem nav pieprasīti banāni un āboli. Viesiem labāk garšo vīnogas, ananasi, mandarīni, sezonas laikā – arbūzi.

Ja bijis bagātīgs sāļais mielasts, ar kafijas galdu var neaizrauties, piemēram, ja galdā ir torte, parasti pāri paliek plātsmaizes, pīrāgi un cepumi. Našķim ieteicamas labas šokolādes konfektes, kas nopērkamas uz svara. Ar kastēm var iedzīvoties kaunā, jo tās ir dārgas, bet konfekšu maz. Konfektes atšķirībā no plātsmaizēm varēs ilgāk uzglabāt, ja vien kārumnieki bērni visas neapēdīs.

Saistītie raksti

! Ja nav īpašu prasmju, ar ēdienu dekorēšanu nevajag aizrauties. Ēdiens ir glīts pats par sevi, un pilnīgi pietiks ar diļļu vai seleriju lapiņām, zivīm – ar citrona šķēlīti.

Svētku maltītes matemātika

Pieredzējuši galdu klājēji ēdienu daudzumu aprēķina, ņemot vērā vidējo lielumu, cik viesis svinībās var apēst, un to, ka apetīte un ēdelība atšķiras. Lūk, aptuvens pārtikas daudzums vienam cilvēkam.

 

Aukstais galds (ja būs arī siltais ēdiens, vajag uz pusi mazāk)

Salāti: līdz 500 g (parasti četru veidu, katrs aptuveni 100 g, rasolu parasti ēd vairāk)

Gaļa: 300–350 g, dažādi izstrādājumi

Zivs: 100 g

Siltais ēdiens

Kartupeļi: 2–3 vidēji lieli

Gaļa: aptuveni 200 g; ieteicams gatavot 2–3 veidus, bet nelielus gabaliņus

Sautēti kāposti: 150 g

Kafijas galds

Torte: 100 g

Plātsmaize, cepumi: kopā 70 g (100 g, ja nav tortes)

Kafija: viena tase (10 cilvēkiem vajag aptuveni 0,5 kg maltas kafijas)

Augļi: 2 kg 10 cilvēkiem

Konfektes: 2 gab.

Dzērieni

Limonāde, citronūdens: 1 l

Alkohols vakaram kopumā: aptuveni 0,3 l mājas viesībām, 0,5 l ilgākai ballītei

Stiprais alkohols: 150–200 ml degvīna gados jaunākiem vai konjaks vecākiem viesiem

Šampanietis dāmām, vidēji salds; vecāki viesi vēlas saldāku dzirkstošo dzērienu, jaunāki – brutu

Pieprasītākais ir pussausais vai pussaldais vīns.

! Vecāka un vidēja vecuma vīrieši ciemos tradicionāli nāk ar alkohola pudeli. Jauniešu publikā uz to cerēt velti.

 

FAKTS.

Ballītē ar klasisku ēdienu izvēli vienmēr cieņā ir rasols un sautēti kāposti.

Konsultējusi svētku galdu klājēja Arnita Runce

LA.lv
AG
Aija Geida
Praktiski
Karamelizēti āboli. Bērniem ļoti garšos!
19 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Ķirbju salāti ar papriku. Nevajag sterilizēt!
20 stundas
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Lai vēlziedes parādītu sevi visā krāšņumā. Kad tās ir jāpārstāda un kā jākopj?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
Mēs paši esam uzlikuši sev važas. Intervija ar uzņēmēju Uldi Pīlēnu
Intervija 20 minūtes
LE
LETA
Dabā
Trešdien vietām sabiezējusi migla, pa dienu nokrišņi nav gaidāmi
28 minūtes
LA
LA.lv
Ekonomika
Valstij pasniegti īpaši Latvijas simtgades ģerboņi
22 minūtes
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
9 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Trampa draugi iznāk no skapja
14 minūtes