×
Mobilā versija
+11.0°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
29. augusts, 2014
Drukāt

Miera osta ar spociņu
. Ciemos Bulduru sakoptākajā sētā (1)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Nams ir arhitektūras piemineklis, tāpēc ārējais izskats tam bija jāsaglabā nemainīgs.

Uldis, Vita, Odeta Dita un Artūrs Dzeņi par jūrmalniekiem sevi sauc jau divdesmit gadus. Tieši pirms tik ilga laika ģimene savā īpašumā ieguva māju ar bagātīgu vēsturi Bulduros. Nu vecais nams rekonstruēts,  izzāģēti vecie, nokaltušie koki un krūmi un dārzs ieguvis pilnīgi jaunu veidolu. Jau vairākus gadus pēc kārtas un arī šogad Jūrmalas pilsētas dome tam piešķīrusi Bulduru gada vislabāk sakoptā īpašuma statusu.

Pagājušā gadsimta divdesmitajos gados šis nams kalpojis par Anglijas vēstnieka Kolla rezidenci Latvijā, vēlāk te iekārtots bērnu nams, padomju gados darbojusies populārā kafejnīca “Ave sol”, kurā muzicējuši pazīstami Latvijas estrādes mākslinieki. Mājā joprojām saglabāta lielā zāle, kur reiz par mūziķiem jūsmojuši skatītāji, saimnieki norāda uz vietu, kur atradusies skatuve. Vaicāju, vai mājā ar tik daudzveidīgu vēsturi nav ieviesies savs spociņš. Odeta un Artūrs vecākiem jau agrāk ne reizi vien stāstījuši, ka šad tad atskan neparastas skaņas, bet vēlāk arī Vita un Uldis par to pārliecinājusies paši. Vita reiz palikusi nomodā līdz vēlai nakts stundai, kad pēkšņi šķitis – tā kā durvis atveras un aizveras, tā kā kāds dodas pa kāpnēm… Visaktīvāk viņš darbojas starp trijiem un četriem naktī. Bet ģimene tic, ka tas ir labvēlīgi noskaņots spoks.

Kad Dzeņi šo namu ieguva savā īpašumā, tas bija nožēlojamā stāvoklī. Lai būtu kur patverties, kamēr rit mājas pārbūve, līdzās uzbūvēja pagaidu namiņu. Bet Uldim un Vitai tas tik ļoti iepatikās, ka arī pēc tam, kad vecais nams bija atjaunots, viņi palika uz dzīvi mazajā namiņā. Lielo māju šobrīd apdzīvo meita Odeta Dita ar draugu Andreju un dēls Artūrs ar draudzeni Lindu.

Vispirms dodamies aplūkot mazo namiņu. Tajā patiešām ir ļoti omulīgi. Pārkāpjot slieksnim, nonākam plašā, ērtā virtuvē ar tumši brūnām virtuves mēbelēm. Ir gan plaša darba virsma maltītes gatavošanai, gan telpas stūrī apaļš, liels galds, pie kura ģimenei pulcēties ēdienreizēs. Virtuve savienota ar kamīna zonu. Te vieta atradusies senatnīgai bufetei, kas mantota no vecmāmiņas, un vērpjamajam ratiņam. Uz kamīna sasēdušas, sagūlušas un satupušas plastmasas, stikla, māla un no citiem materiāliem gatavotas vardītes, pavisam astoņdesmit sešas. Kolekcionēt šo radījumu figūriņas ir Ulda hobijs.

Pirmajā stāvā ierīkota arī pirts, kur pēc darba nedēļas kārtīgi nopērties.

Dodamies apskatīt lielo māju. Odeta Dita savas guļamistabas sienām izvēlējusies violetīgi rozā toni, sienu virs gultas rotā interjera dizaineres Zanes Skalbergas veidots zīmējums – abstrakti ziedi. Bet Odetas vannas istabā dominē koši sarkanā krāsa. Arī lampa pie griestiem – koši sarkana. Savukārt dēls Artūrs savu guļamistabu izvēlējies iekārtot melnbaltos toņos. Baltas ādas gultu sedz melns pārklājs ar baltām pumpiņām. Aizkari – melni, uz grīdas – balts paklājs. Griestu lampa – melna. Atpūtas telpas sienas dēla un viņa draudzenes apdzīvotajā mājas daļā ieguvušas briljantzaļu nokrāsu, bet ādas zvilnis – melns. Virs ieejas dēla guļamistabā – kāda Romas mākslinieka savdabīgi uzzīmēts Artūra vārda atveidojums.

Liela vērtība ir plašais – nepilnus trīs hektārus – lielais dārzs, kas ieskauj māju. Vita un Uldis to iekārtojuši paši savām rokām. Dobēs koši zied puķes un zaļo košumkrūmi. Zālienā novietota simt gadus veca kariete, kas atvesta no Liepnas pagasta Alūksnes novadā. Tajā satupināti podi ar ziedošām petūnijām. Reiz šajā karietē no Alūksnes stacijas uz Liepnu vests bīskaps iesvētīt Liepnas baznīcu.

– Vasarā Jūrmalā ir diezgan trokšņaini, bet ziemā… tāds klusums. Atveru durvis, dziļi ieelpoju un varu sadzirdēt, kā zem pagalmā ieklīduša kaķa pēdām gurkst sniegs, – teic Uldis.

* Virtuves mēbeles – Bauskas sadzīves pakalpojumu galdniecība

* Grīdas flīzes – “MNL”

* Senatnīga bufete, vērpjamais ratiņš – no vecmammas mājām Latgalē

* Kalēja darbi – Ģirts Bērziņš

* Kamīns – “Kamīnmeistars”

* Aizkari – salons “Spolīte”

* Gulta dēla istabā – “Elīza & CO”

* Iebūvējamie skapji – “K – Rauta”

* Vanna, izlietne meitas vannas istabā – “PAA vannas”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. viss jau it kaa notirits, putekli noslauciti un zalite noplauta, bet atmosfera tik zlobiska,
    – taada kaa padomiska atrauga tam visam paari;
    brr…

Draugiem Facebook Twitter Google+