Praktiski
Mājas

Miera un nemiera osta
. Mākslinieku mājas interjers 16

Foto – Anda Krauze

Fotogrāfe Ina Inta Liniņa-Ozoliņa un dzīvesbiedrs grafiķis Imants Ozoliņš īpašumā Jūrmalā, Vaivaros iekārtojuši ne tikai savu miera ostu, bet te ir vieta arī aktīvām radošām izpausmēm. Vienā mājā pāris dzīvo, otrā iekārtoti darba kabineti un izstāžu zāle. Tajā ik pa laikam apskatāmi gan vietējo, gan citu valstu mākslinieku darbi. 


 

Vēl gadu tūkstošu mijā Inta un Imants kopā ar diviem runčiem, daudzām grāmatām un Imanta apjomīgo darbu krājumiem mitinājās divistabu dzīvoklī Rīgā. Inta atguva dzimtas īpašumu – plašu teritoriju Vaivaros pavisam tuvu jūrai ar vairākām ēkām. 1902. gadā celtajā namā, kas šobrīd kļuvis par Intas un Imanta mājvietu, sākotnēji bija iekārtota pansija. Vēlāk īpašumā atradusies pionieru nometne. Starpsienas mājai bija izlauztas, no nama aiznests viss, ko var aiznest.

2002. gadā mājā sākās remonts, kas ilga nedaudz vairāk kā trīs gadus. Inta un Imants atceras – 2005. gada 12. aprīlī abi nolēmuši, ka brauks uz topošo namu padzenāt strādniekus, lai darbi sokas ātrāk, un pie reizes paliks tur arī pa nakti. Kā aizbraukuši, tā Rīgas dzīvoklī vairs nav nakšņojuši.


 

Māja ir arhitektūras piemineklis, no ārpuses izskatā neko nedrīkstēja mainīt, līdz ar to arī iekštelpās sagabāta senatnīgā aura. Palīgā nācis koka meistars Sergejs Afatņickis. Viņš rūpīgi ieklausījies Intas vēlmēs un no priedes koka izgatavojis gan virtuves iekārtu, gan grāmatplauktu.

 

Visā mājā ir arī koka durvis, grīdām izmantots gaišs lamināts. Atjaunotas 20. gadsimta sākumā būvētās kāpnes. Ar mājas iekārtošanu lielākoties nodarbojusies Inta. Rīgas veikalos viņai izdevies atrast kopējam stilam pieskaņotas gaišas tapetes, griestu lampas un stāvlampas.

Otrajā Ozoliņiem piederošajā mājā jau ceturto gadu iekārtota izstāžu zāle, vieta atradusies arī diviem darba kabinetiem, omulīgām istabiņām viesu izmitināšanai un ērtai virtuvei. Patlaban izstāžu zālē ar savām noskaņu fotogrāfijām par Daugavu, kuras vairs nav, viesojas Bruno Alsiņš.

Bet pagalmā atrodas jauka lapenīte, kur cept gaļu un baudīt vasaras vakarus. Īpašuma sarga pienākumi uzticēti vācu aitu sugas sunim Dino. Arī viņa būdu celtnieki uzmeistarojuši tādu pašu kā māju – ar kokgriezumu apdari.

– Mūsu īpašums kļuvis par miera ostu, bet nemieru mēs ik pa laikam radām sev paši, rīkojot izstādes un to atklāšanas pasākumus. Nākamajā vasarā kopā ar Dzintru Klētnieci esam iecerējuši rīkot projektu “Vasaras vakari Kāpu ielā” ar monoizrādēm un dzejas vakariem, – stāsta Inta.

 

 

Rekonstrukcijas darbi – SIA “Alti A”

Kamīns – salons “Kamīndizains”

Virtuves iekārta, sekcija u. c. mēbeles – meistars Sergejs Afatņickis

Lampas – lielveikals “K-Rauta”

Krēsli ēdamtelpā – veikals “Mēbeļu nams”

 

 

 

LA.lv