Miežabrālis lopbarībai 0

Lūdzu, pastāstiet, kā audzēt miežabrāli lopbarībai!
 Ilona

Reklāma
Reklāma

 

VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Lasīt citas ziņas

– Ja nopļauts pareizā attīstības fāzē, miežabrālis ir gana vērtīgs lopbarības augs. Novācot stiebrošanas sākumā, var iegūt ļoti agrīnu lopbarību. Nevajag pāraudzēt, jo pārkoksnējoties strauji zaudē barības vērtību. Pēc pirmā pļāvuma atālu var vākt apmēram pēc 40 dienām, – skaidro Zemkopības zinātniskā institūta Selekcijas nodaļas vadītāja Sarmīte Rancāne.

Lopbarībai miežabrāli var sēt kūdrājos ar augstu gruntsūdens līmeni, ar kaļķi bagātās smilšainās vai citās gaisa caurlaidīgās augsnēs, kur nepadodas citi kultūraugi. Miežabrālis necieš skābas augsnes un stāvošu ūdeni. Pirms sējas tīrumā iznīcina nezāles, izmantojot glifosātu saturošus preparātus. Rudenī augsni sastrādā, vienlaikus bagātinot to ar organiskajiem mēsliem vai kompostu (deva atkarīga no augsnes agroķīmiskajiem rādītājiem).

CITI ŠOBRĪD LASA

Sēj agri pavasarī, līdzko iespējams tikt uz lauka. Sēklas zemē var kaisīt arī līdz jūlija vidum, bet tad augi bieži vien cieš no mitruma trūkuma un izkrīt. Izsējas norma ir 10 – 12 kg uz hekt­āru. Sēj 1 – 2 cm dziļi, parastajās rindstarpās 12,5 – 15 cm, tad sējumu pieveļ. Nav ieteicams sēt zem virsauga, jo miežabrālis necieš noēnojumu. Reizē ar sēju iestrādā arī kompleksos minerālmēslus, uz hektāru rēķinot 40 – 60 kg slāpekļa, 10 – 50 kg fosfora, 10 – 90 kg kālija tīrvielā. Nedrīkst pieļaut, ka sējumā saaug nezāles, tās apkaro apmēram pēc mēneša no sējas, kad miežabrālim izveidojušās trīs četras lapas. Der, piemēram, sistēmas iedarbības herbicīds MCPA Super (deva 1 – 1,5 litri uz hektāru). Nākamā gada pavasarī un arī turpmāk piebaro ar slāpekļa mēslojumu, dodot 60 – 90 kg uz hektāru.

Miežabrālis ir ilggadīga stiebr­zāle – ja nodrošināti nepieciešamie augsnes apstākļi un mēslošana, zelmenis var labi ražot vismaz desmit gadu. Sējas gadā attīstās lēni, bet ieaudzies aug intensīvi. Miežabrāli izmanto siena un skābbarības ieguvei. Sienam labāk pļaut maijā (vēlāk strauji krītas lopbarības kvalitāte), tiesa gan – pie mums tik agri sienu parasti negatavo.

Pazīstamākās lopbarības šķirnes ir ‘Palaton’, ‘Marathon’, ‘Pedja’. Latvijā lopbarības vajadzībām audzē arī zviedru šķirni ‘Bamse’, kas gan vairāk piemērota kurināmo granulu ražošanai. Universālai izmantošanai paredzēta Zemkopības institūtā Skrīveros izveidotā jaunā miežabrāļa šķirne ‘Brigena’ – augi normāli pacieš arī sausuma periodus, ir labi aplapoti, kas atbilst lopbarības prasībām. Kopš pērnā gada jaunā šķirne ir pieteikta SĪN testa (saimniecisko īpašību novērtēšana) un AVS testa (atšķirības, viendabības un stabilitātes vērtēšana) veikšanai. Iespējams, pēc diviem gadiem to piedāvās ražotājiem un iekļaus Latvijas augu šķirņu katalogā.