Foto – Aija Geida

Miežu karašiņa
 bez rauga 0

“Kā izcept miežu miltu karašu bez rauga? Agrāk tādu cepa mana vecmāmiņa, bet recepte diemžēl nav saglabājusies.
” Valdis Andersons Rīgā

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Miežu karašiņas recepti piedāvā misijas “Dzīvības ēdiens” saimniece Nitja Rūpa, kura no vecmāmiņas mantojusi daudzas ļoti senas receptes un joprojām ikdienā tās izmanto maltīšu gatavošanai.

Lai izceptu miežu karašiņu pēc sentēvu receptes, vispirms nepieciešams sagatavot ieraugu, kas vēlāk noderēs vairākas reizes. Ieraugu var gatavot no miltiem un ūdens, bet, izmantojot apiņu uzlējumu, ieraugs būs stiprāks un labāk pacels maizīti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apiņu uzlējumam vienu ēdamkaroti ar kaudzi apiņu vakarā aplej ar pusglāzi verdoša ūdens un ļauj nakti nostāvēties.

Pirmā diena. Nākamās dienas rītā apiņus nokāš un 90 ml uzlējuma sajauc ar 60 gramiem miežu miltu. Pievieno ēdamkaroti cukura sīrupa un samaisa, līdz veidojas putriņa skābā krējuma konsistencē. Uz diennakti noliek aptuveni 
+27 °C siltā vietā, trauku apsedzot ar mitru marli (visērtāk izmantot trauku ar plastmasas vāciņu, kurā izdurti caurumi).

Otrā diena. Raugās, vai ierauga masā parādījusies dzīvība –burbulīši. Nav jāuztraucas, ja jūtama skāba smarža, tā vēlāk samazināsies. Putriņu apmaisa un pievieno ēdamkaroti miežu miltu un mazliet ūdens (lej pamazām, raugoties, lai saglabājas skābā krējuma konsistence). Visu samaisa un noliek diennakti rūgt.

Trešā diena. Ieraugu vēlreiz pabaro ar ēdamkaroti miltu, pielej nedaudz ūdens un diennakti patur siltumā.

Ceturtā diena. Gatavo iejavu no 100 gramiem ierauga un 400 gramiem miežu miltu. Var vienādās attiecībās ņemt miežu miltus un miežu pārslas. Miltu kaudzītes viducī izveido bedrīti un ielej ieraugu. Pievieno 50 ml silta ūdens un tikai nedaudz apmaisa, nesamaisot visus miltus. Siltā vietā patur 40–60 minūtes. Tad pievieno rūgušpienu vai sūkalas (istabas temperatūrā) un kārtīgi mīca, līdz mīkla ir staipīga un plastiska. Mīklu apsedz ar dvielīti un ļauj rūgt divas stundas. Ja viss pareizi izdarīts, šajā laikā mīklai jāpaceļas par 50 procentiem. Ideāli, ja tā palielinās divas reizes.

Pēc tam mīklai pievieno 1/2–1 tējkaroti sāls, ēdamkaroti cukura, ķimenes vai sēkliņas, 100 ml eļļas un visu samaisa. Pamazām ber klāt miltus, līdz mīkla vairs neizplūst. Ieliek cepšanas veidnē, apsedz ar dvielīti un ļauj vēl stundu uzrūgt. Var arī veidot kukulīti uz pannas, bet iesācējam labāk izmantot veidni, jo, ja mīkla būs šķidrāka, kukulītis cepšanas laikā uz pannas izplūdīs. Cep +220 °C aptuveni pusotru stundu.

Reklāma
Reklāma

Uzziņa

Katrā novadā miežu karašiņu cepa mazliet atšķirīgi. Senos laikos lika klāt putraimus vai izvārītus un samīcītus kartupeļus. Karašiņa bija kaut kas pa vidu starp balto un rupjo maizi, parasti tika gatavota no rupja maluma miltiem, līdz ar to nereti bija drupana. Tāpēc to cepa nelielos kukuļos, apaļi plakanos klaipiņos, apzieda ar sviestu un ēda, kamēr gaidīja atdziestam lielo maizes klaipu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.