×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
18. augusts, 2015
Drukāt

Monika Zīle: Miglas bildītes (9)

Foto: LETAFoto: LETA

Tiesībsargs Juris Jansons.

Cerams, augusta svelmainā elpa beidzot sasildījusi visus par auksto vasaru kunkstējušos un uz kādu brīdi pieaugs ar dzīvi apmierināto skaits. Drusciņ jābrīnās, ka politiķi neizmanto šo brīdi savu tālredzīgo stratēģiju vērtēšanas aptaujām, jo vasaras režīms labvēlīgi noskaņo pat elektorāta nīgrāko daļu. Šķirstot pasaulē atzītu rakstniecības ģēniju darbus – kaut vai dažas E. Hemingveja, I. Buņina, S. Moema, G. Grīna grāmatas, par G. G. Markesa devumu pat nerunājot, – pārliecināmies, ka saules pamatīgi sasildīts gaiss iegūst gluži mistiskas īpašības, kas ļoti dažādi un pavisam negaidīti ietekmē cilvēku raksturu. Literārie tēli, protams, ir tikai autoru iztēles produkts, ko nevar pieņemt viennozīmīgi. Bet, lūkojoties uz dažiem pēdējā laika notikumiem Latvijā, jāpiekrīt vārda mākslas dižgariem, ka vasara mūsu esībai pārklāj vieglas nerealitātes plīvuru, nedaudz saduļķojot redzes skaidrību un dažam pat veicinot personības dalīšanos.

Ir nudien grūti saprast, kas patiesībā šobrīd ir tiesībsargs Juris Jansons – reāla viena veseluma amatpersona vai vismaz divi tās miglaini atvasinājumi zem bula dienās uzkarsēto debesu šķidrauta. Šaubu objektīvais pamats ir, maigi sakot, viņa pretrunīgā rīcība – tas pats J. Jansons, kurš pērnās vasaras beigās slavējami iestājās pret vecākiem nelikumīgi uzspiesto valstī garantētās vispārējās izglītības mācību līdzekļu apmaksu, nu atkārtoti iesniedzis Satversmes tiesā alimentu nemaksātāju uzvārdu apstrīdējumu. “Pirmajam” J. Jansonam rūpēja jaunās paaudzes tiesības saņemt labu izglītību bez liekas ģimenes budžeta noslodzes, toties “otrais” kļuvis par vistiešāko aizbildni neapzinīgiem vecākiem, kuri atstājuši novārtā ne vien bērnu skološanu, bet arī viņu elementāru ikdienas uzturēšanu. Liekas, šis J. Jansons bezmaz nokļuvis īpaši biezas miglas zonā un neredz, ka “dzegužu” vilkšanai gaismā likumdevējs jau uzlicis vairākas nopietnas barjeras, ētiska rakstura šķēršļus ieskaitot. Amatpersonas dubultnieks sarakstā saskata tikai ļaunprātīgo nemaksātāju tiesību apdraudējumu, un beigta balle!

Svelmes plīvura ietekmēta šķiet arī tiesībsarga J. Jansona svaigākā iniciatīva – par nepieciešamību steidzīgi izveidot likumu, kas Latvijā musulmaņu sievietēm aizliegtu viņu tradicionālo apģērbu. Dzīves vispārējā realitātē ar abām kājām stāvošs jurists noteikti meklētu profesionālāku izteiksmes veidu, pievēršot uzmanību nopietnu imigrācijas programmu trūkumam mūsu valstī, nevis tukši rībinātu bungas zem nokaitētajām augusta debesīm.

Patiesības labad jāteic, ka starp amatpersonām J. Jansons nebūt nav vienīgais mistiskās realitātes cienīgs personāžs. Jau kopš vasaras sākuma miglas bildītes bēgļu jautājumā sabiedrībai čakli izsniedz Ārlietu un arī Iekšlietu ministrija. Pirmā zīmē idillisku situāciju, kurā Latvija ar nezin kur saņemtām ekskluzīvām tiesībām no patvēruma meklētāju milzīgā katla sev rūpīgi izvēlas tikai labi skolotos, veselos un svētā likumpaklausībā kopš bērnības audzinātos. Toties kolēģi no iekšlietu gaiteņiem, piemēram, ar ministrijas valsts sekretāres un darba grupas bēgļu uzņemšanai vadītājas I. Pētersones-Godmanes muti bez minstināšanās stāsta, cik labprāt patvēruma meklētājus nodarbināt ir gatavi mūsu uzņēmēji. Nu sakiet, kurš reālās ikdienas pazinējs tādas “multenes” ņem par pilnu? Un, ja tām pievieno arī pļāpveidīgus spriedelējumus par gluži citā kontinentā, kultūrā un tradīcijās sakņotu ļaužu integrāciju Latvijas sabiedrībā, tad arī līdz emocionālai vienaldzībai tveicē saguris indivīds steidz izgaiņāt miglu un liek valdošajiem politiķiem neapmierinošu atzīmi vasaras darbos.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Tiesībsargs Jansons varētu iegūt tautas atzinību, ja viņš vismaz tagad forsētu cīņu pret partiju varu, kas neatbilst Satversmei, kas varu nedod partijām , bet dod to tautai; otrkārt, Tiesībsargs varētu rosināt tiesnešu korpusa “attīrīšanu” no negodprātīgiem un/vai nekompetentiem tiesnešiem, nosakot, ka “uz mūžu” amatā atstājami tikai 3 gadu pārbaudi izturējušie taisnīgie, objektīvie tiesneši, tātad prasīt likuma Par tiesu varu grozīšanu; treškārt akūti vajadzētu rosināt valsts pārvaldes aparāta samazināšanu, noteikt valsts civildienesta optimālu struktūru proporcionālu iedzīvotāju skaitam.., resp., krasi samazināt ierēdņu skaitu.. Bet vai? Tad nu lai vaino pats sevi…

 2. situācijas raksturojums Atbildēt

  1. Jansonu apstiprināja ar Saskaņas un ZZS balsīm. Šoreiz škiet, ka Saskaņa viņu dēļ izteikumiem par valsts valodu neatbalstīs. Cerams, ka Vienotība nedziedās Lemberga stabulē, kas, protams, bija viens no Jansona virzītājiem.
  2.Lielākā Jansona problēma ir viņa zināšanu trūkums. Puisis kaut ko sagrābstās, ” gudri” runā, bet būtībā konstitucionālajās tiesībās neorientējas.
  3. Viņam traucē arī nesavaldība- ļoti nepieklājīgi viņš ir uzbrucis virākām ministrēm, ja nemaldos, Circenei par nepieciešamo reformu un Viņķelei.
  4. Katrā ziņā Latvijā ir daudz izcilu juristu, kas spētu ieņemt šo amatu.
  5. Cerams, ka pats Jansons nekandidēs, jo nesaņēma atbalstu 2x lielākās algas pieprasījumam.

 3. migla nav tik bieza Atbildēt

  Tikai no preses
  1.”Jansonu dēvē par „Lemberga kandidātu”. Neoficiāli izskanējis, ka …Saeimā varētu tikt pacelts jautājums par Tiesībsarga pilnvaru paplašināšanu, piemēram, ļaujot viņam rosināt disciplinārlietas pret tiesnešiem. Tas Tiesībsargu ļautu izmantot kā efektīvu instrumentu tiesnešu un prokuroru un ECT ietekmēšanai. Ventspils mērs Lembergs ir iesaistīts ilgstošā tiesvedībā, viņš arī vērsies ar sūdzībām ECT. 2011.g
  2.Jau ziņots, ka 2012.gada 23.oktobrī oficiālajā laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” tika publicēts Sprūdža rīkojums par Lemberga atstādināšanu, vairāku lappušu garumā aprakstot juridiskos argumentus šādam lēmumam. “Jansons secina, ka Sprūdžs ir pārkāpis valsts pārvaldes iekārtas vienu prasībām, kas noteikta ar likumu un arī Sprūdžam jāievēro, – ka jāievēro ir labas pārvaldības princips. [..] Līdz ar to, protams, ir svarīgi, vai Ministru kabinets vai ministru prezidents personīgi sodīs Sprūdžu par to, ka viņš ir pārkāpis labas pārvaldības principu,” tiesībsarga vēstuli interpretēja Lembergs.

 4. Taisnība. Arī es reiz griezos tiesībsarga birojā ar Pašvaldības Saistošo noteikumu izvērtēšanu un atbilstību tā piemērošanai. Un ko saņēmu atbildē: ,,Mēs konsultējāmies ar pašvaldību un rezultātā atreferējam viņas jurista viedokli,,!.
  Tad rodas jautājums, ar ko īsti nodarbojas Tiesībsargs, ar nekompotentu un korumpētu pašvaldības juristu viedokļu tālāk publicēšanu, vai detalizēti izvērtēt jautājumus un atbildēt uz tiem?
  J.Jansons ir tāds pats ieliktenis, kā daudi citi, kuri neaizstāv tautas interes, bet strādā saviem maizes devējiem un viņu interesēs.

 5. M.Zīles kundze, būt pērkamam, ir patīkami ?

  • To prasi Jansonam:) Lai gan – iespējams, ka viņa pēdējā laika neloģiskās aktivitātes ir vienkārši panika pirms tiesībsarga pārvēlēšanām.

 6. O, tiesībsargs Jansons! Viņš ne tikai dalās, bet arī konsolidējas- vienlaicīgi ir izmeklētājs, prokurors un tiesnesis: reti daudzsejaina persona!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Eiroparlamentārieša krēslu uzreiz neatstās

Nacionālās apvienības valde izlēmusi 13. Saeimas vēlēšanās par Ministru prezidenta amata kandidātu izvirzīt Eiropas Parlamenta (EP) deputātu Robertu Zīli. Viņš esot gatavs nolikt EP deputāta mandātu, ja pēc 13. Saeimas vēlēšanām Nacionālajai apvienībai uzticēs veidot valdību, pausts politiskā spēka paziņojumā.

Jāatgādina, ka pirms mēneša “Vienotība” un reģionālās sadarbības partijas par jaunveidojamās apvienības premjera amata kandidātu vienojās izvirzīt Eiropas Parlamenta deputātu Krišjāni Kariņu. Viņš pats gan nepiedalīsies Saeimas vēlēšanās, taču toreiz uzsvēra, ka ir gatavs vadīt Latvijas valdību, bet pagaidām turpināšot darbu EP.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+