×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
23. jūnijs, 2015
Drukāt

Jāņu noskaņa un miglas krāsas mākslinieka Ulda Zutra gleznās

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Uldis Zuters ar vienu no savām ainavām, ko gleznojis miglā pie Daugavas lokiem Krāslavā. Katru dienu viņš dodas uz darbu Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā, kur strādā par dizaineru un, kad ir migla, nodomā: ai, kā vajadzētu uzmālēt!

Māksliniekam Uldim Zuteram gleznot vasarā dienas vidū nav interesanti. Saulīte, lai arī spīd, apēd visas krāsas. Saistoši ir pārejas periodi – pavasaris, rudens, agrs rīts, vēls vakars. Un ja vēl migla…

– Miglā, pirmkārt, viss ir citāds, ieraugi daudz ko tādu, ko parasti neredzi. Tas ir ļoti skaisti. Uzsnieg sniegs, un viss ir tīrs un balts. Ar miglu ir līdzīgi. Miglai ir pašai savas krāsas. Kādas? Visas! Tur jau ir tā lieta! Ja ņems tikai vienu krāsu, migla neiznāks. Kaut kas tai spīd cauri, gaisma nāk virsū, tā ir bagāta lieta. Un, otrkārt, miglā vairāk var pafantazēt, jo neierobežo reālais. Vai kociņš atrodas tur vai citur, vairs nav tik svarīgi, miglā var saskatīt visu kaut ko. Ir mākslinieki, kas tā arī dara, izmanto miglu savām fantāzijām un uzzīmē tai virsū ķēmus un spokus, – pasmaida ainavists. Un paskaidro, ka gleznotāji rīkojas dažādi, dažs veido sintētiskas ainavas, saliek elementus, lai viss būtu skaisti. Uldi Zuteru interesē konkrētas vietas konkrētā laikā, tāpēc viņa ainavās nav nekā safantazēta.

– Ne vienmēr vajadzīga skaista panorāma, pat visvienkāršākās vietas pēkšņi uzrunā, kā saka, dvēsele atsaucas. Cenšos parādīt to, kas ainavā ir (nevis taisīt dabu pēc savas gribas), parādīt noskaņu. Miglā, tāpat kā rudenī, ir nostalģija, nu, skaista ir migla! Tonīšu pārejas, kā viens tonītis pāriet otrā. Tā spēle. Ir arī pilnīgi netverami brīži, kad saulīte nāk virsū un migla tik ātri pazūd. Reiz miglu gleznoju novembrī, šausmīgi sala rokas, bet ar cimdiem pagleznot nevar. Pūta stiprs vējš, nosalu un bildi “Migla “Mūrenē”” pabeidzu mājās. Migla nezuda arī nākamajā dienā, visu dienu staigāju fotografēdams, man ir vesels katalogs ar bildēm, fotografētām miglā. Bet neesmu nekāds ūnikums, visiem māksliniekiem patīk migla. Jāņu rītā gan migla nav trāpījusies. Pirms kādiem gadiem Jāņu rītā mālēju Vilcē pie Mūrmuižas, šosejas malā. Jāņu bērni mani netraucēja, toties satiksmes autobusā garām brauca kolēģe, bija mani redzējusi un priecājusies: redz, Uldis Jāņu rītā plenērā! – atceras mākslinieks.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+