×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
8. februāris, 2016
Drukāt

Migrācijas vilnis pirms 14 500 gadiem mainīja Eiropu (7)

LETA/AFPLETA/AFP

Ilustratīvs foto.

Pirms aptuveni 14 500 gadiem, ledus laikmeta noslēgumā Eiropa piedzīvoja plašu migrācijas vilni, kas pilnībā mainījis līdz tam pastāvošo iedzīvotāju sastāvu, liecina pēdējos gados veiktā seno mednieku – vācēju mitohondriālā DNS analīze un iegūto datu salīdzināšana.

Kā vēsta portāls “New Scientist”, pēdējo piecu gadu laikā veiktie pētījumi ļauj konstatēt, ka pašreizējo Eiropas iedzīvotāju sastāvu apdzīvotības sākotnē veidojuši vairāki migrācijas viļņi un to sajaukšanās. Katrs vilnis nesa Eiropai jaunus ļaudis, jaunus gēnus un jaunu kultūru.

Pirmie mednieki – vācēji Eiropā ieklīda pirms 40 tūkstošiem gadu, taču pirms aptuveni 8000 gadiem viņus pārmāca ienācēji zemkopji un lopkopji no Tuvajiem austrumiem, savukārt pirms 4500 gadiem šiem eiropiešiem nācās piedzīvot jaunu – šoreiz Eirāzijas stepju ganu invāziju.

Pēdējie pētījumi liecina, ka līdzīga nomaiņa notikusi arī vēl senākā pagātnē – pirms 14 500 gadiem. Jēnas Maksa Planka Cilvēka vēstures zinātnes institūta profesors Johanness Krauze, kurš vada darba grupu, kas veikusi šo atklājumu, atzīst, ka pagaidām nav noskaidrots, kas bijuši tie, kuri izspieduši skarbajos pēcledus laikmeta apstākļos dzīvojušos medniekus, taču jādomā, ka šie ļaudis nākuši no Eiropas dienvidaustrumiem.

Klimatam kļūstot maigākam, ledājiem atkāpjoties tie sāka migrēt uz kontinenta vidusdaļu un ziemeļiem. Situācija atspoguļojas zinātnieku analizēto seno cilvēku skeleta kaulu DNS koda izmaiņās. Pētnieki izmantoja 55 seno cilvēku DNS. Vecākais no eksperimentā skatītajiem dzīvojis pirms 35 000 gadiem, bet jaunākais – pirms 7000 gadiem.

Bostonas Hārvardas medicīnas skolas eksperts Josifs Lazaridis pavēstījis “New Scientist”, ka 14 500 gadu senā migrācijas viļņa konstatācija nākusi zinātniekiem negaidīti. Tas patiešām šķiet neparasti, ka Eiropas medniekiem – vācējiem, kas tik drosmīgi bija pārvarējuši skarbāko ledus laikmeta periodu, nācies atkāpties dienvidu ienācēju priekšā.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Teiši tā! – tam nav NEKADS sakars ar šodienu. Prieks, ka mana tauta tik labi atpazīst multikulturistu nozidznieku propagandu.
    Uz krievu propagandu mēs esam trennēti.

  2. Tam nav nekāds sakars ar šodienu.

  3. Ko var ņemties ar to nebijušo ledus laikmetu.Ir zinātniski pierādīts kaleduslaikmets nav bijis.

  4. Ledājiem kūstot ziemeļbriežu mednieki vienkārši sekoja briežu bariem, bet dienvidnieki izpletās,jo klimats tapa pieņemams ,mainījās flora un fauna. Otrā Āzijas galā ,šķiet ,ap to laiku bija kataklizmas, arī sals un vidusdaļā lieli plūdi. Ģeoloģiskie pētījumi. Tur klejoja indoeiropiešu t.sk.baltu priekšteči. Der atzīmēt,ka ne te ne tur nebija tās tautas kas tagad dzīvo, pat ne lielās grupas.

  5. Vēsture atkārtojas.

    • Pagātnē svešinieki ir vienmēr citas tautas iekarojuši. Tagad Eiropa — ar Junkeru, Olandu, Mogerīni, Merķeli un citiem ākstiem priekšgalā — …

  6. es tev ieteiktu laisties no eiropas prom kamer vel vala zogi.iecelotajus neatpa zini? tie ir senas romiesu karaviru pecnaceji no talam provincem.daudziem tas var but bistami!sory /gregors/

Draugiem Facebook Twitter Google+