Mūzika

Mihaila Pļetņova klavieru leģenda Rīgā
 0

Reklāmfoto

4. aprīlī Rīgā, Lielajā ģildē, uzstāsies klaviermūzikas pasaules dzīvā leģenda, “Grammy” balvas ieguvējs, pianists Mihails Pļetņovs. Kopā ar kamerorķestri “Kremerata Baltica” mūziķis atskaņos Baha, Haidna un Mocarta klavierkoncertus. 


 

Pašlaik Šveicē dzīvojošais krievu pianists Mihails Pļetņovs ir Čaikovska konkursa uzvarētājs (1978), “Grammy” balvas (2005) un četru Krievijas Valsts prēmiju (1982, 1993, 1996, 2006) laureāts, atzīts par vienu no lielākajām autoritātēm mūzikā. Izdevums BBC par viņu savulaik rakstīja – Mihails Pļetņovs ik skaņdarbu atskaņo kā paša komponētu, viņa interpretācijas ir satriecošas – diez vai kādam citam pianistam kaut kas līdzīgs ir pa spēkam.

M. Pļetņovs savulaik muzicējis kopā ar izcilākajiem orķestriem – Berlīnes, Minhenes un Izraēlas filharmoniskajiem orķestriem Klaudio Abado, Zubina Mehtas un citu izcilu diriģentu vadībā. Tiesa, pašlaik aktīvu pianista karjeru mūziķis ir beidzis, jo pirms sešiem gadiem izlēma mainīt ampluā un kļūt par diriģentu, stājoties paša dibinātā Krievijas Nacionālā orķestra priekšgalā kā diriģents un mākslinieciskais vadītājs, arī šajā jomā sasniedzot ievērojamus panākumus.

Slavenais mūziķis pēdējo reizi klavieres uz skatuves spēlēja Maskavā un pēc tam apklusa uz sešiem gadiem. Šajos gados notikuši vien daži viņa koncerti Šveicē, kur mākslinieks šobrīd dzīvo, tālab jebkurš ievērojamā mūziķa koncerts pašlaik tiek uzskatīts par sensāciju, arī Hermaņa Brauna fonda (HBF) rīkotais koncerts Rīgā nav izņēmums.

Tomēr pērn mākslinieks nosvinējis savu 55. jubileju un atgriezās pie klavierēm. Par godu Puškina Valsts mākslas muzeja simtgadei viņš negaidīti sniedza solokoncertu Maskavā. “Pļetņovs pianists joprojām ir tas pats neaizsniedzami brīnišķīgais mūziķis, smalks, dziļš, noslīpēti subjektīvs un ideālistisks,” rakstīja Maskavas prese. Kā vēsta HBF pārstāvji, šo programmu izcilais mūziķis atskaņos arī koncertā Rīgā.

Būdams japāņu mūzikas instrumentu firmas “KAWAI” oficiālais mākslinieks, Rīgā Pļetņovs spēlēs šīs firmas instrumentu, kas viņam tiks atvests ar speciālu reisu.

Īpašs koncerta akcents būs Baltijas kamerorķestra “Kremerata Baltica” piedalīšanās. Orķestris pašlaik plašā Eiropas tūrē svin izcilā krievu pianista atgriešanos pie klavierēm. Viņu koncertu ceļš ved no Itālijas  ziemeļiem caur Šveici un Rīgu uz pašiem Eiropas ziemeļiem – tūre noslēgsies  5. aprīlī ar koncertu Oslo. Kā ziņo Hermaņa Brauna fonda pārstāvji, daļa no līdzekļiem, kas iegūti biļešu pārdošanā koncertā kopā ar M. Pļetņovu, tiks nodoti Bērnu slimnīcas fondam hematoonkoloģijas nodaļas remontam.

Jau tajā pašā mēnesī  “Kremerata Baltica” atgriezīsies Rīgā ar savu māksliniecisko vadītāju Gidonu Krēmeru, lai aprīļa pēdējās svētdienas rītu veltītu “Likteņdārza” idejai, savukārt M. Pļetņovu diriģenta ampluā Krievijas Nacionālā orķestra priekšgalā Latvijā varēsim novērtēt 12. jūnijā Dzintaru koncertzāles sezonas atklāšanas koncertā.

 

VARBŪT NODER

Laiks – 4. IV 19.00.

Vieta – Lielā ģilde.

Biļetes – “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena – Ls 5 – 50.

 

 

LA.lv