×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
29. oktobris, 2012
Drukāt

Mīklainais efektivitātes koeficients (3)

pan-710.jpg2

Lai pareizi izvēlētos mājokļa apkures sistēmu, ļoti daudz jāzina un jārēķina. Tikai vispusīgi izvērtējot par un pret, var atrast labāko un piemērotāku variantu.

 

Zinātnieki jau sen radījuši nopietnu alternatīvu tradicionālai apkurei. Tie ir siltumsūkņi, kas darbojas pēc līdzīga principa kā ledusskapji. Starpība tikai tā, ka ledusskapji dzesē saldējamo kameru, sildot gaisu, turpretim siltumsūkņi dzesē apkārtējo vidi, sildot mājokli.

Tradicionālo kurināmo veidu salīdzināšanai izmanto patēriņa, apkopju, izmešu un citus rādītājus. Dažādu siltumsūkņu rentabilitātes salīdzināšanai izmanto tikai efektivitātes koeficientu (COP), kas rāda, cik daudz siltumenerģijas iegūts, patērējot 1 kW elektroenerģijas. Parastajām elektriskajām apkures sistēmām tas ir 1, jo viss, ko tās patērē, tiek pārvērsts siltumā. Turpretim, ja COP ir 4, tas nozīmē, ka siltumsūknis telpas apsildei izmanto 4 reizes mazāk elektroenerģijas nekā sienas elektrokonvektori, infrasarkanā starojuma sildītāji, elektriskās grīdas utt. Specifisks faktors ir arī apkures efektivitāte dažādās ārējā gaisa temperatūrās.

Piemēram, ja diennakts vidējā temperatūra ir +5…+10 °C, apkures katlu ieslēgt vēl negribas, un telpās kļūst drēgns. Toties šajā laikā tieši siltumsūknim ir pats labākais lietderības koeficients.

Tā kā teorētiski iespējamais COP ir 8,5, jaunās paaudzes modernizētajiem gaiss – ūdens siltumsūkņiem labvēlīgos apstākļos tas jau pārsniedz pat 5. Tas nozīmē, ka, iztērējot 1 kW elektroenerģijas, iegūst vairāk nekā 5 kW siltuma, un sistēmas efektivitāte pārsniedz 65 % no maksimāli iespējamās.

Pēdējos gados gaisa siltumsūkņi sāk aizvien aktīvāk konkurēt ar centrālo apkuri. Aprēķins ir vienkāršs – cilvēki izvēlas ekonomiskāko apkures veidu. Ja centrālā ir dārgāka par siltumsūkni, tā vai cita sistēma jāizmanto kā papildapkure un tikai tik daudz, cik nepieciešams gada vēsākajās dienās, jo pārējā laikā pietiek ar siltumsūkni. Centrālapkures un dažādu citu alternatīvo apkures variantu paralēla lietošana jau plaši izplatīta rietumvalstīs un drīz arī pilnvērtīgāk ienāks pie mums, izbeidzot monopolu radīto cenu diktātu.

 

Dažādu marku siltumsūkņu cenas

Apsildāmā platība

Rekomendējamais “Panasonic”

gaisa siltumsūkņa modelis

Maksimālā siltuma jauda

(bez elektro­sildītājiem), ja ārā -15 °C

Siltumsūkņa cena ar standarta

montāžu un materiāliem (ar PVN)

līdz 80 m2 E12_NORDIC 4 kW 774 LVL
līdz 120 m2 MDF06D3E5 AQUAREA 5,9 kW 2440 LVL
līdz 160 m2 MDF09C3E5 AQUAREA 8,3 kW 3300 LVL
līdz 180 m2 MXF09D3E5 AQUAREA 9 kW 3700 LVL
līdz 250 m2 SXF12D6E5/UX12DE5 AQUAREA 12 kW 4470 LVL

 

UZZIŅA pan-402.jpg

• Izšķir dažādu veidu siltumsūkņus. No zemes siltumu pumpē ģeotermālie siltumsūkņi, no ūdeņiem to ņem hidrotermālie siltumsūkņi. Populārākie ir aerotermālie siltumsūkņi, kas siltumu iegūst no āra gaisa.

• Ideālai apkurei jābūt ekonomiskai, nodrošinot minimālas izmaksas ekspluatācijas laikā. Tai jābūt arī komfortablai, precīzi visās telpās uzturot uzdoto temperatūra. Vēlams, automātiski – bez cilvēka piedalīšanās. Un piedevām tai jābūt arī vienkāršai.

 

SVARĪGI

Nelielās mājās vai renovējamos dzīvokļos ierīkot kārtīgu centrālapkuri ir salīdzinoši dārgi. Toties gaiss – ūdens tipa siltumsūkņi, piemēram, “Panasonic” AQUAREA labi piemēroti tieši nelielu mājokļu apsildīšanai. Siltumsūkņi ir daudzfunkcionāli, tos izmanto apsildei, karstā ūdens sagatavošanai, kā arī telpu dzesēšanai vasarā. Siltumsūkņiem nav kurtuves, kurināmā tvertnes, dūmvada, tie ir droši, uztur pastāvīgu temperatūru, arī igstošas prombūtnes laikā automātiski saglabā minimāli nepieciešamo (8 °C vai 10 °C), turklāt aprīkoti ar daudzpakāpju gaisa attīrīšanas sistēmu.

– Ir vērts , – iesaka SIA “RIKON AC” valdes priekšsēdētājs, inženierzinātņu doktors Andris Dancigs.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+