×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
2. jūnijs, 2015
Drukāt

Eksperimentējam, vai pastāv būtiskas atšķirības starp dažādām mikrošķiedrām

Foto - Aija GeidaFoto - Aija Geida
Mikrošķiedra ir:

• 10 reižu tievāka par zīda šķiedru,

• 30 reižu tievāka par kokvilnas šķiedru,

• 40 reižu tievāka par vilnas šķiedru,

• 100 reižu smalkāka par cilvēka matu.

Pavasarī lielā tīrīšana parasti sākas ar logu mazgāšanu un pulēšanu un beidzas ar skapju un plauktu revīziju. Lai darbi veiktos raitāk, izmanto dažādus palīglīdzekļus, piemēram, mikrošķiedras lupatiņas – ar universālo nomazgā, ar stiklam paredzēto nopulē, lai logi, spoguļi un mēbeles spīd un laistās. Šoreiz eksperimentējam, vai pastāv būtiskas atšķirības starp dažādām mikrošķiedrām.

Pagājis laiks, kad logus rūpīgi berza ar etiķ­ūdeni vai stiklu mazgājamo līdzekli un pēc tam pulēja ar avīzēm. Jaunās tehnoloģijas piedāvā mikrošķiedras izstrādājumus, ar ko var notīrīt ātri un perfekti. Vēl svarīgāk ir tas, ka mikrošķiedras audums ir videi draudzīgs, jo tīrot nav nepieciešams lietot nevienu tīrīšanas līdzekli!

Īpaši smalka šķiedra

Mikrošķiedra ir īpaši smalks pavediens, kas izgatavots no poliestera un poliamīda. Turklāt tehnoloģija ir pilnveidota tiktāl, ka pēc šo abu polimēru savienošanas tos atkal sadala un sastiprina kopā kā ķīļveida mikroskopiskas šķiedras. Tādējādi audums spēj uztvert putekļus, netīrumus, traipus, turklāt šķiedras atvērtās virsmas, berzējoties cita pret citu, veido statisko elektrību, kas palīdz noķert pat vissmalkāko puteklīti. Mikrošķiedra var absorbēt septiņreiz vairāk šķidruma, nekā ir tās svars. Daži ražotāji šo audumu izgatavošanā izmanto patentētu sudraba mikrošķiedru, kas virsmu ne tikai labi notīra, bet arī dezinficē.

Jebkuru tekstilizstrādājumu šķiedru mēra gramos uz 10 kilometriem jeb dtex. Mikrošķiedrai pēc definīcijas jābūt 1 dtex. Tā var būt smalkāka, bet nekad rupjāka. Proti, 10 kilometru garam smalkajam mikrošķiedras diegam jāsver ne vairāk par vienu gramu. Mikrošķiedras auduma kvadrātcentimetrā ir vismaz 13 kilometru īpaši smalkā pavediena (ražotāji gan mūsdienās pilnveido tehnoloģiju un izgatavo arvien plānāku šķiedru). Īpašais mikrošķiedras pavediens ir bezplūk­snains, neatstāj pūkas uz virsmas, tāpēc var noaust izturīgu audumu, kam piemīt izcilas tīrīšanas īpašības.

Nevis izsmērē, bet uzsūc sevī

Ar acīm to nevaram redzēt, bet, tīrot virsmu ar kokvilnas vai zīda lupatiņu, netīrumi un putekļi tiek stumti uz priekšu un atpakaļ, bet eļļaināki traipi vienmērīgi izsmērēti pa tīrāmo virsmu. Ja ir spēcīgs tīrīšanas līdzeklis un lupatiņu vairākreiz skalo, piemēram, pirkstu nospiedumus, iespējams, var pilnībā notīrīt. Mikrošķiedra šajā ziņā ieviesusi būtiskus uzlabojumus – abi polimēri plus lielais virsmas laukums, ko nodrošina šķiedras smalkais pavediens, ideāli uzņem sevī netīrumus, eļļu un ūdeni (neilons gādā par ūdens, poliesters – par eļļas uzsūkšanu), tāpēc ar kvalitatīvu mikrošķiedru var viegli notīrīt logus, spoguļus, mēbeles, stikla plauktus un galdiņus, metāla greznumpriekšmetus, glāzes un citas virsmas, kam jāspīd.

Vai tīra vienādi?

Lielveikalos un saimniecības preču veikalos ir gana plašs mikrošķiedras lupatiņu piedāvājums par 2–10 eiro, savukārt internetā un pie tiešās tirdzniecības izplatītājiem var iegādāties dažādas “Greenwalk”, “Norwex” un “ECO√” mikrošķiedras lupatiņas par 5–12 eiro. Vai tās tīra vienādi? Lai gan reti kurš ražotājs norāda, tomēr auduma ražošanā izmantotais mikrošķiedras auduma dtex atšķiras no 0,14 līdz 1 dtex, tāpēc kvalitāte ir dažāda. Mēģinām pārbaudīt, vai, tīrot logu stiklus, var just šo atšķirību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+