Foto: shutterstock.com

Mīksto mēbeļu otrais mūžs. Kā to radīt paša spēkiem? 0

Ērtajam krēslam nodilis apšuvums, arī klubkrēsla audums nobružājies un vietām saplīsis. Vai to iespējams labot pašu spēkiem? Padomus sniedz SIA “Mēbeļu restaurators” vadītājs JURIS KRAULIS.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 101
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Lasīt citas ziņas

Agrāk mēbeles gatavoja vairākām paaudzēm, taču mūsdienās tās vairs nav tik izturīgas. Tāpēc vērts atjaunot vecās mēbeles no ekoloģiskiem un ilgmūžīgiem materiāliem. To pamatā ir dabiskais koks, atsperes ar kapara pārklājumu, arī pildījums ir ekoloģisks – maisa audums un jūraszāles. Amatierim nav ieteicams ķerties pie antikvāru, kā arī ādas mēbeļu atjaunošanas. Lai tās nesabojātu, darbu labāk uzticēt speciālistam. Vislabāk sākt ar vienkāršu krēslu.

Krēsla atjaunošana

Vienkāršākais darbiņš ir krēslam nomainīt sēdekļa audumu, pie reizes liekot arī jaunu pildījumu, jo esošais porolons ir saplacis un sadrupis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Polsterēto sēdekli parasti var viegli noņemt. Senākiem krēsliem tas ir stingri ielikts koka konstrukcijā, bet jaunākiem pieskrūvēts. Noņem veco audumu, kas piestiprināts ar skavām vai pielīmēts. Sēdekļa pamatni notīra no vecā pildījuma un gružiem.

Pie reizes atjauno nobružātās koka daļas. Ja vēlas atjaunot lakojumu, vecā laka pilnībā jānoņem. Vienkāršākais risinājums – apstrāde ar lineļļu. Mēbelēm domāto lineļļu var nopirkt būvmateriālu veikalos (1 litra pudele maksā 3,79 eiro vai 5,21 eiro atkarībā no ražotāja). Lineļļu atšķaida ar terpentīnu un ierīvē kokā. Var izmantot lupatiņu, bet, ja mēbele netīra, labi noder metāla vate. Ar Nr. 3 apzīmē visrupjāko, Nr. 2 un Nr. 1 ir vidēji rupja, bet ar numuriem 0, 00 un 000 apzīmē smalkākās. Mājas apstākļos vislabāk noderēs metāla vate ar numuru 0 vai 00. Metāla vati samērcē lineļļā, kam pievienots terpentīns (maisījums satur 50–70% lin­eļļas), un akurāti notīra koka daļas. Lieko eļļu noslauka ar lupatiņu. Būvmateriālu veikalos metāla vates iepakojums maksā 2,55 eiro.

Par lakotu koka daļu radikālu pārveidi, tās nokrāsojot, Juris Kraulis izsakās skeptiski, jo mājās to nevar izdarīt pietiekami kvalitatīvi.

Ja atlīmējusies krēsla kāja, to pielīmē ar PVA līmi un stingri saspiež spīlēs, kamēr līme sacietē. PVA līmei ir kāda priekšrocība – pēc daudziem gadiem mēbeli restaurējot atkal, to var atmiekšķēt un mēbeli izjaukt. Moment līme koka daļas nesaturēs.