×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
28. novembris, 2014
Drukāt

Milāna gatavojas “World Expo 2015”

Foto - Scanpix/ReutersFoto - Scanpix/Reuters

Par godu pasaules lielākās starptautiskās izstādes "World Expo 2015" norisei Milānā esošajā Malpensas lidostā izrādīta Itālijas aviosabiedrības “Alitalia” un Apvienoto Arābu Emirātu lidsabiedrības “Etihad” lidmašīna.

2015. gada 1. maijā Itālijas ziemeļu pilsētā Milānā tiks atklāta pasaules lielākā starptautiskā izstāde “World Expo 2015”, kuras pamattēma būs “Paēdināt planētu. Enerģija dzīvei”.

Darbus kavē korupcija

Izstādē piedalīsies 147 pasaules valstis, tostarp Latvija. Izstādes teritorijas apbūve un iekārtošana šobrīd ir lielākais būvniecības projekts Itālijā ar kopējām izmaksām vairāk nekā 510 miljoni eiro. Taču mazāk nekā pusgadu līdz izstādes atklāšanai vēl nav paveikta trešā daļa visu darāmo darbu, un no 34 izstādei nepieciešamajām būvēm 27 top daudz lēnāk, nekā sākotnēji plānots. Galvenais kavēšanās iemesls ir skandāli, kas jau vairākkārt skāruši “Expo 2015” būvlaukumu. Beidzamajā ar “Expo 2015” saistītajā policijas operācijā trīspadsmit cilvēki aizturēti par darbu uzticēšanu mafijai piederošam uzņēmumam, bet iepriekš vairākas amatpersonas apsūdzētas korupcijā.

Astes galā – Turcija

Itālijas lielākajā būvlaukumā no 34 projektiem četri ir pabeigti, trīs top saskaņā ar plānu, bet atlikušie 27 – ar kavēšanos. Datus par darbu norisi un to atbilstību plānam ir apkopojusi interneta platforma “OpenExpo”, kas radusies izstādes organizatoru, Itālijas valdības un organizācijas “Wikitalia” sadarbībā. Šie dati nav iepriecinoši, jo mazāk nekā pusgadu līdz izstādes atklāšanai darāmā vēl ir ļoti daudz.

Desmit būvēs kavēšanās ir ļoti nopietna, un daži no šiem projektiem ir ārkārtīgi svarīgi izstādes norisei, piemēram, Nulles paviljons – izstādes priekštelpa, caur kuru izies 70 procenti izstādes apmeklētāju; tematiskie paviljoni, kas pa tēmām apvienos izstādes dalībval­stis; un Itālijas paviljons, kura būvi traucē Milānas prokuratūras izmeklēšana par korupciju, kuras gaitā nu jau bijušais šī paviljona atbildīgais un visas izstādes komisāra vietnieks Antonio Ačerbo ir nonācis mājas arestā.

Par šīm būvēm, ko paredzēts nodot ekspluatācijā no nākamā gada janvāra līdz aprīlim, “Expo 2015” organizatori nav īpaši nobažījušies – Nulles paviljons ir uzcelts par 40 procentiem, tematiskie paviljoni kopš vasaras ir jūtami pavirzījušies uz priekšu un arī Itālijas paviljons ir pacēlies līdz ceturtajam stāvam, lai gan Ačerbo aizturēšana draud palēnināt darbus. Daudz vairāk izstādes vadība raizējas par dalībvalstu paviljoniem, pavisam to būs 53. No tiem 41 valsts ir uzsākusi darbu, pārējos “skubinām, jo paviljoniem jābūt gataviem līdz 1. martam”, nesenā intervijā teica “Expo” izpilddirektors Džuzepe Sala. Šobrīd ar savu paviljonu būvi vistālāk tikušas Čehija un Azerbaidžāna, bet viskritiskākajā situācijā ir Turcija, kura tikai pirms dažām nedēļām apstiprināja savu līdzdalību.

Dzīvības koks vēl netop

Izstādes teritorijas centrālajā ielā trūkst vēl divu projektu, kuru tapšana ir piesaistīta Itālijas paviljona būvei. Pirmais no tiem ir Dzīvības koks – arhitekta Marko Balika projektētā koka un tērauda skulptūra, ko daudzi uzskata par “Expo 2015” simbolu. Neskatoties uz tai piedēvēto nozīmi, ap skulptūras tapšanu ir bijis daudz diskusiju. Itālijas Nacionālā pretkorupcijas pārvalde ir pieprasījusi, lai konkursā par šīs skulptūras radīšanu piedalītos vismaz astoņi konkurējoši uzņēmumi. Pēc ilgām diskusijām, septembra beigās tika nolemts šo projektu tomēr īstenot, taču konkurss par skulptūras izveidošanu joprojām nav izsludināts.

Otrs projekts, kas sākts ar kavēšanos un pēc vairākiem pamudinājumiem, ir Eiropas Savienības paviljona būve. Augustā Briseles amatpersonas nosūtīja vēstuli “Expo” vadībai, Itālijas vēstniekam ES un Itālijas valdībai ar prasību nekavējoties sākt darbus. “Ar šo vēstuli mēs nevēlējāmies radīt polemiku, un jebkurā gadījumā kopš tā laika darbi ir pavirzījušies uz priekšu,” atzīst paviljona direktors Mateo Fornara. “Septembrī parakstījām līgumu ar “Expo”, kas paredz paviljona nodošanu ekspluatācijā līdz 12. janvārim. Mēs necelsim iebildumus arī tad, ja būvdarbi līdz šim datumam vēl nebūs pilnībā pabeigti, ja vien mēs varēsim iekļūt paviljonā un sākt iekārtošanas darbus.”

Vēriens pievilina krāpniekus

Oktobra pēdējās dienās kārtējā izmeklēšana, kas skāra “Expo 2015”, beidzās ar trīspadsmit cilvēku arestu gan Milānā un tās apkaimē, gan Itālijas dienvidos. Šoreiz tiesībsargājošo iestāžu uzmanības lokā nonāca Kalabrijas mafijas atzars, kas jau gadiem darbojas Milānā un kam izdevies uzvarēt divos konkursos par būvdarbu veikšanu “Expo” vajadzībām. Par Kalabrijas mafijas Milānas atzara vadoni tiek uzskatīts Džuzepe Galati, bet, neskatoties uz to, šim cilvēkam piederošajam celtniecības uzņēmumam bija izdevies iegūt sertifikātu, kas apliecina tā nesaistību ar mafiju, bez tā Itālijā nav iespējams piedalīties šādos konkursos. Tas izdevies, atdāvinot uzņēmuma akcijas tiesībsargu redzeslokā vēl nenonākušiem radiniekiem, un šādā veidā uzņēmums ieguvis iespēju veikt būvdarbus ar kopējo vērtību 450 000 eiro.

Šis ir jaunākais no skandāliem, kas saistīti ar “Expo 2015”, bet jau pirms tam vairākas amatpersonas tika apsūdzētas korupcijā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā. Jūlijā Lombardijas apgabala gubernatoram un partijas “Ziemeļu līga” līderim Roberto Maroni tika izvirzīta apsūdzība par spiediena izdarīšanu uz “Expo” vadību, lai iekārtotu darbā divas sievietes, kas agrāk strādājušas Maroni pakļautībā Iekšlietu ministrijā. Vēl pirms tam aizturēti vairāki bijušie parlamenta deputāti un uzņēmēji, kuri izveidojuši īpašu sistēmu, kas piešķīra uzvaru darbu konkursos apmaiņā pret kukuļiem. Aizdomas par negodīgu konkursu norisi radās jau šī gada sākumā un martā noveda pie pirmajiem arestiem – tika aizturēti vairāki “Expo 2015” atbildīgie, reģiona atbildīgais par infrastruktūrām, viens inženieris un četri advokāti. Milzīgais projekts pievilinājis daudzus vieglas maizes tīkotājus, taču arī tiesībsargājošās iestādes tam pievērsušas pastiprinātu uzmanību. Jācer, ka vairākums nezāļu nu ir izravētas un darbus izdosies pabeigt bez starpgadījumiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+