Foto – Timurs Subhankulovs

Milāna latviskā versijā 0

Rīgā jau piekto reizi notikusi slavenā Itālijas futbola kluba “AC Milan” treniņu nometne sadarbībā ar futbola skolu “Metta”. 64 puikas astoņu līdz desmit gadu vecumā piecas dienas darbojās divu Itālijas speciālistu vadībā, un viņiem palīdzēja pieci pašmāju treneri, kas ikdienas darbā lielā mērā izmanto “AC Milan” metodoloģiju.

Reklāma
Reklāma

Ārzemju draugi


Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Notriektā tautumeita 10
Lasīt citas ziņas

Par jau notikušo un plānoto sadarbību ar ārzemniekiem stāsta futbola komandas “Metta/Latvijas Universitāte” galvenais treneris Andris Riherts.

– Sadarbojamies ar vairākiem ārzemju klubiem. Anglijas “Fullham” akadēmijas vadītājs Hjū Dženings viesojās Rīgā un vadīja lekciju, esam arī bijuši pie viņiem. Strādājam arī ar Zviedrijas klubu “Helsingborg”, nesen pie mums ieradās 45 tā pārstāvji. Apmaināmies pieredzē, plānojam mainīties arī ar spēlētājiem. Ar klubu “AC Milan” ir laba un cieša sadarbība, gribam atvērt tā akadēmiju Baltijā, šobrīd notiek pārrunas, kas nav vieglas, jo itāliešiem ir savas prasības, mums tāpat. Kluba jaunatnes akadēmijas vadītājs Silvio Broli viesojās Rīgā un bija apmierināts ne tikai ar treneru darba kvalitāti, bet arī ar treniņu vietām. Draudzējamies, runājam, bet vēl neesam atraduši kopīgu valodu, lai varētu noslēgt līgumu. Domāju, ka divu gadu laikā sadarbība kļūs krietni ciešāka.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Vai kādi “Mettas” audzēkņi aizbraukuši uz Milānu un palikuši tur dzīvot, trenēties?


– Vēl ne. “Metta” dibināta 2006. gadā, sākām strādāt ar 2000. gadā dzimušajiem puišiem. Mārtiņš Milašēvičs un Edgars Vardanjans no lielās komandas bija “Fullham”, nedēļu patrenējās, bet līdz tam līmenim viņiem vēl jāpaciešas. Mūsu piramīda aug, un noteikti būs puikas, kas aizķersies arī tur.

– Vai treneriem šī sadarbība ir tikpat vērtīga kā spēlētājiem?


– Man svarīgi, ka braucu uz turieni un redzu nākamo līmeni. Jāsajūt, kā tur ir, kādi spēlētāji. Tad varu salīdzināt gan izjūtu līmenī, gan analizējot video. Puišiem tieši tas pats – ja viņi pirmo reizi tur nonāks 17 gadu vecumā, būs liels pārsteigums, bet, braucot un apbružājoties no 12 gadiem, adaptēšanās ir daudz vieglāka. Varu stāstīt puikam, ka Ķīnā trenējas miljons ķīniešu, bet viņš jau to neredz un domā – arī es taču trenējos. Svarīgi redzēt, kā trenējas, ar kādu degsmi. FS “Metta” ir desmit galvenie treneri un 11 asistenti. Galvenie gandrīz visi bijuši apmaiņas braucienos.

Debesu dāvana


– Vai esi domājis, kādēļ pazīstami ārzemju klubi vispār sāk kontaktēties ar “Mettu”?


– Grūti pateikt, mēs viņus īsti nemeklējam, paši mūs atrada. Bijām patīkami pārsteigti – Milāna, Helsingborga un “Fullham” nokrita kā no debesīm. Cilvēki runā, palaiž vēsti tālāk. Mēs esam atklāti, ar visiem cenšamies kontaktēties un sadarboties. Arī viņi brauc pie mums, vēro uzrunāšanas veidu un to, kā koordinējam pasākumus, veidojam treniņus. Protams, esam lieli ieguvēji, īpaši sākumā, kad aizguvām metodiku.

Reklāma
Reklāma

– No kura ārzemju kluba visvairāk esat aizguvuši un ieviesuši ikdienas darbā?


– No “AC Milan” – treniņu uzbūvi un metodiku atbilstoši futbolistu vecumam. Milānā gan ir cits līmenis, līdz zviedriem varam aizsniegties, bet “Fullham” ir apmēram pa vidu. Anglijā ieraudzījām, cik liela ir cieņa pret futbolu vecākiem, treneriem un līdzjutējiem, degsme, ar kādu darbojas. Kāds zviedrs teica, ka labākais futbolists ir ar angļa sirdi un zviedra aukstasinību. Itāliešiem tas jau piemīt, man viņu futbols ir ļoti tuvs sirdij. “AC Milan” man jau kopš bērnības ir mīļākā komanda, tāpēc bija patīkami, ka mūs uzrunāja.

– Tātad treniņos ejat Itālijas virzienā?


– Jā, bet nav noslēpums, ka itālieši daudz analizē un aizgūst no holandiešiem. “AC Milan” analizē “Barcelona” un “Ajax”, tagad arī Minhenes “Bayern”. Milānā 15 metodiķi ikdienā apstrādā treniņu sistēmas. Mēs cenšamies veidot savu metodiku. Lūk, divas grāmatas – futbolistiem no septiņiem līdz 12 gadiem un no 13 līdz 18. Liksim kopā visus konspektus un analizēsim, kas un kā darīts.

KOMENTĀRS


Stefāno Čiusi, “AC Milan” mārketinga viceprezidents: “Katru gadu visā pasaulē notiek 240 “Milan Junior” nometnes, kurās piedalās vairāk nekā 16 tūkstoši bērnu no sešu līdz 16 gadu vecumam. Tik plašā apjomā darbojas vēl tikai “Barcelona”. Atbilstoši dažādiem parametriem Rīgas nometne ir labākā, un mums liels prieks sadarboties ar šī kluba vadītājiem, viņi dara tiešām labu darbu. Kopīgi strādājam, lai kādu dienu te tiktu atvērta “AC Milan” pilna laika futbolskola. “Metta” daudz iegūst, jo saņem “AC Milan” jauniešu komandu metodoloģiju, kas pastāvīgi attīstās. Klubs katru gadu tajā iegulda piecus miljonus eiro. Savukārt “AC Milan” palielina sava zīmola vērtību Baltijas valstīs un cer atrast jaunos čempionus, kas nav viegls process. Mesi vai Balotelli neuzrodas katrā valstī, taču dārgakmens var būt jebkur, un to neatradīsi, ja sēdēsi mājās. Daži puiši Rīgā ir ļoti interesanti, un viņu vārdi ielikti “Milan” datubāzē. Klubam ir prakse, ka konkrētais spēlētājs jānovērtē vairākiem mūsu speciālistiem dažādos laikos. Ja tas notiek trīs reizes, tad tiek izteikts piedāvājums braukt uz Milānu, taču ne agrāk kā 14 – 16 gados. Uzskatām, ka līdz tam labāk augt un attīstīties savā dabiskajā vidē.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.