Kultūra
Mūzika

Mīlas balss vijolei un orķestrim skanēs Valmierā 0

17. aprīlī Valmieras Kultūras centrā skanēs Valsts kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” un vijolnieces Evas Binderes koncerts. Diriģenta Normunda Šnē vadībā izskanēs Pētera Vaska, Erki Svena Trīra, Jozefa Haidna un Fēliksa Mendelszona-Bartoldi mūzika. Koncertprogramma, kas vairākkārtīgi izskanējusi koncertos ārvalstīs, Latvijā skanēs vienīgo reizi.

“Ir ārkārtīgs prieks, ka orķestrim “Sinfonietta Rīga” atkal radusies iespēja muzicēt Valmierā, kur pirms gadiem četriem pieciem bijām pat visai bieži viesi. Patīkami, ka ir atjaunojusies abpusēja interese, tāpēc valmieriešu aicinājumu pieņēmām ar lielāko prieku,” ar gandarījumu teic kamerorķestra mākslinieciskais vadītājs un koncerta diriģents Normunds Šnē.

“Viens no mūsu mērķiem ir spēlēt ne tikai Rīgā, bet arī tajās Latvijas koncertvietās ārpus galvaspilsētas, kas pieļauj šādas mūzikas atskaņošanu. Šoreiz esam sagatavojuši emocijām un domām bagātu programmu, kas ir romantiska un klasiska reizē. Haidna, Mendelszona, Trīra skaņdarbi ir kā ceļš cauri gadsimtiem un noteikti būs interesanti daudziem klausītājiem,” stāsta diriģents, atklājot, ka šī būs vienīgā reize, kad koncertprogrammu varēs dzirdēt Latvijā – līdz šim “Sinfonietta Rīga” to atskaņojusi Hamburgā, Minhenē, Frankfurtē, Kijevā, Budapeštā un drīzumā atskaņos arī Pēterburgā.

“Programmas zieds ir Pētera Vaska debešķīgais “Vox Amoris” – skaista, jūtām pildīta mūzika,” teic N. Šnē. Pētera Vaska skaņdarbs “Vox Amoris”, stāsts par pasaules lielāko spēku – mīlestību, koncertā izskanēs kopā ar izcilo latviešu vijolnieci Evu Binderi, kas šobrīd pasniedz vijoļspēli Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijā, kā arī darbojas kā asociētā koncertmeistare Oksfordas simfoniskajā orķestrī, kura vadītājs ir izcilais vijolnieks Maksims Vengerovs. “Vox amoris” P. Vasks sacerējis Ričardam Tonjeti un Austrālijas kamerorķestrim. Viņi pirmatskaņoja šo kompozīciju 2009. gada 14. oktobrī Sidnejā. Rīgā tas, vijoles solo spēlējot Evai Binderei, izskanējis pērn, Rīgas festivāla atklāšanas koncertā.

“Mīlestība bija, ir, un tā nekad nebeigsies. Manuprāt, solovijole un stīgu orķestris ir labākais sastāvs mīlestības stāsta izdziedāšanai. Viendaļīgā kompozīcija iesākas ar klusinātu stīgu tremolo. Tad ieskanas vijoles solo – jautājot, meklējot, līdz tā izplaukst plašā kantilēnā, kuru balsta klusināts stīgu orķestra skanējums,” skaņdarbu raksturo tā autors.

“Šis ir viens no skaistākajiem Pētera Vaska skaņdarbiem. Tas ir uzrunājis mani ļoti personīgi, jo skaņdarbā ir visu krāsu un emociju gamma. Biju ļoti pagodināta, kad pirms kāda laika pats autors man uzdāvināja notis ar viņa parakstu. Priecājos, ka šī ir jau otrā reize, kad varu to atskaņot,” stāsta vijolniece E. Bindere, atklājot, ka skaņdarbu aprīļa otrajā pusē atskaņos arī Vācijā, Trosingenā, kopā ar studentu orķestri.

Varbūt noder

Koncerts: 17. IV 19.00 Valmieras Kultūras centrā

Biļetes – “Biļešu paradīzes” kasēs, ” www.bilesuparadize.lv”

Cena: 8 – 10

Programmā:

Jozefs Haidns, Simfonija Remažorā, Hob. I:104,

Fēlikss Mendelszons, uvertīra “Skaistā Meluzīne”, op. 32

Erki Svens Trīrs,”Bāka”

Pēteris Vasks, “Vox amoris” vijolei un stīginstrumentiem

LA.lv