Kultūra
Teātris un kino

Mīlas līkloči Blaumaņa lugā “No saldenās pudeles”0

Publicitātes foto

Uz Latvijas brīvdabas skatuvēm šovasar atgriežas īsti latviska Rūdolfa Blaumaņa komēdija “No saldenās pudeles”. 4. jūlijā koncertestrādē “Pūt, vējiņi!” izrāžu apvienība “Panna” skatītājiem piedāvās savu lugas versiju Jura Rijnieka režijā, par kuru viņš teic: “Luga ir par patiesu mīlestību!”

Vaicāju Zanei Daudziņai, kā skatītāji pieņēma šo izrādes variantu, jo tā atšķiras no ierastās – katrs tēls ir ļoti spilgts. “Laiku pa laikam Juris Rijnieks aktierus un skatītājus priecē ar dažu labu jestru situāciju komēdiju. “No saldenās pudeles” ir līdz šim vērienīgākais “Pannas” uzvedums – uz skatuves no sirds var izspēlēties deviņi aktieri. Šī izrāde ir īsta medusmaize gan trupai, gan skatītājiem, jo ir padomāts par visu – asprātīgu un funkcionālu scenogrāfiju, stilīgiem kostīmiem un kvalitatīvu muzikālo partitūru. Ir prieks dzirdēt, ka skatītāji sirsnīgi dzīvo līdzi mīlas pāru samezglotajām attiecībām un tikpat atsaucīgi reaģē arī uz komiskajām Taukšķa, Kriša un Lavīzes ainām. Blaumanis ir pasaules līmeņa dramaturgs un šo spoži sarak­stīto lugu būtu grūti slikti nospēlēt,” atklāj Zane.

Zanes atveidotā Lavīze izrādē ir spilgta un pamanāma. Tāda stipra latviešu sieviete. “Ļāvos režisora redzējumam, ka Lavīze, apstākļu spiesta, kļuvusi par veci brunčos. Te gan jāpiebilst, ka man nav pat svārku – ir kombinezons un veču darbos notraipīts priekšauts ar dunci pie sāniem,” smaidot teic Zane un nosaka: “Šāda situācija Latvijā ir viegli atpazīstama, jo jau kopš feminisma uzvaras gājiena sabiedrībā netrūkst sieviešu, kuras lieliski tiek galā ar fiziski smagu un atbildīgu darbu. Latvijā tā ir tipiska aina, ka vīri ir prom – strādā ārzemēs, vienkārši dirn dīvānā vai ciema centrā atkal un atkal nogaršo alu, vai nav saskābis… Mūsdienu Latvijā daudzas sievietes prot un spēj visu. Komiskais akcents rodas, kad Lavīze aiz pienākuma pret saimniecību gatava atmodināt arī savu sievišķīgo arsenālu. Tad publika labsirdīgi smej.”

Šī Zanei ir pirmā loma Blaumaņa darbā. “Kad Juris (rež. Juris Rijnieks) man piedāvāja Lavīzes lomu, teicu, ka Blaumaņa lugā esmu gatava spēlēt pat galda kāju. Teātrī “Austrumu robeža” daudzus gadus kopā ar kolēģiem Juri Lisneru, Ivaru Pugu un Induli Smiltēnu spēlējām Čehova komiskos viencēlienus. Jau tad izjutu, kāda bauda ir spēlēt līdz sīkākajam dialogam noslīpētu dramaturģiju. Tādas lugas arī simto reizi spēlēt neapnīk. Un ar Blaumani ir tāpat. Līdz šim Rūdolfa Blaumaņa literatūru biju iepazinusi vien kā kaislīga lasītāja un teātra skatītāja. Liels prieks, ka tagad varu būt tajā visā pati līdz matu galiņiem iekšā un izspēlēties,” neslēpj sajūsmu Zane.

Bez Zanes kolorītās Lavīzes skatītāji no sirds varēs izdzīvot arī Daigas Gaismiņas – Ezerlauku saimnieces Ievas, Madaras Melnes-Tomsones kā Marijas, Ivara Kļavinska vai Madara Zvaguļa – Mārtiņa, Jura Lisnera – Rindēnu saimnieka, Līgas Zeļģes – Auces, Mārtiņa Poča – Pičuka, Māra Bezmera – Taukšķa un Aināra Ančevska – Kriša ikdienas un mīlas līkločiem Ezerlauku mājās.

Režisors atklāj, kas bija tas, kas viņu uzrunāja iestudēt tieši šo klasiķa darbu: “Tikumības lieta. Luga mums parāda, ka jāatrod dzīves līdzsvars. Jāieklausās savā sirdī atbilstoši savai dabai – sievišķajai vai vīrišķajai. Tas ir aktuāli arī mūsdienās.”

Izrādes veidotāju radošajā sastāvā: režisors Juris Rijnieks, kostīmu māksliniece Una Bērziņa, scenogrāfs Ivars Noviks, dziesmas un mūzika Artūrs Palkevičs, Artūrs Uškāns, Gaitis Lazdāns un “Laimas muzykanti”, dziesmu teksti – Jānis Peters.

4. VII 19.00 koncertzālē “Pūt, vējiņi!” Liepājā

28. VII 17.00 Cēsu pils parka estrādē

2. VIII 19.00 Rojas brīvdabas estrādē

9. VIII 19.00 Skrundas pilskalna estrādē

11. VIII 17.00 Bauskas pilskalna parka estrādē

15. VIII 19.00 Madonas estrādē

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 7–15

LA.lv
VB
Vija Beinerte
Kultūra
Karš ir neapmierinātu vīriešu rotaļas. Saruna ar Valdi Atālu 5
1 diena
IK
Inga Kaļva-Miņina
Kultūra
Noraujot viltus maskas. Jāņa Bruģa proza
1 diena
LE
LETA
Kultūra
Kur notiks XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Dabā
Pirmdien daudzviet valstī spēcīgi līs un dārdēs pērkons
7 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Kāpēc, pirms laika pensionējoties, nedrīkst strādāt, bet īstajā vecumā strādā, cik tik gribi?
6 stundas
VK
Vita Krauja
Kultūra
Teātris ir gaistošs mirklis. Saruna ar aktrisi Elīnu Hanzenu
Intervija 11 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Latviju pārstāvošajiem autosportistiem trīs goda pjedestāli “RallyX Nordic” debijas sacensībās Rīgā
7 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Koncertzāle “Latvija”: jauna ērģeļmūzikas citadele vai Ventspils karaļvalsts greznumlieta?
7 stundas