×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
6. jūnijs, 2013
Drukāt

Milda uz eiro – turpinājums pirmajam neatkarības posmam

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Eiropas Komisija (EK) šonedēļ publicēja ilgi gaidīto ziņojumu par Latvijas gatavību ieviest eiro. Latvija atbilst visiem vienotās valūtas ieviešanas kritērijiem.

 

Galīgo lēmumu par Latvijas pievienošanos eirozonai ES valstu finanšu ministri pieņems jūlijā pēc tam, kad savu viedokli būs paudis Eiropas Parlaments un jautājumu 28. un 29. jūnijā apsprieduši ES valstu līderi. Taču EK ziņojums ir izšķirošs solis Latvijas ceļā uz eirozonu.

Mēs apsveicam Latviju un tās iedzīvotājus ar EK pozitīvo lēmumu. Šī diena ieies Latvijas vēsturē. Kopš krīzes dziļākā punkta 2009. gadā Latvija spējusi panākt ļoti sarežģītu ekonomikas līdzsvarošanu. Apņēmīgi īstenojot ES un Starptautiskā valūtas fonda palīdzības programmu, Latvija spējusi mainīties un atgriezties pie ekonomikas izaugsmes. Izaicinājumu joprojām netrūkst – tostarp augsta sociālā nevienlīdzība un ievērojams bezdarba līmenis – , taču Latvija bieži tiek minēta kā paraugs grūtībās nonākušajām eirozonas valstīm. Tas ir arī mūsu viedoklis – izlēmība un neatlaidīga bieži vien sāpīgu lēmumu īstenošana ekonomiski padarījusi Latviju spēcīgāku, nekā tā bija pirms krīzes.

Mēs esam droši, ka eiro ieviešana nesīs Latvijai un tās iedzīvotājiem virkni ieguvumu. Izzudīs devalvācijas risks, nebūs jāmaksā par valūtas maiņu, samazināsies darījumu izmaksas, uzlabosies uzņēmēju iespējas iegūt finansējumu, patērētāji varēs vieglāk salīdzināt cenas.

Paredzams, ka samazināsies arī valsts parāda apkalpošanas izmaksas. Bet vissvarīgākais – pievienošanās eirozonai stiprinās Latvijas kā stabilas un uzticamas, Eiropas kodolā iesaistītas partneres tēlu.

Protams, darbs turpināsies arī pēc eiro ieviešanas. Izšķiroša nozīme būs veselīgas makroekonomikas politikas un stukturālo reformu īstenošanai, lai stiprinātu tieslietu sistēmu, finanšu tirgus uzraudzību, Latvijas ekonomikas konkurētspēju.

Nākamajos mēnešos EK cieši sadarbosies ar Latvijas iestādēm, lai nodrošinātu pietiekamu informāciju par eiro pārejas praktiskajiem aspektiem. Varas iestādes turpinās regulāras pārbaudes, lai neļautu uzņēmumiem un tirgotājiem eiro ieviešanu izmantot nepamatotai cenu celšanai. Latvija var mācīties no Igaunijas, Slovākijas un citu valstu veiksmīgās pieredzes.

Mēs esam pārliecināti, ka rūpīgi veikti tehniskie darbi, izsvērta un godīga saziņa ar iedzīvotājiem un izaugsmes atgriešanās eirozonā veicinās cilvēku atbalstu eiro. To mēs esam piedzīvojuši Igaunijā, kur 2010. gada maijā iedzīvotāju atbalsts eiro bija 37% – līdzīgi kā tagad Latvijā. Šodien Igaunijā eiro atbalsta vairāk nekā 70% cilvēku.

Mēs esam dzirdējuši Latvijas cilvēku bažas par valsts suverenitātes daļēju zudumu eiro pārejas dēļ. Mūsuprāt, notiks pretējais – pievienojoties eirozonai, Latvija pirmo reizi piedalīsies būtisku lēmumu pieņemšanā, kuri to skar jau tagad kā eirozonā dziļi integrētu ekonomiku. Pirmo reizi Latvijas balss skanēs pie galda, kad Briselē un Frankfurtē tiek pieņemti svarīgākie lēmumi. Ņemot vērā Latvijas sarežģīto vēsturi, pievienošanās eirozonai nostiprinās Latvijas vietu eiroatlantiskajās struktūrās, neatgriezeniski stiprinot arī nacionālo suverenitāti.

Mēs saprotam nevēlēšanos zaudēt latu, kas tiek uzskatīts par daļu no nacionālās identitātes. Taču Latvija kā Eiropas daļa ir bijusi un paliek Latvijas nacionālās identitātes kodolā. Pievienošanās eirozonai nostiprinās Latvijas vietu Eiropā.

Jūs, Latvijas iedzīvotāji, izvēlējāties, lai uz Latvijas eiro monētām būtu kalts viens no nacionālajiem simboliem – Milda. Tās būs kā turpinājums laikā Latvijas valstiskās neatkarības pirmajam posmam, kad tautumeitas profils rotājās uz iemīļotā sudraba pieclatnieka. Eiro monētas ar Latvijas simboliku ceļos pa visu Eiropu un pasaulē, stiprinot Latvijas starptautisko atpazīstamību un identitāti.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+