Latvijā

Mildronāta “jaunā seja”5


 Kopš 1. janvāra meldonijs atklāts vairāk nekā simt sportistu analīzēs. Visslavenākā ir krievu tenisiste Marija Šarapova, tāpat iekrituši viņas tautieši: pasaules čempions ātrslidošanā Pāvels Kuļižņikovs, olimpiskais čempions šorttrekā Semjons Jeļistratovs, Eiropas čempione daiļslidošanā Jekaterina Bobrova, četrkārtējā pasaules čempione peldēšanā Jūlija Jefimova.
Kopš 1. janvāra meldonijs atklāts vairāk nekā simt sportistu analīzēs. Visslavenākā ir krievu tenisiste Marija Šarapova, tāpat iekrituši viņas tautieši: pasaules čempions ātrslidošanā Pāvels Kuļižņikovs, olimpiskais čempions šorttrekā Semjons Jeļistratovs, Eiropas čempione daiļslidošanā Jekaterina Bobrova, četrkārtējā pasaules čempione peldēšanā Jūlija Jefimova.
Foto – LETA, Sputnik, RIA Novosti, EPA

Politika, korupcija, nekaunība, absurds, izcila reklāma, nāve – tik skaļi vārdi izskan, aptaujājot sporta sabiedrību par pasaulē milzu slavu ieguvušo Latvijā izgudroto medikamentu mildronātu jeb meldoniju. No šā gada 1. janvāra tas iekļauts dopinga sarakstā, un vairāk nekā simt sportistu, tostarp pirmā lieluma zvaigznes, iekrituši uz pozitīvām analīzēm.

Bez pierādījumiem

Pirms četrām desmitgadēm latviešu zinātnieka Ivara Kalviņa izgudrotajam mildronātam pēdējā mēneša laikā veikta pamatīga “plastiskā operācija”. Tā pati viela, bet tomēr – jau citā izskatā. Burtiski katru dienu parādās informācija par jaunām pozitīvām dopinga analīzēm, visvairāk Krievijas atlētiem. Aina atgādina ar zivīm pilnu dīķi – kā iemet makšķeri, tā cope.

– Neko tādu savā ilgajā pieredzē sportā neatceros, – teic Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) priekšsēdētājs Einars Fogelis. Viens no iemesliem kaimiņu katastrofai ir tas, ka pagājušā gada nogalē sabruka Krievijas Antidopinga aģentūra, līdz ar to informēšanā tika iecirsts zināms robs. Fogelis gan norāda – tradicionālā prakse ir tāda, ka starptautiskās sporta veidu federācijas par jaunumiem dopinga sarakstā vispirms informē nacionālās federācijas un tad tālāk vēstis tiek nodotas sportistiem, treneriem, ārstiem. Turklāt neatbildēta mīkla, kā to varēja palaist garām kādreizējā pasaules sieviešu tenisa pirmā rakete Marija Šarapova, par kuru rūpējas vesela speciālistu brigāde?

Lai nu krievi paši tiek galā ar savām problēmām, labi, ka Latvijas sportisti nav un, cerams, nebūs iekrituši uz… Uz ko tad? Uz vielu, kas palīdz sirdij fiziskas un emocionālas pārslodzes brīžos? Vai uz vielu, kas veicina iespējas sasniegt labākus rezultātus? Šobrīd sporta pasaule, runājot par mildronātu, sadalījusies divās nometnēs.

Pasaules antidopinga aģentūra (WADA) pērnā gada septembra beigās paziņoja – esot gūti pierādījumi, ka sportisti meldoniju lieto nolūkā uzlabot rezultātus. Pagājušajā gadā tas konstatēts vairāk nekā 8000 analīzēs. Azerbaidžānā notikušajās Eiropas spēlēs gandrīz visiem medaļniekiem tika uzrādīta meldonija klātbūtne, un tādējādi dopinga apkarotājiem radies secinājums, ka tas palīdz uzlabot rezultātus, stāsta LOV galvenā ārste Līga Cīrule. Viņa gan nekādus pētījumus nav redzējusi: – Es īsti nesaprotu, uz ko balstoties meldonijs ir iekļauts aizliegto vielu sarakstā. Tāpēc ka daudzi lieto? Citi stimulanti paplašina spējas uz cilvēka veselības rēķina, bet meldonijs tieši pretēji – aizsargā veselību.

Teju visiem LOV sastāvā esošajiem sportistiem līdz pagājušam gadam kādā savas karjeras nogrieznī esot rekomendēts lietot mildronātu.

“Žoltoks būtu dzīvs”

Sporta pasaulē meldonijs tika izmantots trīs desmitgades, lielākoties bijušajās padomju republikās. Eiropā (izņemot Baltiju) un ASV mildronāts nav reģistrēts. Ivars Kalviņš uzskata, ka tā pasludināšana par dopingu sporta pasauli nevis padara tīrāku, bet gan rada draudus atlētu veselībai: – Sportisti strādā uz cilvēka spēju robežas, un to ir ļoti viegli pārkāpt. Ja tas notiek, tad skāde tiek nodarīta veselībai. Tādēļ sportisti ir jāaizsargā. Mildronāts neļauj sasniegt labāku līmeni vai uzturēt to ilgāku laika periodu, un tā aizliegšana ir slikta ziņa atlētiem. Esmu pārliecināts, ka sportā pieaugs nāves gadījumi.

Līga Cīrule ir optimistiskāk noskaņota un nedomā, ka būtu jāraizējas par sportistu dzīvību. Esot arī citi līdzekļi, kā palīdzēt sportistiem tikt galā ar lielajām slodzēm, bet galvenais ir ļoti rūpīgi sekot līdzi veselības stāvoklim. Turklāt ar speciālu atļauju arī sportisti ārstniecības nolūkos to drīkstēs lietot.

Latvijas Valsts sporta medicīnas centra Antidopinga nodaļas vadītāja Liene Kozlovska, kura šobrīd strādā Eiropas Padomes sporta nodaļā, atzinusi, ka mildronāta lietošana lielās devās ir kaitīga.

– Lietojām 30 gadus – gan vecā Rīgas “Dinamo” laikos, gan vienmēr izlasēs, un nevienam nav bijušas nekādas problēmas. Piekrītu, ka lielās devās ir kaitīgs, bet tā ir ar visu – alu, ēšanu. Devas jau neviens nepārsniedza, – oponē Latvijas hokeja valstsvienības ilggadējais ārsts Jānis Kvēps, paužot pārliecību, ka mildronāta uzskatīšana par dopingu ir aplama.

Bijušais vieglatlēts, fiziskās sagatavotības treneris Viktors Lācis uzskata, ka augstas klases sportā mierīgi var iztikt bez mildronāta: – Es pats to nekad neesmu lietojis un to pašu varu teikt par saviem audzēkņiem. Varbūt Dmitrijs Miļkevičs kādu reizi mēģināja. Manuprāt, tas nedod nekādu labumu, kur nu vēl kaut ko stimulē, tāpēc es pat nobrīnījos, ka ir WADA sarakstos. Tad jau ir viss jāaizliedz.

“Grindeks” padomes priekšsēdētājs un lielākais akcionārs Kirovs Lipmans, kurš ir arī Latvijas Hokeja federācijas (LHF) prezidents, uzskata, ka WADA meldoniju aizliegusi ne jau sportisku iemeslu dēļ: – Man ir divas versijas – vai nu korupcija, vai politika. 30 gadus tika lietots, un neviens neuzdrošinājās pateikt, ka tas ir dopings. Tagad bez neviena pētījuma – aizliegts!

Viņaprāt, ja Sergejs Žoltoks, kurš 2004. gadā Baltkrievijā spēles laikā mira ar sirds mazspēju, būtu lietojis “Mildronātu”, tad vēl tagad būtu dzīvs. Savukārt Rīgas mēram Nilam Ušakovam, kurš pirms pieciem gadiem saļima, veicot pusmaratona distanci, nebūtu bijušas tik milzīgas veselības problēmas.

– To mēs varam tikai minēt. Iespējams, – attiecībā uz Žoltoka nāvi saka Jānis Kvēps.

Fizioterapeits Fjodors Mazurs atminas, ka Sergejs Žoltoks, kurš 2004. gadā NHL lokauta laikā pārstāvēja “Rīga 2000”, lietojis tikai savus no Ziemeļamerikas līdzi atvestos vitamīnus. Nevienā no veselības pārbaudēm gan viņam neesot uzrādītas sirds problēmas, līdz ar to nav bijuši ārstu ieteikumi samazināt slodzes vai lietot specifiskus medikamentus.

– WADA ir angažēta organizācija, (par aizliegšanu) ir labi iemaksāts, – pārliecināts Ivars Kalviņš. – Viņi pamato, ka mildronāts paaugstina veiktspēju, taču atsaucas uz žurku pētījumiem.

Profesors norāda, ka viņu uzrunājuši ārvalstu advokātu biroji, kas apņēmušies cīnīties par medikamenta labo slavu un svītrošanu no aizliegto vielu saraksta. Sīkāk par to stāstīt Kalviņš nevēlas, vien norāda, ka tie nav Krievijas juristi.

Dieva dāvana

Sporta ārsti intervijās lielākoties uzsvēruši mildronāta pozitīvo efektu, bet sporta funkcionāri ieņēmuši daudz neitrālāku pozīciju, uzsverot, ka paļaujas uz WADA taisnīgajiem darbības principiem. – Mūsu funkcionāri parādīja vislielāko nekaunību, – nedaudz aizvainots ir Ivars Kalviņš, – apgalvojot, ka, lielās devās lietojot mildronātu, parādīsies blaknes. Skaidra lieta! Arī nātrija hlorīds (sāls) lielās devās jums garantēs blaknes.

Eksministrs, ideju domnīcas “CERTUS” valdes priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis pauž, ka arī politiķu kūtrums bijis gļēvulīgs: – Brīdī, kad pavīd iespēja uzsmaidīt kamerai un uzsist uz pleca zinātniekiem par sasniegumiem, valstsvīri ir gatavi skriet un lēkt un būt roku spiedēju pirmajās rindās. Taču tad, kad tiem pašiem zinātniekiem ir vajadzīgs atbalsts un aizstāvība, mūsu valstsvīri klusiņām “nozūd no skatuves”.

Kirovs Lipmans gan atzīst, ka no biznesa viedokļa mildronāta aizliegšana, daudzie pozitīvie dopinga gadījumi un plašā rezonanse pasaulē ir kā Dieva dāvana. Ja tādu reklāmu paši gribētu taisīt, būtu jāiegulda daudzi miljoni. – Ja es nebūtu Hokeja federācijas prezidents, tad justos laimīgs. Tomēr tagad man žēl spēlētāju, – piebilst miljonārs.

Starp citu, jau 2009. gadā Latvijā tika izgudrota jauna molekula, kas ir 40 reizes efektīvāka par mildronātu. Kalviņš pārliecināts, ka arī to WADA mēģinās iznīcināt, tiesa, tas ir tālākas nākotnes jautājums, jo tā tirdzniecībā varētu parādīties ne agrāk kā pēc gadiem pieciem.

UZZIŅA

Saistītie raksti

* Mildronāts jeb meldonijs ir Latvijā izgudrots oriģināls medikaments sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai, sirds enerģētiskā patēriņa samazināšanai un vispārējai darbspēju paaugstināšanai.

* Slodzes laikā tas atjauno skābekļa piegādes un patēriņa procesu līdzsvaru šūnās.

* Mildronāts ir a/s “Grindeks” vispieprasītākais oriģinālprodukts.

* Kopš 1. janvāra meldonijs atklāts vairāk nekā simt sportistu analīzēs. Visslavenākā ir krievu tenisiste Marija Šarapova, tāpat iekrituši viņas tautieši: pasaules čempions ātrslidošanā Pāvels Kuļižņikovs, olimpiskais čempions šorttrekā Semjons Jeļistratovs, Eiropas čempione daiļslidošanā Jekaterina Bobrova, četrkārtējā pasaules čempione peldēšanā Jūlija Jefimova.

LA.lv