Kultūra
Kultūrpolitika

Mīlestība – 22. Starptautiskajā Baltijas baleta festivālā 1


Džordāno Čikāgas dejas
kompānija.
Džordāno Čikāgas dejas kompānija.
Publicitātes foto

No 7. līdz 24. aprīlim jau 22. reizi norisināsies Starptautiskais Baltijas baleta festivāls, kas baleta cienītājiem piedāvās izrādes Rīgā, Rēzeknē, Preiļos un Ventspilī. Arī šogad festivāla devīze ir “No klasikas līdz avangardam”. “Šī gada tēma ir “Mīlestība”, lai pasaulē un cilvēkos vairotu labo, skaisto, cildeno un mūžīgo,” atklāj festivāla direktore Lita Beiris.

Šā gada festivāla īpašie viesi ir Pekinas Dejas teātris un Čikāgas Džordano dejas kompānija. “Protams, jau tradicionāli notiks festivāla Atklāšanas koncerts Rīgas Starptautiskajā dzelzceļa stacijā t/c “Origo”, kas šogad ieplānots 7. aprīlī. Tajā skatītājiem tiks piedāvāta mūzika, dziesma un deja,” uzsver L. Beiris.

Pekinas Dejas teātra avangarda baleta programma 24. aprīlī būs skatāma Latvijas Nacionālajā operā, un ir šā gada festivāla galvenā izrāde. Baudīt šo izrādi būs iespējams arī 23. aprīlī Rēzeknē, Latgales vēstniecībā “Gors”. Abās izrādēs skatītājiem tiks piedāvātas Vangas Juaņjuaņas jaunākās horeogrāfijas “Farwell shadows”, “Poison” un “Nightingale and the Rose”, kas iestudēta pēc Oskara Vailda darba motīviem.

Savukārt Džordano Čikāgas dejas kompānija ir Amerikas oriģinālā džeza dejas kompānija, kas apbur skatītājus dažādās pasaules valstīs ar spēcīgu dinamiku un daudzveidīgu repertuāru. “Horeogrāfijas atspoguļo inovatīvas džeza ekspresijas, kuras varēs noskatīties 9. aprīlī Preiļu novada Kultūras centrā, 11. aprīlī Ventspils teātra namā “Jūras vārti”, 13. aprīlī Rīgas Kongresu namā, tāpat paredzēts, ka 10. aprīlī notiks Čikāgas deju kompānijas baletmeistara vadītā meistarklase dejotājiem un baleta māksliniekiem.

Festivāla īpašais pārsteigums būs itāliešu horeogrāfes Benedetas Kapanas izrāde “Saknes”, kas ir veltījums viņas vecmāmiņai, kādreizējai Latvijas baleta solistei Mirdzai Kalniņai, kuru izrādīs 23. aprīlī Kultūras akadēmijas Teātra mājā “Zirgu pasts”.

Savukārt 11. maijā Rīgas Latviešu biedrībā notiks Litas Beiris veidotās muzikāli horeogrāfiskās fantāzijas “Ugunī” pasaules pirmizrāde, kas ir veidota pēc Rūdolfa Blaumaņa drāmas motīviem. Galvenajā lomā – Latvijas Nacionālā baleta prīma Margarita Demjanoka.

20. aprīlī intelektuālajā kultūras klubā “Film Noir”, kinoteātrī “Splendid Palace” festivāla ietvaros norisināsies Zviedrijas dejas filmu vakars. “Zviedru institūta prezentētās četras filmas, radītas pēdējo desmit gadu laikā, iepazīstina ar zviedru deju, plašu horeogrāfu spektru un dažādiem dejas stiliem. Filmu atšķirīgais tapšanas veids balstās uz tādiem estētikas instrumentiem kā forma, kompozīcija, ritms, gaisma un skaņa. Ritms ir kā kopsaucējs un viens no elementiem, kas raksturo gan filmu, gan deju un tātad – arī dejas filmu. Ritma virzošais spēks vijas caur mēģinājumiem un variācijām, montāžu un demontāžu, attēla kompozīciju un ātrumu. Telpas un laika daļas un to vibrācijas ir stāstu veidojošie centrālie elementi. Šie stāsti aptver visu ikdienas dzīves absurdu līdz pat sirreālistiskiem sapņiem, līdz pat klusumā koncentrētam skaistumam,” atklāj L Beiris.

Kā uzsver L. Beiris, festivāls turpina īstenot savu uzstādījumu – bagātināt Latvijas kultūras telpu, popularizēt profesionālā baleta mākslu, izglītot iedzīvotājus par jaunākajām tendencēm klasiskajā un modernajā baleta mākslā, kā arī organizēt labdarības akciju sociāli mazaizsargātajām grupām.

 

7. IV 17.00 Festivāla atklāšana Rīgas Starptautiskajā dzelzceļa stacijā, t/c “Origo”

9. IV 19.00 Čikāgas Džordano dejas kompānija (ASV) Preiļu novada Kultūras centrā

10. IV 12.00 Čikāgas Džordano dejas kompānijas (ASV) meistarklase horeogrāfu vadībā

11. IV 19.00 Čikāgas Džordano dejas kompānija (ASV) Ventspils teātra namā “Jūras vārti”

13. IV 19.00 Čikāgas Džordano dejas kompānija (ASV) Rīgas Kongresu namā

23. IV 18.00 Pekinas dejas teātra (Ķīna) izrāde Rēzeknē, Latgales vēstniecībā “Gors”

23. IV 19.00 Benedetas Kapanas (Itālija) izrāde “Saknes” Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā “Zirgu pasts”

24. IV 19.00 Pekinas dejas teātra (Ķīna) izrāde Latvijas Nacionālajā operā un baletā

20. IV 18.00 Zviedrijas kino vakars intelektuālajā kultūras klubā “Film Noir”, kinoteātrī “Splendid Palace”

11. V. 19.00 Pasaules pirmizrāde, Litas Beiris horeogrāfiska fantāzija “Ugunī” Rīgas Latviešu biedrības namā

Biļetes SIA “Biļešu paradīzes” un “Biļešu servisa” kasēs un www.bilesuparadize.lv, www.bilesuserviss.lv

Cena: EUR 10 līdz 25.

LA.lv