Kultūra
Teātris un kino

Mīlēt un tikt mīlētam: “Romeo un Džuljeta” Leļļu teātrī0

Publicitātes foto

Jau šo piektdien, 27. aprīlī, plkst. 19 Latvijas Leļļu teātrī pirmizrādi piedzīvos šīs sezonas otrais iestudējums pieaugušajiem – “Romeo un Džuljeta” pēc Viljama Šekspīra darba motīviem, LA.lv uzzināja teātrī.

Kaut arī viesrežisora Dāvida Džovanzanas versija ir stipri attālināta no oriģināla, un darbība notiek mūsdienu jauniešu vidē, tēma par savstarpēji nepilnvērtīgu komunikāciju un jauniešu nāvi, kas iestājas tās rezultātā, ir ņemta tieši no visiem zināmās lugas.

Izrādes veidotāji uzsver, ka šīs “Romeo un Džuljetas” versijas pamatā ir nevis sensenais dzimtu naids, bet gan pusaudžu vēlme mīlēt un pašdestruktīva uzvedība, kas arvien biezāk sastopama arī Latvijā.

“Vēlme mīlēt un tikt mīlētam ir milzu spēks. Taču Romeo un Džuljetas gadījumā tas tiek apspiests. Vēlme un tās apspiešana ir galvenie jēdzieni, ar kuriem operē Zigmunds Freids savā teorijā par cilvēka psihi. Tādēļ Šekspīra lugas tekstu esam skatījuši, par pamatu izmantojot Freida psihes modeli un tās slāņus – id, ego un super-ego. Šie trīs cilvēka psihes aspekti izpaužas visdažādākajos veidos: super-ego pārstāv kontrolējošo morāles imperatīvu/kodeksu, id pārstāv iekšējo dziņu, impulsus, savukārt ego ir kā vidutājs starp morāles normām un impulsiem,” stāsta režisors Dāvids Džovanzana.

Aktrise Santa Didžus uzskata, ka režisors lieliski jūt balansu starp nopietno, bieži skarbo tēmu, un vieglumu, pat humoru, ar kuru attēlota jauniešu ikdiena un raksturīgā izturēšanā: “Galīgi nav tā, ka viss būtu tikai drūms un depresīvs, kaut nevar noliegt, ka izrāde raisa pārdomas. Katrā ziņā daudziem no mums, kas pie šī darba strādājam un kam pašiem mājās ir bērni, šī izrāde ir likusi aizdomāties un būt uzmanīgākiem ar to, ko uzskatām, ka zinām par savu bērnu jūtām un domām, pašsajūtu šajā pasaulē. Es tiešām redzu potenciālu šai izrādei kļūt par ļoti dziļas un svarīgas sarunas iniciatoru paaudžu starpā, ja to apmeklē kopā ar savu pusaudzi, un vecāks prot gudri izmantot gūtos impulsus.”

Izrādē līdzās aktierspēlei un plašām multimediālām vizualizācijām tiks iesaistītas arī lelles, kas pēc režisora stāstītā poētiski atainos dažādus cilvēka psihes līmeņus.

LA.lv