Jaunās keramiķes Laimas Grigones moto: “Es gribu, lai trauki ir ne tikai funkcionāli un utilitāri, bet lai tie kaut ko maina cilvēkā.”
Jaunās keramiķes Laimas Grigones moto: “Es gribu, lai trauki ir ne tikai funkcionāli un utilitāri, bet lai tie kaut ko maina cilvēkā.”
Foto – Andris Ozoliņš

Kā veido “persiku debesis” un “tīro sniegu”? Keramiķes Laimas Grigones noslēpums 0

Kā stāsta senas teikas, Dieviņš esot cilvēku izlipinājis no māla. Jaunā keramiķe Laima Grigone māla traukus cilvēcisko, veidojot tiem antropomorfu formu, izmantojot vieglus pirkstu iespiedumus un paštaisītu glazūru. Savā darbnīcā Laima ir radītāja un viņas bērni – darbi.

Reklāma
Reklāma

Kursi pareizai izvēlei

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

“Tā kā mana māsa aizgāja studēt uz arhitektiem, mamma man ieteica iet uz interjeristiem,” atceras Laima. “Tā sakot, lai veidojas ģimenes bizness. Plāns likās loģisks un es nonācu Oksfordas Bruksas universitātes sagatavošanas kursos Anglijā. Tur bija ļoti interesanta un daudzpusīga mācību programma dizainā, apguvu dažādas nozares grafiku, modi, interjera dizainu, tēlniecību un daudz ko citu.”

Anglijā jauniešiem pēc skolas beigšanas ir speciāli kursi, kas palīdz izmēģināt vairākas profesijas un izvēlēties īsto. Daudzi jaunieši pēc skolas grib kaut ko radoši darīt, bet nezina, kā tas notiek, kas viņiem labāk piemērots. Sagatavošanas kursos viņi uztaisa dažādu veidu darbus un tad jau jūt, uz kurieni sirds velk vairāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izmēģinot vairākus dizaina virzienus, Laima saprata, ka interjera bizness nav domāts viņai, un uzsāka apgūt moderno lietišķo mākslu Falmutas universitātē Lielbritānijā. Mācības bija starpdisciplināras, tika apgūti gan dažādi dizainā izmantojamie materiāli – stikls, metāls, koks –, gan to apstrādes tehnoloģijas. “Pa druskai no visa, pa īstam neko,” kā joko angļi. Brīvais un mainīgais mācību formāts turpinājās visus trīs bakalaura studiju gadus. Ik pa laikam darbi – kinētiskās skulptūras, instalācijas utt. – rezultējās izstādēs, kopā veselās 13. Laimasprāt, tā ir ļoti vērtīga pieredze, jo mākslinieks redz savus darbus it kā no malas, no cita skatpunkta.

Bakalaura darbā tapa programmatiski ļoti sarežģīta kompozīcija ar ne mazāk sarežģītu nosaukumu, kuru varētu tulkot kā “Antiņi tirgo ūdeni un atklāj dabas līdzsvaru”. Darbā bija savienots metāls, koks stikls, keramika un gaismas. Keramiskie trauki bija antropomorfi – cilvēkveidīgi. Šis darbu cilvēciskums joprojām jūtams Laimas daiļradē.

Atgriešanās mājās

Mācoties 2. kursā, “Erasmus” prakses laikā meitene nonāca pie keramiķes Ingrīdas Žagatas. “Kad jautāju pasniedzējiem, vai prakse skaitās, ja es pati arī esmu no Latvijas, viņi tikai pasmaidīja,” atceras Laima. “Trīs mēnešus nodzīvoju pie keramiķes, sāku mācīties virpot, gatavot svēpēto keramiku. Svarīgi bija redzēt keramiķa dzīvesveidu. Redzēt, vai ir iespējas strādāt un izdzīvot laukos.”

Atgriezusies no Anglijas, Laima ar vecāku atbalstu iekārtoja darbnīcu Svitenes pagasta “Urštēnos”, kas atrodas Rundāles novadā. Tad jaunā māksliniece gadu sēdēja mājās un virpoja tikai sev, nevis pārdošanai. Svarīgi bija tehniski attīstīt prasmes un atrast savu rokrakstu. Noskaidrot, ko tehniski var izdarīt. Un viņa sāka ar savas virtuves traukiem – krūzēm un krūzītēm, šķīvjiem un šķīvīšiem, bļodām un bļodiņām.

“Tas bija ļoti svētīgs gads,” atzīst māksliniece, “man bija svarīgi panākt, lai tam, ko es taisu, ir nozīme citu cilvēku dzīvē. Es gribu, lai trauki ir ne tikai funkcionāli un utilitāri, bet lai tie kaut ko maina cilvēkā. Man māls ir kā dzīva būtne, es gribu, lai to var redzēt ar acīm, sajust ar tausti, izjust intuitīvā līmenī.”

Reklāma
Reklāma

Šobrīd Laima veido darbus galerijām ne tikai Latvijā, bet arī Anglijā, Dānijā, Krievijā, Japānā un ar interneta starpniecību (laimagrigone.com) pārdod visā pasaulē. Ap 50% produkcijas eksportē, ap 50% tirgo uz vietas.

Arhaiski antropomorfa, mazliet japāniska tējkanna. Publicitātes foto
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.