Komentāri

Māra Libeka: Stradiņa slimnīca – vienlīdzīgāka nekā citas?5


Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas jaunā korpusa būvlaukums.
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas jaunā korpusa būvlaukums.
Foto – LETA

Stradiņa slimnīca nepārtraukti ir dzīvojusi pāri saviem līdzekļiem, bet tur neko nevar izdarīt, jo tā esot vienlīdzīgāka par citām, secina bijušais Veselības ministrijas valsts sekretārs Rinalds Muciņš. Viņš tagad ieņem amatu, kas viņam ļauj brīvi izteikties par pagātni. To, ka Muciņam taisnība, apliecina valdības pieņemtais lēmums par 16 miljonu eiro piešķiršanu universitātes klīnikai. Tātad arī premjerministre Laimdota Straujuma te neko nespēj izdarīt – pirms Ministru kabineta sēdes pie viņas atnāk neatvairāmais veselības ministrs Guntis Belēvičs, lai brīdinātu, ja naudas nebūs, iestāsies krahs jeb tumsas valstība Stradiņu iecerētajā gaismas pilī.

Pirms tam gan tā pati Veselības ministrija (VM) publiski paziņojusi, ka Stradiņos ir salaista grīstē finanšu plūsma, naudu no kontiem tērējot kā pagadās, un tas viss novedis pie ministra uzticības zuduma valdes priekšsēdētājam. Slimnīca patlaban ir bez vadītāja, ar neskaidri izvirzītu valdes locekli, kura piemērotība amatam patlaban tiek testēta. Kā rokās nokļūs valdības piešķirtie miljoni?

Apetīte aug ēdot – kad slimnīcas priekšsēdētājas amatā stājās Valteres kundze, viņas prasība valdībai bija 14 miljoni eiro, bet tagad, kad pa slimnīcas administrācijas ēkas durvīm ienāks jaunais priekšnieks, viņu sagaidīs jau 16 miljonu dāsnais valdības solījums un jaunu valsts iepirkumu rīkošana.

Visās Latvijas slimnīcās tiek īstenots kāds projekts par Eiropas Savienības fondu naudu – vai nu pārbūvēta slimnīca, vai celts kāds jauns korpuss, taču neviena nav lūgusi valstij papildu naudu. Vai Stradiņa slimnīcas jaunajā korpusā būs kādas jaunas ārstnieciskās iespējas, kur nepieciešamas jaunas medicīniskās iekārtas? Stradiņiem iekārtu un aprīkojuma iegādei 2017. gadam nolemts piešķirt 8,6 miljonus eiro. Vēl jau būs nepieciešami vairāk nekā divi miljoni mēbelēm ārstu birojiem un laboratorijām. Citu slimnīcu vadītāji, kuri iegulda ES fondu naudu slimnīcas ēkās, man stāsta, ka vairākus gadus krājuši naudu, lai varētu nopirkt mēbeles. Bija arī tādu slimnīcu valdes priekšsēdētāji, kuri atzina, ka nevēlas dzīvot pāri saviem līdzekļiem, tāpēc uz jaunajām telpām pārvietojuši lietotās mēbeles.

VM pieprasītajos miljonos Stradiņa slimnīcai iekļauts arī 6,3 miljonu lielais valsts galvotais aizdevums, kas nogrima Latvijas Krājbankā un bija paredzēts jaunā slimnīcas korpusa telpu aprīkošanai. Tikai valsts iestāde var atļauties paņemt valsts galvojumu X stundai, to noguldīt kredītiestādē un maksāt gadiem par aizņēmumu procentus. Kaut gan Valsts kontrole brīdināja par Latvijas nestabilo situāciju finanšu tirgū un noguldījumu neatgūšanas risku, tomēr tas palika kā saucēja balss tuksnesī. Īpašai slimnīcai īpašas privilēģijas – valsts tik un tā samaksās pazaudētos miljonus. Ne tā kā, piemēram, Madonas slimnīcai, kurai Krājbankā nogrima pusmiljons eiro, kas nelielai slimnīcai ir pamatīga naudas summa. Pietrūkst rīdzinieku nekaunības, tāpēc paliek bešā.

Veselības ministrija pati cērt sev kājā – no vienas puses, ceļ traci, ka Stradiņi šķiežas ar naudu, bet, no otras puses, atbalsta miljonu ieplūdināšanu neskaidrā finanšu plūsmā.

LA.lv