×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.3°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
15. jūnijs, 2017
Drukāt

Miljoni izkūp, vainīgos meklē (17)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Valsts kontroliere Elita Krūmiņa, izvērtējot aizvadītā gada veikumu, kā vienu no apjomīgākajām akcentēja revīziju par valsts spēju pacientiem nodrošināt kvalitatīvu ambulatoro veselības aprūpi. Revidenti secinājuši: kopš Veselības ministrija ieviesusi kvalitātes kritērijus, ārsti nav būtiski uzlabojuši savas darbības rādītājus. Neatrisināts ir ģimenes ārstu pieejamības jautājums, īpaši lauku reģionos.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija ir paziņojusi, ka 3. jūlijā sāks streiku, ja Veselības ministrija neizpildīs viņu izvirzītās prasības. Elita Krūmiņa un Valsts kontroles (VK) padomes pārstāve, Trešā revīzijas departamenta direktore Inga Vārava uzskata, ka ģimenes ārstiem nav būtisku iemeslu, lai viņi rīkotu šādu protesta akciju.

E. Krūmiņa: “Liela daļa ģimenes ārstu nav ieinteresēti sasniegt kvalitātes rādītājus, jo kopējo viņu ienākumu apjomu ietekmē par katru ārsta praksē reģistrēto pacientu garantētā kapitācijas nauda, kā arī citi fiksētie maksājumi. Bet kvalitātes kritērijus taču izstrādāja ministrija sadarbībā ar ģimenes ārstu asociācijām. Ja mēs tomēr gribam, lai cilvēki kļūst veselīgāki, tad kvalitātes rādītājiem ir liela nozīme. Tajos tiek ietvertas profilaktiskās pārbaudes, vakcinācijas, skrīningi, lai pārliecinātos, ka nav onkoloģiska saslimšana, bet, ja tāda atklājas, tad laikus to novērstu… Finansējums jāvirza uz to, lai pacients būtu vesels, nevis vienkārši jāmaksā ārstam par to, ka mēs esam reģistrēti viņa praksē.”

I. Vārava pastāstīja, ka vairākus kritērijus, kādi pastāv Eiropas Savienības valstīs, Latvijas ģimenes ārstiem neprasa, jo ārsti esot bijuši kategoriski pret. “Kaut vai tas pats neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukumu skaits, ja ir hroniska saslimšana. Daudzās Eiropas Savienības valstīs šāds kritērijs pastāv, lai vērtētu ģimenes ārstu darba kvalitāti, bet mūsu ģimenes ārsti tam nav gatavi, taču pieprasa papildu finansējumu,” atzina VK padomes pārstāve.

E. Krūmiņa uzskata, ja ģimenes ārsts saņem garantētu finansējumu no valsts par katru praksē reģistrēto pacientu un šī nauda veido lielāko daļu no viņa ieņēmumiem, tad viņš nav ieinteresēts pacientus aicināt, piemēram, uz profilaktiskajām apskatēm.

“Man rodas sajūta, ka Latvijas Ģimenes ārstu asociācija destruktīvi organizē šo protesta akciju. Pēc revīzijas mēs ieteicām pārskatīt ģimenes ārstu darbu, lai to padarītu efektīvāku, bet viņiem tas licies kā tāds uzbrukums un pazemojums,” secināja valsts kontroliere.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. izliekas, ka meklē vainīgos.Ja to darītu pa īstam būtu arī rezultāts.

 2. vai privātprakšu ārstiem joprojām algas minimālās

 3. Nemeklē gan!!!

 4. Čeku izdošana neattiecas ne tikai medicīnā bet visā valstī …es tā domāju ja reiz tu tirgojies vai izdari pakalpojumu iegādājies atbildīgi reģistrētu čekas aparātu kur var norēķināties ar karti un nodokļi aizies tur kur pienākas vai kāds no vid cik naudas aiziet garam ….ja valstī neiztaisīs kārtīgu revīziju nekā nebūs …būs tikai arvien sliktāk….ar pļāpašanu uz priekšu neiet…vajag darboties

 5. Viss ir vienkārši. Valsts pasūtījumu savāc organizētu vīreļu bariņš, kas i” suņubūdu nespēj sanaglot, ne šprici dezinficēt, bet krējumu smelt nav jāmāca. Šādi starpnieki ir ne viens vien. Tādēļ īstajiem darba darītājiem iznāk tikai maizīte, sviestiņš jāpiedomā. Bet visa nodokļu sistēma balstās uz to plikās maizītes ēdāju, starpnieki savu peļņu veikli slēp dividentēs un nodokļus no savām saņemtajām summām pat 50% nesamaksā, ko samaksā tas maizītes ēdājs. Tad nu siles pildīšanai domā visādas reformas un represīvus likumus dažādu soda naudu iekasēšanai, tikai draugu un radu radīto starpnieku slāni aiztikt netaisās.

 6. Tas VK ziņojums bija vienkārši neprofesionāls līdz smieklīgumam. Pilnīgi saprotams, ka ģimenes ārsti to uztvēra kā apvainojumu un pazemojumi.
  Ārsti , atšķirībā no kontrolieriem-vienalga Rīgas satiksmes vai valsts kontrolieriem-, ir izglītoti un inteliģenti cilvēki.

  • Protams, protams…

   • Smaidi, smaidiņi… Par tādu ziņojumu kvalitāti gan nebūtu jāsmaida… bet ļoti jānokaunās! jo tomēr nodokļu maksātāju nauda…Un VM taču katru gadu tiek auditēta un revidēta, vai ne?
    Dodat mājienu, ka valsts kontroliere neuzskata ārstus par cienījamas un godājamas profesijas pārstāvjiem, bet par zagļiem un liekēžiem?
    Bet, ja jau tas darbs tik salds, tad kāpēc pat ar varu jaunos ārstus uz laukiem aizdzīt nevar?

 7. Korupcija un valsts izzadzēji kā vienmēr rullē !

 8. Bēdīgākais jau ir tas,ka arī pēc šāda TK atzinuma nekas jau nemainīsies! ……rej,bet karavana iet tālāk.

 9. Kad viņi sāks izdot čekus par pacientu iemaksām un vizītēm un nebraukās pa dārgiem ārzemju kurortiem! Kad aizej pie viņa un iedod 5 eiro, viņš novērtē tevi ar skatienu, un, ja, viņam izskatās, ka tu nēesi nabags, atlikumu negaidi ka izdos! Tur valda galīga patvaļa. Vai kāds viņus uzrauga? Un vēl pošās protestēt!!!

  • Pilnīgi piekrītu.Senāk pacienta nodevu varēja samaksāt reģistratūrā un saņemt par to čeku,tagad naudu jādod ģimenes ārstam personīgi ,ko viņš iebāž kabatā.

  • Nākas konstantēt ka ģimenes ārsti darbojas pretēji pacientu interesēm un savas profesijas sūtībai.Jau 10 gadus dzīvoju nepārtrauktās, arodslimības izraisītās sāpēs.Ģimenes ārsti pilnīgi ignore un sabote arodslimību speciālistu ieteikumus un arodslimību uzraudzības ieteikumus t.i.ilgus gadus veic amata noziegumus un valsts šo viņu darbību apmaksa.

 10. Vispirms lai sakarto visu sistemu,un tad lai prasa naudu.Medicina naudas ir loti daudz tikkai neefektivi izlieto.

 11. Sudraba tak jau skaidroja, ka pie mums uz vienu iedzīvotāju ir tik pat liels finansējums, kā attīstītās ES valstīs. Tikai mūsu ierēdņi un Veselības ministrijas funkcionāri izzog šo finansējumu. Arī ārsti paši. Un, tagad, prasa, vēl papildus, ko zagt. Bet Valdības lohi – tā vietā, lai veiktu auditu, grib slaukt parastos nodokļu maksātājus.
  Jūs, mediķi, beidziet izsaimniekot nodokļu maksātāju naudu un nebrēciet !!! Ievediet kārtību no sākuma savā kūtī, tad arī baurojat !!!

 12. Tur jau ir , tas suns aprakts !!! Ieredni , ministrijas , tere naudu uz nebedu ! Kontrole nav , nekada ! Visatlautiba ! Kam , mums vajadzigi , KNAB , ekonomikas policija , VID ekonomiska policija ??? sez , savos kabinetos , sanem Neadvekati , lielu atalgojumu , un dzer kafijas ar konjaku !Iztrenkat visus , un salkt cilvekus , kuri STRADA !Cik soditi ? Un , ja ari pieker , tad gadiem velkas procesi . Rezultats= nevainigs ! Bet , naudina – izkupejusi gaisa !!!Saeima un Valdiba vainigas , kad notiek ta , ka paslaik , notriek . Stradajiet , bet ja esiet mantrausigi , sediet CIETUMA ! Aizliegt ienemt vairakus amatus .

Draugiem Facebook Twitter Google+