Foto-LETA/AFP

Miljoni, kurus nevienam nevajag: cilvēki neliekas ne zinis par savulaik iegādātām akcijām 8

Latvijas Centrālajā depozitārijā (LCD) joprojām glabājas vairāk nekā 34 tūkstoši uzņēmumu akciju, par kurām to īpašnieki neliekas ne zinis vai ir aizmirsuši, kur un kā savulaik tās iegādājušies.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

LCD sākotnējā reģistrā uzglabāto uzņēmumu akciju vērtība sasniedz teju 20 miljonus eiro. Savukārt uzglabāto akciju dividendes un ienākumi no galīgajās atpirkšanās pārdotajām akcijām sasniedz 4,8 miljonus eiro.

Šīs LCD glabātās uzņēmumu akcijas, tāpat dividendēs izmaksātā nauda, ja kāds uzņēmums tās maksājis, gan nekur nepazudīs – vērtspapīru, tāpat dividenžu naudas uzglabāšanas termiņš nav noteikts. Tāpat par uzglabāšanu LCD akciju īpašniekam nekas nav jāmaksā. Taču ar šiem vērtspapīriem darījumi nevar notikt, tāpat dividenžu naudu akciju īpašnieki nekad nesaņems, iekams bankā nebūs atvēruši vērtspapīru kontu, kurā tos pēc tam pārskaita no depozitārija. Cilvēkam, kurš zina, ka viņa savulaik iegādātās akcijas glabājas LCD sākotnējā reģistrā, jāvēršas bankā, lūdzot pārvest tās uz šai nolūkā atvērto vērtspapīru kontu. To sauc par akciju dereģistrāciju. Tikai tad akciju īpašnieks varēs tās pārdot vai uzdāvināt citam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja kāds uzņēmums maksājis akcionāriem dividendes, kuras tāpat kā akcijas joprojām glabājas depozitārijā, tad šo naudu akcionārs var saņemt, atverot bankā vērtspapīru kontu un maksājumu kontu, kur no LCD tiek pārskaitītas gan akcijas, gan dividendes. Nevar pieprasīt tikai dividenžu naudu, atstājot akcijas uzglabāšanai LCD.

Par vērtspapīru konta atvēršanu bankā būs jāmaksā. Komisijas maksas par konta atvēršanu nebūs, ja klients to atvērs internetbankā. Bankās tāpat ietur noteiktu mēneša maksu par vērtspapīru glabāšanu, kas atkarīga no to tirgus vērtības. Banku noteiktās komisijas un mēneša maksas nereti ir iemesls, kāpēc netiek atvērts vērtspapīru konts, iekams nav zināms, vai tiem būs pircēji.

Kā var uzzināt, vai pieder akcijas un vai par tām uzkrājusies nauda?

“Ja cilvēks ir piemirsis, vai viņam pieder kāda uzņēmuma akcijas, tad ar personu apliecinošu dokumentu var vērsties LCD birojā Rīgā, Vaļņu ielā 1, un bez maksas iegūt izziņu par to, kāda uzņēmuma akcijas viņš savulaik nopircis un cik to ir LCD sākotnējā reģistrā,” skaidro “Latvijas Centrālais depozitārija” vērtspapīru uzskaites un norēķinu speciāliste Jeļena Bangere. “Ja nav iespēju pašiem ierasties Rīgā, var atvērt “Lursoft” mājas lapu, kur sadaļā “Latvijas Centrālais depozitārijs”, autorizējoties ar internetbankas karti, būs atrodamas ziņas, kāda uzņēmuma akcijas savulaik iegādātas un cik to ir. Par šīm uzziņām gan būs jāmaksā.”

Savulaik iegādātās kāda uzņēmuma akcijas, ja to īpašnieks aizgājis viņsaulē, var mantot viņa ģimenes piederīgie, skaidro LCD valdes priekšsēdētāja vietnieks Raitis Vancāns. Valsts amatpersona – zvērināts notārs, kārtojot atstātā mantojuma lietu, par nelaiķa iegādātajām uzņēmuma akcijām un uzkrāto dividenžu naudu pieprasīs izziņu LCD, pēc tam to iekļaus mantojuma apliecībā. Saņemot šo apliecību, mantiniekam pēc tam jāatver bankā savs vērtspapīru konts, kurā no nelaiķa konta tiks pārskaitītas viņam piederējušās akcijas.

Reklāma
Reklāma

Neatkarīgi no tā, vai mantinieks zina par nelaiķim piederējušiem vērtspapīriem vai naudas kontu kādā bankā, zvērinātam notāram būtu jāizsūta pieprasījumi gan LCD, gan visām bankām.

Lasītājs jautā: Ja uzņēmums likvidēts

“Latvijas Avīzes” lasītāja Zenta Andriņa Salacgrīvas novada Svētciemā jautā, kas noticis ar viņas savulaik AS “Salacgrīva 95” iegādātajām akcijām, ņemot vērā, ka šis uzņēmums beidzis pastāvēt.

“Uzņēmumu likvidējot, diemžēl tā akcijas tiek dzēstas, to skaitā arī no depozitārija uzturētā sākotnējā reģistra,” skaidro Jeļena Bangere. “Uzņēmuma “Salacgrīva 95” bankrota procedūra sākta 2005. gada 8. jūlijā, savukārt par likvidētu šo akciju sabiedrību pasludināja 2007. gada 15. oktobrī. Balstoties uz 2005. gada 16. septembrī Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pieņemto lēmumu izņemt no publiskās apgrozības “Salacgrīvas 95″ 400 tūkstošus akciju, LCD, kā arī visas komercbankas, kuru kontos bija šī uzņēmuma akcijas, tās izdzēsa no savas uzskaites.”

Kā skaidro LCD pārstāve, bankrota un likvidācijas gadījumos, kad tiek pārdota uzņēmuma manta, mazākuma akcionāriem ir “pēdējā roka” atgūt ieguldīto naudu. Uzņēmuma likvidatora atgūto naudu vispirms atdod kreditoriem un citām likumā noteiktajām personām. Ja pēc šo saistību nokārtošanas vēl paliek pāri nauda, tad to sadala uzņēmuma akcionāriem proporcionāli viņiem piederošo akciju skaitam.