×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
10. jūnijs, 2014
Drukāt

Anda Līce: Mums ir daudz sargājamā – valoda, tradīcijas, ģimene, vēsturiskā atmiņa… (10)

Foto - LETAFoto - LETA

Pēc ļoti aptuvenām aplēsēm, Latvijas iedzīvotāju skaits patlaban jau esot mazāks par diviem miljoniem. Nav gan skaidrs, kā līdz šādam konstatējumam nonākts, jo nav taču joprojām zināms nedz prom aizbraukušo, nedz skolā negājēju bērnu skaits. Pēdējā tautas skaitīšana, kaut noritēja gana skaļi, arī neizcēlās ar precizitāti. Daudzi laukos dzīvojošie (tajā skaitā arī es) tā arī nesagaidījām skaitītājus un palikām nesaskaitīti.

Pat nepētot statistiku, ir acīmredzams – Latvija noveco un tukšojas. Var jau slēpties aiz izplūdušā jēdziena “iedzīvotāji”, taču, redzot, kā globalizācija nonivelē planētu un pamazām izdzēš tautības jēdzienu, aizvien vairāk jādomā par latviešu skaitu. Var gadīties, pienāks laiks, kad būs politnekorekti pat pieminēt tautību, kā tas notika padomju laikos, kad bija tikai viena padomju tauta. Mūs kā skaitliski nelielu tautu var saglabāt vienīgi katra individuālā atbildība pret sevi un pasauli un savas nacionālās piederības apliecināšana nevis vārdos, bet darbos.

Tā kā nav iespējams precīzi noteikt iedzīvotāju kopskaitu, latviešu skaitu nosaukt ir vēl grūtāk un nākas pieņemt, ka varam rēķināties apmēram ar vienu miljonu. Jā, tieši tā – rēķināties. Tas nozīmē – paļauties uz tiem, kas nav nodzērušies un degradējušies, kas uzskata zem sava goda blēdīties, zagt un sēdēt valstij uz kakla tikai tāpēc, ka palaidušies slinkumā. Un nav svarīgi, vai viņi patlaban strādā Latvijā vai ārzemēs, darba tikums, ja tāds ir, nenovalkājas kā drēbju kārta. Daudzi, kas sev sit pie krūtīm un saka: “Mēs, latvieši!”, ar saviem darbiem Latvijai godu nedara un tikai dziļas līdzjūtības dēļ nav atmetami. Kad sakām – miljons, tas nozīmē – daudz. Viss atkarīgs no tā, ko un ar ko salīdzina. Iespējams, to, uz kuriem viss ir turējies, nekad arī vairāk par miljonu nav bijis.

Miljons – tas nav maz. Tas nozīmē atvērtas durvis arī tiem, kuru saknes ir citur, bet kas ir izlēmuši ailītē “tautība” ne tikai ierakstīt – “latvietis”, bet savu piederību arī apliecināt ar tām prasmēm, kādas katram Dievs ir devis. Piederība vienmēr nozīmē atbildības par kaut ko uzņemšanos. Mums ir daudz sargājamā – valoda, tradīcijas, ģimene, vēsturiskā atmiņa, folkloras milzīgais pūrs, gadsimtus pārdzīvojušās kristīgās vērtības un cieņas pilna attieksme pret Latvijā dzīvojošo citu tautību cilvēkiem, kas bija tik pašsaprotama pirmās brīvvalsts laikā.

Bagātību nemēra vienīgi ar naudu. Tie, kas atmet nemateriālās vērtības, piedzīvo īstu bankrotu. Mēs esam apskaužami bagāti – mums pieder miljons dainu. Kura gan vēl tauta garīgajā ziņā ir tik pārtikusi?

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Gluži manas domas…

 2. Ja pasaulē katrus 20 gadus cilvēku skaits palielinās par 1 miljardu ,tad latviešu skaits tādā pat laika periodā samazinās par 0.5 miljoniem.Cēloni šai neapturamai tendencei ielika tie laiki ,kad kaimiņos dzīvojošie lībieši ,kurši ,sēļi ,zemgaļi ,latgaļi nemitīgi karoja un laupīja savā starpā un iznīcinot viens otru un beidzot pakļāvās iebrukušiem krustnešiem.Šo tradīciju ar moderniem paņēmieniem turpina Latvijas t.s. politiskās partijas.Latviešiem nebija un nekad nebūs sava Mindauga vai Manerheima.

  • Atslābinies. Būs jau labi. 🙂 Pirmkārt, noveco un izmirst visa baltā rase – mēs neesam izņēmums, otrkārt, cīņa ar krustnešiem bija ilgāka nekā tu spēj iedomāties, treškārt, (diemžēl) tikai zem krustnešu jumta mums izdevās paglābties no krievu iekarojumiem un viņu īstenotās pārkrievošanas (iedzīvotāju piespiedu pārvietošana, pareiztīcības ieviešana).
   Jā, senčiem neizdevās apvienoties pirms vācu ienākšanas, tomēr mūsu tauta vēl staigā zem šīs tautas, un es ticu, ka šīs vēl nav beigas.

 3. Latvju daina-aborigenam Atbildēt

  Maldies ,domājam,ka esi aborigens.Būtība esi vēl tikai vāji socializēta dzīvnieka līmenī,jo neproti atšķirt baltu no melna,kaut runāt un rakstīt kautkā jau izdodas. Vēlu veiksmīgi iegūt homo sapiens sapiens statusu!!!

 4. Anna,vēstures skolotāja Atbildēt

  Sirsnīgs paldies cienījamajai autorei par viedajiem vārdiem. Patreiz lasu,jeb precīzāk-izbaudu rakstnieces sarakstīto grāmatu “Lielais lakats”. Iesaku izlasīt! Iegūs gan Jūsu dvēsele,gan prāts.
  Rakstniecei no sirds vēlu labu veselību un ilgu,radošu mūžu !!!

 5. Dainas pa īstam skan tikai latviski. Ikdienas valoda jau ir angliskota. Lietvediba vispār ir anglicismiem piesārņota. Žēl, bet valodnieki un likumdevēji to nav pamanījuši.Runāt par valodas saglabāšanu ir vienkārši laika tērēšana. Par valodu runā tikai tuvojoties vēlēšanām.

 6. beidziet sargāt otršķirīgo-sargājiet cilvēkus.Drīz vairs nebūs kam tautiskos makaronus kabināt uz ausīm…

 7. Kā nav kauna kladzināt par tā sauktajām kristīgajām “vērtībām”, tās piedēvējot latviskumam? Tad jau uzpiesto verdzību arī jāsauc par latvisku. Nožēlojama pašnonicināšana. Tad jau komunisms, fašisms, utml okupantu ideoloģijas arī būs nupat latviskas, jo tajās arī netika izcelta to faktiskā būtība, bet tikai širmis priekš tautu pakļaušanas un aizraušanas aiz vadoņiem.

  • Nav jēga runāt par to, kas varēja vai nevarēja būt, notikt un tml. Mūsu vēsture ir fakts. Tas gan nenozīmē, ka sevi vajadzētu noniecināt. Tieši otrādi – kā reiz Vaira sauca – Mēs esam vareni

Draugiem Facebook Twitter Google+