×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.9°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
19. augusts, 2017
Drukāt

Milžu cīņa. Basketbols kā šovs un reliģija

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA
Viedokļi

Vilis Krištopans, bijušais basketbolists: Līdzjutējiem šķiet: tagad mums ir Porziņģis, nu tik mēs visus "masēsim"! Tik viegli vis nebūs. Lietuviešu ir trīs miljoni, bet latviešu – tikai nedaudz vairāk par miljonu (es runāju tieši par latviešu, nevis Latvijas iedzīvotāju skaitu). Tas nozīmē, ka uz vienu mūsu Porziņģi lietuviešiem ir trīs "porziņģi". Porziņģis pagaidām vēl nav tik spēcīgs, lai vienatnē varētu izšķirt mača likteni, kā to savulaik spēja Sabonis. Lietuvai arī ir ļoti labi spēlētāji, piemēram, Jons Valančūns, kurš izlases rindās varbūt ir pat noderīgāks par Porziņģi. Lietuvieši ir ļoti ciets rieksts; esmu pārliecināts, ka Eiropas čempionātā viņi atkal cīnīsies par medaļām.
Normunds Macjus, Lietuvas izlases līdzjutējs: Latvijā šai spēlei ir pievērsta ļoti liela uzmanība, bet lietuvieši to vairāk uztver kā draudzības spēli. Mēs latviešus uzskatām par brāļiem. Jāsaka liels paldies Lietuvas izlasei, ka viņi piekrita atbraukt uz Rīgu un palīdzēja sarīkot šādus basketbola svētkus. Lietuviešiem ļoti patīk spēlēt pārpildītā arēnā; tas viņiem būs papildu stimuls. Lietuva ir basketbola zeme, jo šeit ļoti mīl basketbolu, tāpat kā Brazīlijā mīl futbolu vai Kanādā un Latvijā hokeju. Eiropas čempionātā mūsu mērķis ir cīnīties par medaļām, bet šajā spēlē lai uzvar draudzība!

19. augusta vakarā “Arēnā Rīga” sāksies ilgi gaidītā spēle starp Latvijas un Lietuvas basketbola izlasēm (TV tiešraidē to varēs redzēt LTV7). Ilgus gadus lietuvieši basketbola laukumā bijuši vairākus soļus priekšā latviešiem, bet līdz ar Kristapa Porziņģa talanta uzplaukumu mums ir labas izredzes pārspēt dienvidu kaimiņus.

Lai gan formāli šim mačam ir tikai pārbaudes spēles statuss pirms gaidāmā Eiropas čempionāta, Latvijas un Lietuvas labāko basketbolistu spēkošanās izraisījusi neredzēti lielu ažiotāžu. Visas biļetes uz spēli ir pārdotas, lai gan labās vietās tās maksāja pat 50 eiro. Kristaps Porziņģis pret Jonu Valančūnu, Dāvis Bertāns pret Mindaugu Kuzminsku, Jānis Strēlnieks pret Mantu Kalnieti: tas būs šovs, ko basketbola līdzjutēji nedrīkst laist garām!

Mācību stunda leišiem

“Lai gan daudzi uzskata, ka pārbaudes spēlēs rezultātam nav nozīmes, šī būs ļoti principiāla spēle. Latvija noteikti gribēs uzvarēt, un es teiktu, ka šajā spēlē favorīti būsim mēs, nevis lietuvieši,” spriež Latvijas basketbola leģenda Valdis Valters.

Pārbaudes spēlēs “Arēnā Rīga” savulaik jau izdevies izcīnīt pāris spilgtas uzvaras pār lietuviešiem (Kristapa Janičenoka pēdējās sekundes metiens 2007. gadā, Kaspara Kambalas boksera cienīgā performance 2009. gadā), bet oficiālās spēlēs ir klājies daudz grūtāk, vienīgā uzvara izcīnīta 2001. gada Eiropas čempionātā, kad lietuviešus izdevās sakaut ar 94:76. Kopumā mūsu basketbolistu bilance cīņā pret lietuviešiem kopš abu valstu neatkarības atjaunošanas ir diezgan skumīga: sešas uzvaras, 15 zaudējumu.

Mūsdienās jau esam pieraduši ar zaļu skaudību noskatīties uz Lietuvas panākumiem basketbola laukumā, bet reiz bija laiki, kad latvieši bija krietni stiprāki par dienvidu kaimiņiem. Piemēram, pirmās brīvvalsts laikā savstarpējo cīņu bilance bija 6:2 latviešu labā. “Ko teikt par abām vienībām? Vai tikai šoreiz labāk nebūtu klusēt? Latviešu spēles māksla salīdzinājumā ar Lietuvas spējām likās kaut kas neiedomājams, dievišķs. Mūsu vienība pasniedza lietuviešiem īsti priekšzīmīgu basketbola mācības stundu. Skatītāji sūrojās, lai nemetot tik daudz; otrreiz lietuvji vairs negribēšot Rīgu apciemot,” 1935. gada janvārī laikraksts “Sporta Pasaule” vēstīja par Latvijas un Lietuvas spēli, kurā latvieši triumfēja ar graujošu rezultātu 123:10. Pēc dažiem mēnešiem Latvijas izlase izcīnīja pirmo Eiropas čempionu titulu. Taču tas tā arī palika vienīgais, kamēr lietuvieši ņēma talkā Amerikā dzimušos tautiešus un uzvarēja gan 1937., gan 1939. gada Eiropas meistarsacīkstēs.

Reiz bijām stiprāki

Padomju okupācijas laikā latviešu un lietuviešu basketbola komandu spēkošanās ritēja ar mainīgām sekmēm. 50. un 60. gados labāk veicās latviešiem, jo mums bija tādi groza bumbas meistari kā Jānis Krūmiņš, Maigonis Valdmanis un Valdis Muižnieks. “Manā jaunībā, kad pats vēl spēlēju, latvieši bija stiprāki par lietuviešiem. Mūsu meistarkomandām bija ļoti labas rezerves,” atceras dziedātājs Viktors Lapčenoks, kurš pirms pievēršanās mūzikai spēlēja Latvijas jaunatnes basketbola izlasē.

80. gados spēku samērs mainījās par labu lietuviešiem, jo Lietuvas basketbolā uzplauka unikāls talants: 221 cm garais centra spēlētājs Arvīds Sabonis, kurš bija apveltīts gan ar teicamu spēles izpratni, gan lielisku metiena tehniku. Sabonim palīgā nāca tādi meistari kā Valdemārs Homičs, Šarūns Marčuļonis un Rims Kurtinaitis, kas jau 1988. gadā palīdzēja PSRS izlasei izcīnīt olimpisko spēļu zeltu. Pēc neatkarības atjaunošanas šie spēlētāji veidoja Lietuvas izlases mugurkaulu un bruģēja ceļu uz izciliem panākumiem. 1992. gadā lietuvieši atriebās Latvijai par 1935. gadā piedzīvoto pazemojumu, sagraujot mūsu basketbolistus ar gaužām nepieklājīgu rezultātu 137:77.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+