Dabā
Zaļā dzīvošana

Radīta teju vai milzu saule degvielai 1


Mākslīgā saule spēj radīt gaismu, kuras intensitāte ir 10 000 reižu lielāka nekā dabiskajai gaismai.
Mākslīgā saule spēj radīt gaismu, kuras intensitāte ir 10 000 reižu lielāka nekā dabiskajai gaismai.
Publicitātes foto

Vācu zinātnieki radījuši pasaulē lielāko mākslīgo sauli – intensīvu gaismas avotu, ar kura palīdzību plāno attīstīt ekoloģiski tīras degvielas ieguvi, vēsta britu izdevums “Guardian”.

Eksperiments ar milzu sauli notiek Vācijas Aerokosmiskajā centrā (DLR) trīsdesmit kilometrus no Ķelnes. Tur uzstādīta konstrukcija ar 149 prožektoriem, kas spēj radīt gaismu, kuras intensitāte ir 10 000 reižu lielāka nekā dabiskajai gaismai.

Virzot visu prožektoru gaismu vienā punktā, temperatūra tur var sasniegt 3,5 tūkstošus grādu pēc Celsija. “Ja jūs atrastos telpā, kad prožektori ir ieslēgti, jūs vienā mirklī sadegtu,” skaidro centra pārstāvis Bernards Hofšmits.

Kā skaidro projekta autori, pašlaik pasaulē tiek veikti daudzi pētījumi, lai rastu iespēju efektīvāk izmantot ūdeņradi transporta līdzekļu iekšdedzes motoriem. Mērķis ir ūdeņraža iegūšana tikai no atjaunojamiem resursiem – galvenokārt ūdens, izmantojot saules enerģiju. Lai ar ūdeņraža degvielu nodrošinātu visu cilvēci, nepieciešams apstrādāt miljardiem tonnu ūdens, kas prasa milzīgu enerģijas patēriņu. Tāpēc eksperimenta galvenais uzdevums ir atrast vislabāko veidu, kā ražot lielu daudzumu saules enerģijas, lai pietiekamā daudzumā iegūtu ūdeņraža degvielu.

Diemžēl šis projekts ir ļoti energoietilpīgs – četrās stundās mākslīgā saule patērē tikpat daudz elektrības kā vidusmēra cilvēks četros gados. Tāpēc zinātnieku mērķis ir ar šā projekta palīdzību labāk izprast saules starojuma dinamiku, lai nākotnē palielinātu potenciālu saules enerģijas izmantošanai.

LA.lv