Pasaulē
Eiropa

Minhenes drošības konferencē pauž bažas par ASV un ES domstarpībām0


ASV prezidents Donalds Tramps, 05.06.2018
ASV prezidents Donalds Tramps, 05.06.2018
Foto – LETA/REUTER

Starptautiskās Minhenes drošības konferences vadītājs Volfgangs Išingers paudis nopietnas bažas par ASV un Eiropas Savienības (ES) domstarpībām, brīdinot, ka tās satricina Rietumu vērtību pamatus.

Konflikts starp ASV prezidentu Donaldu Trampu un ES par tirdzniecību, klimata izmaiņām, starptautiskiem līgumiem un institūcijām ir daudz tālejošāks nekā domstarpības par Irākas karu pirms 15 gadiem, intervijā ziņu aģentūrai DPA sacīja Išingers.

Rietumu uzskati savā būtībā toreiz netika mainīti, bet šoreiz process ir daudz smagāks, jo tiek satricināti Rietumu vērtību pamatelementi, norādīja bijušais Vācijas vēstnieks Vašingtonā.

2002.gadā un 2003.gadā Vācija un Francija atteicās sekot ASV un iesaistīties Irākas karā, kas noveda pie nopietna saspīlējuma transatlantiskajās attiecībās.

Pašreiz domstarpību galvenie cēloņi ir ASV piemērotie muitas tarifi no Eiropas Savienības (ES) importētajam tēraudam un alumīnijam, Trampa lēmums izstāties no ANO Parīzes klimata vienošanās un kodolvienošanās ar Irānu.

Tramps piektdien piedalīsies G7 samitā Kanādā, kur tiksies ar saviem Eiropas sabiedrotajiem, tostarp Vācijas kancleri Angelu Merkeli, Francijas prezidentu Emanuelu Makronu, Itālijas premjerministru Džuzepi Konti, Lielbritānijas premjerministri Terēzu Meju, Eiropadomes prezidentu Donaldu Tusku un Eiropas Komisijas (EK) prezidentu Žanu Klodu Junkeru.

LA.lv