×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
27. februāris, 2012
Drukāt

Minimālais blīvums (2)

cukas_leta2

Mazāk labvēlīgo apvidu teritorijā (MLA) atbalstu piešķir atbilstoši liellopu vienībām uz hektāru. Cik liellopu vienību rēķina par cūkām – par kuili, sivēnmāti, nobarojamo sivēnu?
 Staņislavs Kurmenē

 

Latvijas Lauku attīstības programmas 2007. – 2013. gadam pasākumā “Maksājumi lauksaimniekiem par nelabvēlīgiem dabas apstākļiem teritorijās, kas nav kalnu teritorijas” jau kopš 2007. gada ir spēkā prasība par minimālo liellopu blīvumu. Atbalstu par pastāvīgām pļavām un ganībām, aramzemē sētiem ilggadīgiem zālājiem vai nektār­augiem ganāmpulka īpašnieks ir tiesīgs saņemt, ja šajās platībās spēj nodrošināt minimālo lauksaimniecības dzīvnieku blīvumu, tas ir, vismaz 0,2 nosacītās liellopu vienības uz hektāru vai vismaz vienu bišu saimi uz trim hektāriem.

Lauksaimniecības dzīvniekiem šīs vienības noteiktas, pieņemot, ka viens liellops ar vidējo dzīvsvaru 600 kg ir 1 liellopu vienība. Pārējām dzīvnieku sugām liellopu vienības aprēķinātas, ņemot vērā dzīvnieku svaru: piena sivēnam ir 0,027, vaislas kuilim vai sivēnmātei – 0,5, citām cūkām – pa 0,3 liellopu vienībām katrai. Ar pilnu lauksaimniecības dzīvnieku uzskaitījumu un tiem piemērojamām vienībām var iepazīties Ministru kabineta 2010. gada 23. marta “Noteikumos par valsts un Eiropas Savienības lauku attīstības atbalsta piešķiršanu, administrēšanu un uzraudzību vides un lauku ainavas uzlabošanai”.

 

Šo noteikumu 4. pielikumā dota arī formula, pēc kuras aprēķina minimālo dzīvnieku blīvumu: īpašumā esošos dzīvniekus pārrēķina liellopu vienībās, katram dzīvniekam piemērojot savu koeficientu, ko attiecina pret kopējo attiecīgo kultūru platību.

 

– Liellopu vienības dzīvniekiem piešķir, pamatojoties uz vispārpieņemtām normām attiecībā uz to svaru, – skaidro ZM Lauku attīstības un atbalsta departamenta Lauku attīstības fondu atbalsta nodaļas vadītājas vietniece Aiva Zvirbule. – Piemēram, ar vienu govi (600 kg – 1 liellopu vienība) ir nodrošināts nepieciešamais lauksaimniecības dzīvnieku blīvums, lai saņemtu atbalstu par pieciem hektāriem pastāvīgo pļavu un ganību vai aramzemē sēto ilggadīgo zālāju, jo uz vienu hektāru jābūt vismaz 0,2 liellopu vienībām. Savukārt viens kuilis vai sivēnmāte (300 kg – 0,5 liellopu vienības) dod iespēju saņemt atbalstu par 2,5 ha šo platību.

Minimālā lauksaimniecības dzīvnieku blīvuma aprēķinu, nosakot atbalsta pretendenta atbilstību atbalsta saņemšanas nosacījumiem, veic Lauku atbalsta dienests, izmantojot Lauksaimniecības datu centra un Pārtikas un veterinārā dienesta sniegto informāciju.

 

Svarīgi

Atbalstu pretendenti var saņemt, ja pieteiktā lauksaimniecībā izmantojamā zeme atrodas mazāk labvēlīgā teritorijā, ir pieteikta vienotā platību maksājumu saņemšanai un tajā notiek lauksaimnieciskā darbība vismaz hektāra platībā, ko veido vismaz 0,3 hektāru lieli lauki.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+