×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
2. jūlijs, 2012
Drukāt

Ministri atbalsta ierosinājumu palielināt pensiju iemaksu jaunajiem vecākiem

Foto-LETAFoto-LETA

Ministru kabineta komiteja pirmdien, 2.jūlijā, atbalstīja Labklājības ministrijas (LM) ziņojumu par papildu atbalstu pie pensijas par izaudzinātajiem bērniem, kas paredz, ka pensiju iemaksu palielināšanai jaunajiem vecākiem nākamgad papildus būs nepieciešami 1,4 miljoni latu. Tas skars personas, kuras kopj bērnu, kas nav sasniedzis pusotra gada vecumu, un kuras saņem bērna kopšanas pabalstu.

Premjers Valdis Dombrovskis (“Vienotība”) komitejas sēdē sacīja, ka šis piedāvājums neatrisina visas ar pensiju jautājumu saistītās problēmas, bet daļēji situāciju uzlabo.

Labklājības ministre Ilze Viņķele (“Vienotība”) pēc sēdes žurnālistiem teica, ka vecāki gan izmaiņas izjutīs tikai pensionējoties, proti, 65 gadu vecumā, un konkrēto summu, par cik pensija palielināsies, patlaban minēt būtu ļoti spekulatīvi, jo pensiju kapitāls tiek pieaudzēts. “Protams, tas nekādā veidā nedubultos pensiju, un šis pensiju pieaugums nebūs, iespējams, tik liels, kā sabiedrība sagaida. Bet, manuprāt, ir svarīgs žests arī no valsts un izpratne par to, ka bērna kopšanas laikā sociālās iemaksas ir jāveic no lielākas summas,” klāstīja Viņķele.

LM izvērtēja dažādas iespējas atbalstam vecumdienās par izaudzinātajiem bērniem un aicināja arī iedzīvotājus izteikt priekšlikumus pensiju sistēmas ilgtspējai. Tika secināts, ka pašreizējā situācijā svarīgi ir atbalstīt jaunos vecākus, kas audzina bērnus, tādējādi veicinot un stabilizējot demogrāfisko situāciju valstī, jo pensijas nodrošināšanas iespējamība nākotnē cieši saistīta ar dzimstību.

Diskusijās tika secināts, ka, izvērtējot budžeta iespējas, atbalstāms risinājums par personām, kuras audzina bērnus, veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas nevis no 50 latiem, bet gan simts latiem. Tādējādi no nākamā gada pensiju apdrošināšanai plāno veikt maksājumu 20 procentu apmērā no 100 latiem.

“Palielinot veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas, tiktu palielināts šo personu pensijas kapitāls, tā īpaši atbalstot personas, kuras kopj bērnu un šajā laikā nav nodarbinātas. Patlaban aprēķini liecina, ka šāda risinājuma ieviešanai no 2013.gada papildus ik gadu no valsts pamatbudžeta nepieciešams finansējums 1,4 miljonu latu apmērā,” sacīts ziņojumā.

Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāvis Pēteris Leiškalns ministriem norādīja, ka piedāvājums, kas ir iekļauts ziņojumā, neatbilst tam, ko sagaida sabiedrība. Proti, ņemot vērā sabiedrības priekšlikumus, tā vēlas, ka atbalstīti tiek tie iedzīvotāji, kam tuvākajā laikā jādodas pensijā un ir izaudzinājuši vairākus bērnus. “Tas, ko mēs redzam, ir principā attiecināms uz personām, kas pensionēsies, ātrākais, pēc 25 līdz 40 gadiem. Turklāt tā summa, par kuru pieaug pensija, ir 54 līdz 83 santīmi mēnesī,” sacīja Leiškalns.

Tāpat viņš iebilst pret kraso gradāciju saistībā ar iespēju doties pensijā piecus gadus pirms noteiktā termiņa, proti, tie vecāki, kas uzaudzinājuši piecus un vairāk bērnu, var pieprasīt pensiju piecus gadus pirms vispārējā pensijas vecuma sasniegšanas, savukārt tie, kas izaudzinājuši četrus bērnus, to nevar.

Diskusiju laikā tika izskatīti arī citi priekšlikumi vecāku atbalstam – ieviest attiecīgu gradāciju, ka par katru bērnu pensijā varētu doties gadu ātrāk; nodrošināt ātrāku pensionēšanās iespēju vecākiem, kuri audzinājuši trīs un vairāk bērnu; pensijas apmēru sasaistīt ar bērnu nodokļiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+