×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.0°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
16. aprīlis, 2018
Drukāt

Ministrijas neredz iespējas samazināt darbinieku skaitu par 6% (29)

Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis. Foto - LETAValsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis. Foto - LETA

Lai īstenotu valsts pārvaldes reformu, kuras rezultātā līdz 2020. gadam ierēdniecība kļūtu maza un efektīva, bet vienlaikus labāk atalgota, Valsts kanceleja šobrīd veic pārrunas ar visām 13 ministrijām. Daļa no tām neredz iespējas mazināt darbinieku skaitu par prasītajiem 6%, citās atlaižamie pārsvarā ir atbalsta personāls, piemēram, lietveži, grāmatveži un šoferi, svētdien vēstīja raidījums „LNT Ziņu TOP 10”.

“Es redzu lielu apņemšanos no liela skaita ministriju. Tai pat laikā mēs secinām, ka ir atsevišķas jomas vai nozares, kur ir jādiskutē par to, kā mēs varam lielāku progresu vēlēties,” atzīst reformas virzītājs, Valsts kancelejas vadītājs Jānis Citskovskis.

Piemēram, Ekonomikas ministrija (EM) ar piecām padotības iestādēm neredz iespēju mazināt darbinieku skaitu. “EM nav no tām iestādēm, kura uzticēto funkciju skaitu kāds taisās samazināt. Līdz ar to pieeja, ka mēs apsolīsim, ka mums noteikti samazināsies minētais cipars 6% darba spēka, nevaram pa tādu taciņu iet,” uzskata EM valsts sekretārs Ēriks Eglītis.

No 160 cilvēkiem, lai izpildītu 6% normu, nav gatava atteikties arī Zemkopības ministrija (ZM) ar tās sešām padotības iestādēm. Ministrija domā par procesu optimizāciju, kā rezultātā varētu tikt pārtrauktas darba attiecības ar dažiem darbiniekiem, piemēram, grāmatvedībā, personāla daļā, sevišķajā lietvedība. „Noteikti esmu par loģisku, izsvērtu reformu. Nevajadzētu veidot viedokli, ka ZM nekādas reformas neizdarīs, bet es noteikti esmu pret šādu horizontālu pieeju – kalkulators rokā, izdala procentus,” saka ZM valsts sekretāre Dace Lucaua.

Arī Satiksmes ministrijas valsts sekretārs Kaspars Ozoliņš norāda, ka ministrijā nav iespēju mazināt darbinieku skaitu, un tā jau esot maza un efektīva. Bet attiecībā uz ministrijas padotības iestādēm, kuras to lieluma dēļ varētu likvidēt, viss nav vienkārši. Piemēram, “Latvijas Dzelzceļa” administrācijai, kuras funkcijas izriet no Eiropas Savienības direktīvām, jābūt neatkarīgai institūcijai. Tāpēc jau iepriekš ar pārkāpumu procedūru no Eiropas Komisijas noslēdzās ministrijas vēlme centralizēt grāmatvedību. “Mums ir formāls, juridisks šķērslis,” saka Ozoliņš.

Tikmēr Veselības ministrijai (VM) izdošoties līdz 2020. gadam kopumā par 6% jeb 106 darbiniekiem samazināt štatu, kas attiektos gan uz ierēdniecību, gan atbalsta personālu. “Pamatā tās ir atbalsta funkcijas, kuras iespējams mazināt. Saturiskie cilvēki noteikti nē, jo faktiski šis profils tieši jāstiprina,” saka VM pārstāvis Oskars Šneiders. Taujāts, vai atbalsta funkciju mazināšana nozīmē arī birokrātijas mazināšanu, viņš bilst, ka “birokrātijas mazināšanai noteikti jāiet paralēli”. Savukārt Finanšu ministrija (FM) plāno pat pārsniegt atlaižamo cilvēku skaitu. “Visu sasummējot no 2017. gada līdz 2020 gadam mēs samazināsim amata vietas gandrīz par 10%,” saka FM pārstāvis Aleksis Jarockis.

Labas korporatīvās pārvaldības eksperts uzskata, ka valsts pārvaldē ir vēl ļoti daudz liekas darbības, kas būtu jāizskauž. Uzņēmēji sagaida, ka reformas rezultātā netiks mehāniski mazināts strādājošo skaits, bet gan skatīsies plašāk – līdzīgu funkciju izskaušana, iestāžu un pakalpojumu centralizācija, konkrētu mērķu izvirzīšana ierēdņiem. “Lai skaidrs, par ko maksāt atalgojumu, lai atalgojums lielāks, lai būtu iespēja palielināt konkurētspēju. Ja mēs maksājam ar banāniem, tad mēs dabūsim mērkaķus,” uzskata Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta vadītājs Andris Grafs.

Šogad valsts pārvaldes reforma attieksies uz nepilniem 29 000 valsts pārvaldē strādājošo. Tas ir gandrīz uz pusi mazāk nekā sākotnēji plānotie 50 000. Ja iepriekš bija aplēsts, ka cilvēku skaitam bija jāmazinās par 3500 jeb vidēji 1000 gadā līdz 2020. gadam, tad tagad sanāks nedaudz virs 500 gadā. Tas tāpēc, ka valdība devusi laika ziņā atkāpi Izglītības un zinātnes ministrijai un Kultūras ministrijai saprast, kā reformēt valsts profesionālās skolas un tehnikumus. Vēl jātiek skaidrībā par to, ko darīt ar 17 000 amatpersonu ar speciālām dienesta pakāpēm, tajā skaitā, policistiem un ugunsdzēsējiem. Reformas gaitā varētu būt vēl citas atkāpes, pieļauj Valsts kancelejas vadītājs, kurš prognozē, ka šogad valsts pārvaldē varētu tikt atlaistas ap 470 amatpersonas, bet nākamgad vēl aptuveni 500 cilvēki.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. būs jāpalūdz sevīšķi laipni darīt to, ko negribās ar lielu neatlaidību darīt kas būtu jādara lai vairotu lēto darbaspēku izdzīvišanu…

 2. Jānis no pāķiem Atbildēt

  Kā tas vienmēr ir bijis, samazina atbalsta personālu, bet tiešie liekēži kafijas strēbēji un papīra bīdītāji sēž kā sēdējuši! Ir kur samazināt un ne par 6%, bet gan 30%! Lai ministrijas visas likvidē tās daudzās aģentūras, kas ir katrā ministrijā un faktiski pilda ministrijas funkcijas, lūk arī būs šie 30%!

 3. Tad atliek otrais varianti – samazināt ministriju skaitu .

 4. Какая наглая и довольная морда у этого урода! Так вам и надо, избиратели! Atbildēt

  !

  • наглая и довольная морда Atbildēt

   Hei, grafist, ar kautrību tu taču neslimo; parādi reiz savu naidā pret mītnes zemi saviebto ģīmi! Tautai jāzina savi varoņi ;))) …

 5. Ūbernaivums: nu kurš šobrīd labi paēdušais labprātīgi kāps ārā no siles?

 6. Jautājums ik 1 Saeimas deputātam un deputāta kandidātam – pie kāda valsts iedzīvotāju skaita NOTEIKTI jāsamazina saeimas deputātu un ministriju skaitu?

 7. KPV LV PROGRAMMA —MINISTRU KABINETS PEC SVEICES VARIANTA……PARSTRUKTURIZET VISU VALSTS PARVALDES SISTEMU….!!!!!! JASAGRAUJ SI SAPUVUSI SISTEMA..!!!ATTOPIES VELETAJ….!!!VAIRAK TADAS IZDEVIBAS VAR NEBUT..!!!!

 8. Nu tad iemācieties arī nopelnīt,ne tikai saņemt! Drīz jums nebūs resursu algām! Un vienīgais fonds(nodokļu)būs tukšs! Tākā reorganizējaties jau laicīgi!!! Liekēžu varza!!

 9. Lai paprasa partijai KPV LV, viņi pastāstīs kā samazināt un netikai darbiniekus, bet arī ministrijas!

 10. Tādā gadījumā samazināt visiem ierēdņiem algu. Par vismaz 6%.

  • Skatijos “Tiesa runa”…kur piedalijas ari Kaimins….vins ari teica ka tas iespejams…..tas Citskovskis uz Artussa Kaimina jautajumu par aplikacijam ta ari nespeja atbildet…KPV ir programma iestradats Sveices variants…Balsosim par KPV LV ….Sagrausim so sistemu ar visiem liekeziem…Pietiek viniem dzivot uz tautas sviedriem..!!!!!

 11. Kara darbība turpinās…. ierēdniecība labprātīgi varu neatdos.

 12. Vai kāds ticēja, ka citskovskis to spēs? viņš pat pmlp nespēja sakārtot, kur nu vēl valsti! Parādiet KAUT VIENU valsts pārvaldes iestādi, kas tiešām nodarbojas ar to, kādam mērķim radīta (KP, PTAC, VVD, NVD, NVA, …), kas taupa nodokļu naudu un ir efektīva savu funkciju veikšanā! Tur visur salīduši šoferu dēli, meitas, sievas, kas šiverē un ministrējas bērnudārza līmenī, valodas neprot, datorus – ar grūtībām pat savu – nozares – aplikāciju ietvaros, redzesloks šaurs, ārvalstīs nedzīvojuši, citu valstu risinājumus pārņemt nespējīgi papīru stumdītāji, privātie tādus patriektu pēc 3 mēn pārbaudes laika.

 13. vai kads ticēja, ka citskovskis to spēs? viņš pat pmlp nespēja sakārtot, kur nu vēl valsti! Parādiet KAUT VIENU valsts pārvaldes iestādi, kas tiešām nodarbojas ar to, kādam mērķim radīta (KP, PTAC, VVD, NVD, NVA, …), kas taupa nodokļu naudu un ir efektīva savu funkciju veikšanā! Tur visur salīduši šoferu dēli, meitas, sievas, kas šiverē un ministrējas bērnudārza līmenī, valodas neprot, datorus – ar grūtībām pat savu – nozares – aplikāciju ietvaros, redzesloks šaurs, ārvalstīs nedzīvojuši, citu valstu risinājumus pārņemt nespējīgi papīru stumdītāji, privātie tādus patriektu pēc 3 mēn pārbaudes laika. Naudu saņemt grib, bet, kad problēma jārisina, tad sākas: mums nav tiesību, mēs nevaras ietekmēt, tas uz mums neattiecas, mēs pētīsim, lemsim, čubināsim, laiks ritēs, bet rezultātu nebūs, jo to mēs nespējam sasniegt, neesam te, lai kaut ko risinātu, bet, lai mierīgi pavadītu laiku.

 14. vai kads ticēja, ka citskovskis to spēs? viņš pat pmlp nespēja sakārtot, kur nu vēl valsti! Parādiet KAUT VIENU valsts pārvaldes iestādi, kas tiešām nodarbojas ar to, kādam mērķim radīta (KP, PTAC, VVD, NVD, NVA, …), kas taupa nodokļu naudu un ir efektīva savu funkciju veikšanā! Tur visur salīduši šoferu dēli, meitas, sievas, kas šiverē un ministrējas bērnudārza līmenī, valodas neprot, datorus – ar grūtībām pat savu – nozares – aplikāciju ietvaros, redzesloks šaurs, ārvalstīs nedzīvojuši, citu valstu risinājumus pārņemt nespējīgi papīru stumdītāji, privātie tādus patriektu pēc 3 mēn pārbaudes laika. Naudu saņemt grib, bet, kad problēma jārisina, tad sākas: mums nav tiesību, mēs nevaras ietekmēt, tas uz mums neattiecas, mēs pētīsim, lemsim, čubināsim, laiks ritēs, bet rezultātu nebūs, jo to mēs nespējam sasniegt, neesam te, lai kaut ko risinātu, bet, lai mierīgi pavadītu laiku.

 15. HA HA HA TIE DRAUGI IR NEAIZVIETOJAMI-KAM TAD LIELAS PREMIJAS MAKSAS

 16. Tātad vispirms ir jāsamazina bezjēdzīgo birokrātisko operāciju skaits, kas jāpilda ikdienā ierēdņiem. Jāvienkāršo likumdošana daudzos jautājumos. Vispirms jau sākot ar visu nodokļu likumdošanu un veselības aizsardzības likumdošanu. Vesela armija klerku vajadzīgi, lai izķidātu un izkontrolētu katru nodokļu maksātāju un katru slimnieku. Un bez tam armija ar klerkiem ministrijās, kas kontrolē un it kā vada tos iepriekšējos kontrolētājus.

 17. Jūs domājat, ka iet runa tikai par ministrijām? Nē. Manā budžeta iestādē jau paziņoja par kārtējo štatu samazināšanu par 6%, kas jāizdara līdz Ziemsvētkiem. Varen centīga iestāde.

  • Bet 6% nemaz NAV tik daudz (padomājiet, max 1 cilvēks)! Parasti, kad lietas darās visi 10% lido turp vai šurp un tu to tā īsti pat nemani. Pie kam, faktiski, visās sfērās kur esmu strādājis: celtniecībā, pārdošanā, pārvaldīšanā, IT programmēšanā, pat kā kurinātājs ar gandrīz nemanīju.

 18. Tad klapējiet ciet Km , tāpat nekāda jēga. Simtgade paies un varēs atkal nedarīt neko, kā līdz šim, tikai izgudrot neadekvātas direktīvas, par ko pašiem nav nekādu zināšanu….Naudu var sadalīt arī citādi…

 19. Lai samazina vienu valdes locekli, vai direktora vietnieku un nauda izlīdzināsies .
  Samazinot naudu izlidzināsies, darbienieku skaits .
  Samazināsies ierēdņi,kuri domā, kā tevi izčakarēt un radīt tev šķēršļus.

 20. Ministrijas jau nemaz nav ieinteresētas to darīt.Tāpat,kā tad,kad premjers Dombrovskis tām piedāvāja atteikties no parlamentārajiem sekretāriem,”šiem kurjeriem starp Saeimu un ministriju”,kā savulaik,plašā intervijā laikrakstam,izteicās viens no parlamentārajiem sekretāriem.

 21. Kur nu mazināt- tiek pieņemti vēl papildus darbinieki, jo esošie esot pārstrādājušies. Kam tad mūsu valsts pārvaldē negribas laist muļķi un par to pagrābties pieklājīgas summas no nodokļu maksātāju naudas. Samazinās-jāsmejas. Kārtējā tukšā muldēšana

 22. Ministru darbības rezultātā Latvija ir tur, kur tā atrodas pašreiz! Vai tad tādus tautas kalpus būtu jāuztur?

 23. Negrib redzēt

 24. Visās ministrijās un kā arī mūsu mīlotā valdība ir jāsamazina ne uz 6% bet uz 50% darbinieku, pietiek krāpt tautu un dzīvot uz mūsu asarām,

Draugiem Facebook Twitter Google+