×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
15. janvāris, 2016
Drukāt

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs: Krievijas vēstnieka rīcība tiks pārrunāta (38)

Foto - LETAFoto - LETA

Krievijas vēstnieks Aleksandrs Vešņakovs apmeklē kara noziedznieka kapu un par to lielās interneta sociālajos tīklos, no Krievijas izskan signāli par iespējamu Baltijas valstu okupāciju. Ko par to saka ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs?

 

– Gada sākumā Krievijas vēstnieks Aleksandrs Vešņakovs lielījās, ka godinājis sarkano partizānu Vasiliju Kononovu, apmeklējot viņa kapavietu. Kononovs tika notiesāts par zvērīgiem kara noziegumiem. Vai Ārlietu ministrijai nevajadzēja asāk vērsties par šo faktu?

– Krievijas vēstnieks var darīt, ko viņš vēlas, taču tas nekādi nemaina faktu, ka Kononovs tika notiesāts un atzīts par vainīgu un arī vēlāk Eiropas Cilvēktiesību tiesa atzina viņu par pamatoti notiesātu. Vēstures jautājumi, tās interpretācija un problēmjautājumi mums pastāvīgi tiek apspriesti sarunās ar Krievijas Federācijas pārstāvjiem. Arī Kononova kapavietas apmeklēšana tiks pārrunāta nākamajās regulārajās konsultācijās ar Krievijas pārstāvjiem. Esam daudzreiz runājuši par dažādām vēstures izpratnēm. Es personiski uzskatu, ka šāda rīcība ir neizprotama, ņemot vērā tiesas spriedumu Kononova lietā. Esmu arī pārsteigts, ka Krievijas pārstāvjiem ir problēmas ar piedalīšanos pasākumos, kuros viņiem būtu jāpiedalās saskaņā ar valsts protokolu (ziedu nolikšana Brāļu kapos Nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas dienā 8. maijā. – Red.), bet tajā pašā laikā viņiem nav problēmu piedalīties citos pasākumos. Mums jārēķinās, ka izpratne par vēsturi vienmēr būs vērtējama dažādi. Krievijas viedoklis par to, kas notika 1940. gadā un citos posmos, nemainīs Latvijas nostāju.

– No Maskavas ir atskanējuši jauni mājieni par Baltijas valstu okupāciju kā iespējamo scenāriju Krievijas un NATO attiecību saasināšanās gadījumā. Tas tiek saistīts ar Krievijas jauno drošības stratēģiju, par kuru nesen bija izteicies Krievijas nacionālās drošības padomes sekretārs Nikolajs Patruševs.

– Interviju ar Patruševu mēs rūpīgi izanalizējām – tajā nav pateikts tas, ko teikuši vairāki eksperti. Tas, kas ir diemžēl jāsecina – Krievijas nacionālās drošības stratēģijā NATO ir minēta kā drauds. Mums tas nav pieņemami, jo NATO vienmēr ir veikusi tikai aizsardzības soļus, sevišķi pēc Krimas aneksijas. Patruševs intervijā nav teicis par Baltijas valstu okupāciju kā iespējamo scenāriju. To gan teikuši vairāki Krievijas militārie eksperti, bet tās nav valsts amatpersonas. Viņi ir runājuši par iespējamo Baltijas valstu okupāciju, ja būs vērojami saasinājumi Krievijas un NATO attiecībās, un tas ir bīstams signāls. Ekspertu līmenī tas tiek vērtēts kā signāls, kas apliecina mūsu pamatoto rīcību, pirms Varšavas NATO samita aicinot nodrošināt Baltijas valstīs ilgtermiņa un būtiskāku NATO spēku klātbūtni.

– Gadskārtējā ārpolitikas ziņojumā tiek daudz runāts par Krievijas propagandu un vēršanos pret to. Arī publiski esat pieminējis NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centru Rīgā bezmaz vai kā zelta pretlīdzekli Krievijas propagandai. Bet vai tas ir viss, ar ko varam vērsties pret Krievijas propagandu?

– Pretdarbībai Krievijas propagandai un izvērstajam informatīvajam karam jāpieiet kompleksi. Pirmkārt tas ir darbs, kas jādara elektroniskos medijus uzraugošajai institūcijai – Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei, ir jāanalizē raidījumu saturs, vai tajā neparādās pārkāpumi. Mums vairāk jāinvestē sabiedriskās televīzijas un radio kanālu pieejamībā visā Latvijā. Priecājos, ka ir izveidots Baltijas Mediju izcilības centrs. Būtiski ir, lai žurnālisti pievērš uzmanību avotu uzticamībai iepriekš izplatītās ziņās, kas tiek pārpublicētas neskaitāmos portālos. Medijiem vairāk jāanalizē ienākošās informācijas avoti, jāveic to pārbaude. Valdība vai valsts viena pati ar represīvām un pusrepresīvām metodēm ar to netiks galā, tas ir fakts. Žurnālistu cunftei ir jārūpējas par kvalitātes uzlabošanu. Tas ir pašu žurnālistu rokās. Vairākas idejas, ko esam virzījuši, nav guvušas atbalstu, piemēram, par Viseiropas kanālu krievu valodā, jo ne visas dalībvalstis uzskata to par aktuālāko veidu Krievijas propagandas mazināšanai.

Tomēr, kad ir pārkāpumi likumos, valstī darbojas neatkarīgs uzraugs. Mums ir bijušas diskusijas par NEPLP kapacitāti. Kad ir lūgti līdzekļi uzraugam, ne vienmēr esam redzējuši pārliecinošus argumentus arī par to, kur ieguldīt, piemēram, atnāk cilvēki un nevar izskaidrot koncepciju.

Šī ir tā ļoti trauslā līnija starp vēršanos ar pretpropagandu, kas demokrātiskā sabiedrībā ir pieļaujama tikai izņēmuma gadījumos, un kā investēt sabiedrības apziņā. Nebūs tā, ka varam aizliegt Krievijas televīzijas un viss būs kārtībā, jo dzīvojam interneta laikmetā, kurā saturs ir brīvi pie­ejams.

Pievienot komentāru

Komentāri (38)

 1. Lai arī diplomāts , bet krievs paliek nožēlojams krievs , kaut diplomāts !

 2. Krievijas ārlietu ministrs ir daudz krietnāks cilvēks par rikeviču.

 3. kad piedzīs parādus apkrāptiem mūsu pilsoņiem ?????????????????????????????????????????????

 4. Vai vienkāršāk to kapavietu nebūtu nolīdzināt ar buldozeru jeb arī atdot krievijai šī noziedznieka paliekas!

  Bija absolūti nepieņemami Latvijas zemē guldīt kara noziedznieku, kurš tik ļoti ienīda latviešu tautu!

  Bet krievijas vēstieku gan būtu jāizraida par Latvijas Republikai naidīgas rīcības izrādīšanu!

 5. Edžiņ,nu kā tev var būt neizprotama Krievijas pārstāvju rīcība?Kā tu vari būt pārsteigts par viņu uzvedību Latvijai un Eiropai nozīmīgās dienās?Ej nu uz darbiņu,dēliņ!Tu tomēr esi ārlietu ministrs.Klausi! Citādi atnāks grafists,iebāzīs tevi maisā un liks tev klausīties vēl lielākas dumjības par tām,kas tevi izbrīna.

  • sāksies tā saucamā “hohma”.Tad būs jāaicina palīgā Sprīdītis,lai pūš stabulīti,lai grafistam hohma nebeigtos,tāpat kā Lutausim lēkāšana.Rezultāts zināms.Abi būs “gar zemi”

  • >mammucis 16. janvāris, 2016 14:53
   Что вы, что вы. Да как же можно, так нетолерантно пугать министра «страшным и ужастным» графистом. Хотя, если учитывать некорые факторы и особенности поведения министра, то результат может быть совсем неожиданным.

  • >un grafistam 16. janvāris, 2016 14:59
   Что, уже началась? Да ладно врать то. А угрожать тем более. Мы ведь не в сказке живём, и не в мульфильме, ведь окружающая нас действительность иногда больше похожа на фильм ужасов. И да, класные мультики снимали в советское время, вай не.

 6. Nesaprotu, kāpēc šeit nav rupjību cenzūras. Cilvēki to pašu taču var izteikt saprotamā valodā.

 7. šamējam nav pielecis ! Atbildēt

  ” … jo dzīvojam interneta laikmetā, kurā saturs ir brīvi pie­ejams… ”
  Viena lieta interneta pļāpātuve,
  cita – oficiāli no VALSTS raidoši kanāli !

 8. Jauki skan, ka krievu vēstnieks var darīt ko viņš grib.Īsta ĀM nostāja. To mērgli jau sen vajadzēja izraidīt no Latvijas , bez tiesībām iebraukt Eiropā.

  • Хохма – это вот твои собственные суждения о деятельности посла другой страны. Тем более, твои оценки и предложения. Ещё большая хохма, это само наличие у этого государства такого, как бы это по мягче сказать то, министра иностранных дел.

 9. Laikam 19.Divīzija Kurzemes Cietoksnī par maz strādāja, lai tādus, kā tu atpūtinātu zemē…, bet gan jau.

  • Ты только зиговать не забывай и каблуками щёлкать! Ишь ты, бравый какой…

   • Iemācies uzrakstīt tekstu valsts valodā.

    • Es varu rakstit. Да только вот желания такого нет совсем, почему то. Странно правда?

     • Umņik “grafist”, neuzbāzies ar kirilicu! Aizbrauc uz Krieviju un tur raksti: نعم، ولكن هذا لا رغبة هذا على الإطلاق، لماذا ذلك. غريب أليس كذلك؟.
      Latvija ir vienīgā vieta pasaulē, kur valda brīvība latviešu valodai.

     • >Capa 18. janvāris, 2016 09:22
      Так я живу здесь и имею право говорить на своём языке, нравится вам это или нет. А то, что вы знаете (?) арабский язык, вам очень скоро пригодится. Вы будете безценным специалистом здесь.

     • Ты не говориш в своем сортире а .. в интернете. Боец, за тобой присмотр начат.

     • >Anonymous 18. janvāris, 2016 17:06
      Из сортира будешь присматривать что ли? Да, от туда далеко видать….

 10. Vēstnieks ir gana gudrs, lai šādas lietas darītu no sava prāta. Visticamāk, viņa saimnieks šādi cer uzprišināt padzisušo impērisko dzirksti piektās kolonnas ierindnieku dvēselēs …

 11. … Saja lieta iekustinajam neiekustinamo … !

 12. коренной крымский Atbildēt

  После отделения от Великой страны Латвия стала забытым Богом уголком. Поэтому она, как престарелая девица, вынуждена периодически напоминать о себе криками о том, что на неё покушаются.

 13. Nedomāju,kašī krieva naids pret mums mainīsies,ja neļaus viņam kaut kur iet.Vai tad kāds ir mainījis Ušakova un viņa biedru attieksmi?

 14. Kad Rinkēvičs paudīs attieksmi pret notikumiem Vācijā Ķelnes laukumā un citās pilsētās? Vai klusēšana ir atbalsts šādai migrantu rīcībai?

 15. no krieva ?

 16. Šo krievnacistu gubernatoru vajag izraidīt. Ja Latvijas valdība šo cūcību norīs, nāks citas, vēl nekaunīgākas.

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Cienījamo vēstnieku vajadzētu uz kādu laiciņu iespundēt Stūra mājas pagrabos un lēnām pasniegt pilnu čekas pakalpojumu kompleksu. Pēc ši audzinošā kursa melu detektora uzraudzībā sarīkot vēstures zināšanu pārbaudi. Ja detektoram izsit korķus, pakalpojumu kursu atkārtot, varbūt, ka drusku skarbākos apstākļos. Iespējams, ka Rubiks paliktu nelokāms savā komunista pārliecībā, bet krievu “‘Ķirsons” noteikti salūzīs.

   • >Tāmnieks/luterānis 15. janvāris, 2016 08:55
    Хотите в войнушку поиграть?! Тронете посла, а на следующий день Псковская дивизия будет по Риге гулять! Этого хотите что ли?

  • Экий вы злой какой. Самому то не страшно от своей «сумашедшей» смелости?

   • Kur tad biji pazudis ,grafist ? Vai biji tvaika ielā vai krievnacistu ideologu kvalifikācijas celšanas kursos ? Nepazūdi tik ilgi ,paliek garlaicīgi un grībās šad tad palasīt tavus idiotismus !!!

    • Думаете, что это остроумно и умно? Ничуть. Дела, знаете ли. А ваш пещерный националистический идиотизм даже круче.

     • uraaa krim, donbass ,SSīrija un tuSS.

     • >ukraina 15. janvāris, 2016 16:56
      Ну ни капли оригинальности. Остатки мозга заморожены совсем…

Draugiem Facebook Twitter Google+