×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.6°C
Zelma, Zemgus, Virma
Otrdiena, 14. augusts, 2018
18. janvāris, 2018
Drukāt

Ministru neņem par pilnu (24)

Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis

Kaspars Gerhards

Kaspara Gerharda (NA) vadītās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) iecere veidot pašvaldībās sadarbības teritorijas kārtējo reizi iesprūdusi valdībā. Līdz ar to diezgan droši var apgalvot, ka pašreizējās valdības un Saeimas laikā šī iecere, ko pašvaldības bažīgi dēvē par jaunas reģionālas reformas mēģinājumu, netiks īstenota.

Ministru kabineta komitejas (MKK) sēdē janvāra sākumā VARAM piedāvātie grozījumi Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, kas paredz izveidot 29 sadarbības teritorijas, tika atbalstīti. Taču pēc Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) iebildumiem tie tomēr netika virzīti uz Ministru kabineta sēdi. Tā vietā Ministru prezidents Māris Kučin­skis (ZZS) uzdeva VARAM sadarbībā ar LPS, Latvijas Lielo pilsētu asociāciju un citām institūcijām sagatavot Ministru kabineta sēdes protokollēmuma projektu ar “ceļa karti” sadarbības īstenošanai pašvaldību sadarbības teritorijās.

“Ministrijas piedāvājums satur tikai sadarbības teritoriju ģeogrāfisku kartējumu, bet iztrūkst funkcionālais saturs – proti kādā veidā šī sadarbība tiks īstenota. Tas ir VARAM neizdarītais darbs, un viņiem doti divi mēneši laika šādas ceļa kartes sagatavošanai,” premjera nostāju paskaidroja Ministru prezidenta preses sekretārs Andrejs Vaivars. Pēc diviem mēnešiem gan jau sāksies priekšvēlēšanu periods, un maz ticams, ka šādā gaisotnē kāds būs noskaņots kaitināt pašvaldības ar reģionālām reformām. Tādēļ, visticamāk, līdz Saeimas vēlēšanām šie grozījumi netiks pieņemti, bet pēc tam jau nāks ­jauns parlaments, jauna valdība un tiks plānotas citas reformas.

“Latvijas Avīze” jau pirms četriem mēnešiem rakstīja, ka VARAM sadarbības teritoriju modelis sastāv tikai no kartes, bet ne funkcijām. VARAM pārstāvji toreiz skaidroja, ka šādu rīcību izvēlējušies apzināti – vispirms esot jāizstrādā ģeogrāfiskais iedalījums un pēc tam citas ministrijas to piepildītu ar saturu, nodrošinot pakalpojumus konkrētajās teritorijās. Diemžēl Gerharda centienus ignorē pat viņa kolēģi no citām ministrijām – Veselības ministrija reģionālās slimnīcas plāno pēc pašu ieskatiem, nevis VARAM iecerētajos sadarbības teritoriju rāmjos, līdzīgi rīkojas Finanšu ministrija ar VID klientu apkalpošanas centriem, Iekšlietu ministrija ar Valsts policijas un VUGD reģionālajām nodaļām.

Visasāk VARAM sadarbības teritoriju piedāvājumu kritizē pašvaldību organizācijas. “Varu atkārtot tikai to pašu, ko teicu pirms četriem mēnešiem, jo pa šo laiku nekas uz priekšu nav pakustējies – mums tiek piedāvāta apspriešanai tikai plika karte ar 29 teritorijām, bet nav skaidrs, kādus uzdevumus un kādā veidā tās veiks. Pareizāk būtu stiprināt un attīstīt jau esošos plānošanas reģionus, nevis veidot jaunus modeļus,” teica LPS priekšsēdis Gints Kaminskis. Viņš arī vērsa uzmanību, ka pašvaldības jau tagad sadarbojas dažādu projektu īstenošanā, turklāt šī sadarbība ir daudz plašākās teritorijās, nekā piedāvā VARAM. Piemēram, deviņas pašvaldības (Jūrmalas pilsēta, Tukuma novads, Jaunpils novads, Engures novads, Kandavas novads, Talsu novads, Dundagas novads, Rojas novads un Mērsraga novads) izveidojušas kopīgu atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu SIA “Piejūra” ar poligonu Talsos. Dažādus projektus kopīgi īsteno piejūras pašvaldības, Zemgalē pašas savu sadarbības teritoriju faktiski izveidojušas Jelgavas, Bauskas, Ozolnieku un Auces pašvaldības. VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglītis gan mierina, ka jauno sadarbības teritoriju veidošana nekādā veidā neliks šķēršļus pašvaldību brīvprātīgai sadarbībai arī plašākās teritorijās.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Jā, šo VARAM ministru, tāpat, kā tieslietu Rasnaču ne premjers, ne tautas domājošā daļa, neņem par pilnu, taču NA spici viņi apmierina. Rezultāts: Gerhrds un Rasnačs rullē GADU DESMITIEM un iepūt viņiem. Varētu to izdarīt Saeimas vēlēšanās, taču NA propoganda pirms vēlēšanām 10-12% vēlētāju regulāri apmuļķo un lūk, rezultāts.

 2. Svarīgāk par visu ir nolikt Ušakovu pie vietas. Šis sevi izrāda kā “stingru vadoni” Rīgā un laikam cer uz to lomu valstiskā līmenī, un tautai ir bailes pret viņu sacelties lai nesakaitinātu mūsu draudzīgo kaimiņu kurš rausta tās Ušakova marioneta šņorītes.

 3. Absolūtā nulle.

 4. Gerhardu par pilnu neņem ne tikai Kučinskis ,bet arī visas pašvaldības! Nu kas tas par ministru ,kurš nav spējīgs nolikt pie vietas Ušakovu ,kura vadītā Rīgas dome pieņem saistošos noteikumus par Nekustamā īpašuma nodokli un šie noteikumi ir klajā pretrunā ar augstākstāvošu Latvijas valsts likumdošanu ( konkrēti ar 2006.gada MK noteikumiem Nr.495) ! Kas tas par ministru ,kuram peles pa galdu danco ,bet šis ierāvies kaktiņā un bola acis! Ja nespēj vadīt ministriju, tad laiks aiziet! Un ,jo ātrāk tas notiks, jo labāk!

 5. Šo ministru nevajag ņemt par pilnu. Saku to kā jomas speciālists ar 20 gadu pieredzi.

 6. Ko ta’ šis ir paveicis? Vienīgais, ko atceros, ir sabrauktā dievlūdzēja …

 7. Kurš ņems par pilnu profesionālajā plāksnē šķēlistu kasieri? Loģiski vispirms ir jānoskaidro funkcijas- kur nepieciešama sadarbība. Pēc tam jāskatās uz teritorijām, kas aptver sadarbības objektu. Piemēram, transports starp 2 pašvaldībām, kur vienā ir darba vieta, bet otrā darbaspēks.

 8. Raivi Dzintar, tev drīzi būs 40 gadu – kad beidzot saņemsies un pirmo reizi mūžā kļūsi par ministru? Tu esi vecis vai nē – esi gatavs vadīt VARAM, IZM vai citu ministriju? Viens otrs Latvijā par ministru kļuvis ~23 gadu vecumā.
  Un ko Imantiņš Parāžnieks bremzē??
  Gerhards pat netika ievēlēts Saeimā, bet par ministru tika. Kā tas iespējams un ko tas nozīmē? Vai to, ka NA ir problēmas ar gudriem, godīgiem un strādīgiem cilvēkiem??

 9. Nepiemērots ministrs bez konkrētiem mērķiem. Īsts vāvuļotājs

 10. Kas var nosaukt kaut vienu veiksmīgu VARAM projektu? Pagaidām viss ražotais tika atzīts par brāķi. Vai rudens neparādīja, ka plūdu galvenais iemesls bija neatkarības gados sabendētās meliorācijas sistēmas. VARAM likvidēt un atjaunot meliorācijas un ūdenssaimniecības ministriju!

 11. Priekš kam tādai mazai valstij kāda ir Latvija, vispār vajadzīgs tāds ministrs.To darbu mierīgi var veikt lauksaimniecības vai iekšlietu Ministrija.Gerhards vispār nav šim darbam piemērots un kā ministrs —neefektīvs. Labāk lai iet patīrīt krūmus un ceļmalas no tukšās plastikas, kuru utilizāciju tik ilgi nevar,, sagremot” mūsu Vides liekēži….

 12. Visi ar nodzertiem un pārbarotiem purniem, pie labas maizes ir tikuši sliņķi, liekēži !

 13. tukša vieta

 14. Domāju,ka šo ministru jau gadiem daudzi neņem par pilnu,vai viņam pašam ir arī kāda sakarīga doma.

 15. Novados Domes deputātu skaits OBLIGĀTI JĀSAMAZINA!!! Visi kabineti pilni ar dāmām un datoriem. Trīs mājas jau aizņemtas vienas vietā. Cilvēku mazāk, bet ierēdņu bars tik aug. Aizvien izdomā jaunas funkcijas un katrai funkcijai, vajadzīgai vai nē, jaunu ierēdni ar kabinetu un datoru.
  Kad aiziet cilvēks lietas kārtot, dāmas dzer kafiju. Jūties kā nemaz nebūtu atnācis uz iestādi.
  Kāpēc agrāk, kad cilvēku novados bija daudz vairāk, funkcijas veica un galā tika daži ierēdņi??? Tagad vesela armija un tik vaimanā, ka algas vēl jāceļ. Kur padarītais darbs? To vairs neprot izmērīt neviens.
  Tikai stāstām, ka agrāk neesot strādājuši, bet kā darbs notiek šobrīd, tad tiešām jābrīnās!!

  • Funkcijas funkcijās un tā bez gala ne tikai pašvaldībās, bet arī aukstāk ministrijās utt. Ko dara ,ar ko nodarbojās mums nezināt. Vienu vietu likvidē , piecas jaunas klāt.

 16. Nevar ticēt politiķim ar krāsotiem matiem!

 17. Ar tam planosanam , jau nolaida Valsti , uz grunti !Atceros laikus , kad Valkas rajons bija spejigs , nodrosinat ar darbu , gandriz visus rajona iedzivotajus ,un rajons bja , samera liels . Tagad izveidoja Novadus , kuri sanem , no Valsts naudu , un izsaimnieko , kur nav vajadzibas .Tik daudz izskilusies deputati , ja Novads varetu iztikt , ar 50% no vinu skaita ! Bet , algas maksa visiem deputatiem , neatkarigi , no padarita darba ! Smiltenes novada Dome , projektejusi , pilsetas centra parbuvi !!! Galigais absurds !!! Bet , visiem , siem planotajiem , projekta autoriem , nav pratina majas !!! Veco autoostu likvides ,cels jaunu , pilsetas centru parbuves , par parku ! Luk , kur nevajadziga , NAUDAS izskerdesana !Nesprotu , ka uz pilsetas Mera amatu un deputatu velesanam , izvelas cilvekus , kuri nederigi , tere Valsts un Pasvaldibas NAUDU !

 18. Es arī teiktu paviegls. Te ”neredz” riepu kalnus. Te ”neredz” zviedru atkritumu kalnus. Te ” neredz ” pudeļu piemētātos mežus, ceļmalas – bet tikai kaut ko projektēs , apvienos – kā bērnudārznieks smilšu kastē…
  Ministra rūpes par vides tīrību – kas darīts? Nekas. Rādās kā skolas bērns pie tāfeles – nekā…
  Jā NA neprot virzīt jēdzīgus ministrus. neprot vai arī tādu nav…

Draugiem Facebook Twitter Google+