×
Mobilā versija
+5.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
14. novembris, 2013
Drukāt

Minskā tiks atklāta izstāde “Es sīku meldiņu Jums atnesu: Rainis un baltkrievu kultūra”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

15. novembrī Jankas Kupalas Valsts literatūras muzejā Minskā tiks atklāta izstāde „Es sīku meldiņu Jums atnesu: Rainis un baltkrievu kultūra”.
Izstādi veidoja Memoriālo muzeju apvienības Raiņa un Aspazijas muzejs. Izstādes autores – Astrīda Cīrule un Rita Meinerte, kuras piedalīsies arī izstādes atklāšanā, mākslinieks – Ints Sedlenieks.
Izstāde tapusi sadarbībā ar Minskas muzeja kolēģiem.
Šis pasākums ir starptautiskā izstāžu projekta „Jānis Rainis un Janka Kupala” sastāvdaļa.

Izstāde stāsta par latviešu dzejnieku, kultūras darbinieku un politiķi Raini (1865–1929) un viņa saistību ar baltkrievu kultūru.
Rainis ir viens no ievērojamākajiem latviešu literātiem, kuram ir paliekoša nozīme kā savas tautas kulturālās un nacionālās identitātes veidotājam Latvijas neatkarības izcīņas laikmetā 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā. Viņa dzeja aizsāk jaunu posmu latviešu lirikā, viņa simboliski romantiskās drāmas, kas sakņojas folkloras un vēstures vielā, tēlo tautas dzīvi filozofiskās dimensijās, bet tulkojumi veido veselu pasaules klasikas bibliotēku.
Līdzīgu vietu baltkrievu literatūrā un kultūrā ieņem Janka Kupala. Izstādē tiek atspoguļotas abu dzejnieku tikšanās un radniecīgās līnijas daiļradē.

„Es sīku meldiņu jums atnesu…” saka Rainis lugas „Pūt, vējiņi!” prologā. Šī luga, kuras darbība notiek pie Daugavas, ir īpaši tuva tautām, kas dzīvo šīs upes krastos. Arī Raiņa dramatiskā poēma „Daugava” saistās ar abu mūsu tautu likteņupi. Šo darbu krievu valodā tulkojusi dzejniece Ludmila Azarova.
Daugavas tēls vijas cauri šai izstādei kā latviešu un baltkrievu tautas vienojoša stīga gan pagātnē, gan tagadnē.

Izstādē eksponēti Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma materiāli: mākslas darbi, piemiņas lietas, grāmatas un R. Borharda, A. Gerševica, O. Langes, J. Golvera, J. Rieksta, V. Rīdzenieka, O. Mētras, M. Poļakova, M. Lapiņa un A. Balkoni fotoattēli.

Latvijas un Baltkrievijas Jankas Kupalas Valsts Literatūras muzeja sadarbība aizsākusies 2012. gadā. MMA direktore Rita Meinerte 2012. gada jūlijā bija uzaicināta un piedalījās baltkrievu dzejnieka Jankas Kupalas 130. jubilejas pasākumos, sniedza intervijas Baltkrievijas radio par Raiņa un Kupalas tikšanos 1926. gadā Minskā un Jankas Kupalas viesošanos Latvijā 1941. gada jūnijā.
Vizītes ietvaros tika parakstīta vienošanās ar Jankas Kupalas Valsts Literatūras muzeju par sadarbību pētniecisku un komunikācijas projektu īstenošanā.
2012. gada oktobrī MMA direktore Rita Meinerte pēc Baltkrievijas Kultūras ministrijas ielūguma piedalījās Pirmajā nacionālajā forumā „Baltkrievijas muzeji”.
2013. gada septembrī Raiņa un Aspazijas vasarnīcā tika atklāta Jankas Kupalas Valsts Literatūras muzeja izveidotā izstāde „Sirdī savā ieskaties…”, kurā tika atspoguļotas baltkrievu dzejnieka Jankas Kupalas dzīves un daiļrades lappuses, saistība ar Latviju un Raini.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+