×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
17. aprīlis, 2015
Drukāt

Gunārs Nāgels: Minstināšanās ap čekas noslēpumiem (20)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Gunārs Nāgels

Izrādās, ka mēs ļoti labi glabājam noslēpumus. Ministru kandidātiem tiek liegta pieeja valsts noslēpumam, Valsts kancelejas vadītājai pēc daudziem gadiem atcelta pieeja valsts noslēpumam, un Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu izpētes komisija (cik ilgi tā jau darbojas?) nav vēl laista klāt pie tiem pašiem Valsts drošības komitejas dokumentiem.

Izpētes komisijas priekšsēdētājs Kārlis Kangeris 14. aprīļa atklātā vēstulē Ministru prezidentei un Ministru kabineta locekļiem raksta: “Tieslietu ministrs ir informēts, ka nav sākta procedūra sevišķas atļaujas pieejai valsts noslēpuma objektiem un ka komisijas locekļi līdz šim pat nav redzējuši Satversmes aizsardzības biroja Totalitārisma seku dokumentēšanas centra rīcībā esošo Valsts drošības komitejas arhīva daļu un automatizēto datu apstrādes sistēmu “Delta Latvija”…”

Tātad līdz šim arī čekas noslēpumi ir sekmīgi pasargāti pat no valsts ieceltiem šo dokumentu pētītājiem.

Kā šis jautājums tiek kārtots citur? Šā gada 9. aprīlī Ukrainas Verhovna rada (Augstākā padome jeb parlaments) pieņēma likumu nr. 2540, kas atvēra publikai pieeju Padomju Savienības totalitārā režīma represīvo orgānu arhīviem no laika perioda – 1917. – 1991. Tiks publicēti KGB, GRU, MGB, čekas, PSRS Iekšlietu ministrijas, NKVD, SMERŠ, PSRS prokuratūras un citu iestāžu arhīvi. Informācija būs pieejama uz pieprasījuma un arī tiks plānveidīgi publicēta.

Jaunais likums paredz, ka Personu datu aizsardzības likums neattiecas uz informāciju no šiem arhīviem un ka represīvo orgānu arhīvu informāciju nedrīkst klasificēt kā slepenu. Pieeju informācijai nedrīkstēs ierobežot Ukrainas likumu vai starptautisko līgumu dēļ, un netiks ņemti vērā padomju laika noslēpumainības zīmogi. Vienīgais iespējamais izņēmums ir represiju upuri, kuriem ir tiesības ierobežot pieeju arhīvu informācijai par sevi. Bet tas neattiecas uz represīvo orgānu darbiniekiem, kuri vēlāk paši kļuvuši par represiju upuriem.

Kāpēc mēs minstināmies ap šo svarīgo darbu? Kāpēc ukraiņi izrādīsies spējīgāki?

Okupāciju Latvijā īstenoja un uzturēja ar trim līdzekļiem – militāro varu, represīviem orgāniem, kolonistu ieplūdumu. Mēs nevaram likvidēt okupācijas sekas un veidot saliedētu sabiedrību, ja netiekam galā ar šiem trim.

Militāro varu esam spējuši izvest ārā no Latvijas. Tiesa, tā nav pārāk tālu aizgājusi un rēgojas cieši pie mūsu robežām, bet uz vietas Latvijā palikuši tikai atvaļinātie virsnieki un viņu ģimenes.

Represīvie orgāni atstājuši savas saknes mūsu sabiedrībā. Pret tām ir jācīnās, arī ja nespēsim pilnīgi izravēt. Šie orgāni baidās no gaismas un noteikti jūt diskomfortu, kad Latvijas Okupācijas muzejs aicina uz ekskursijām čekas pagrabos Stūra mājā. Bet vēl lielāku diskomfortu tie jutīs, kad čekas arhīvs būs izpētīts un atklāts.

Čekas arhīvu izpēte ir vajadzīga ne tikai vēstures taisnības dēļ, bet lai visai sabiedrībai rādītu Maskavas īsto seju. Izpēte ir vajadzīga tagad!

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Situācija vedina domāt, ka Latvijā, tāpat kā Krievijā ir iedibināta reāla Čekas ( lai kā viņu sauktu) valsts pārvalde. Ja tā, tad valsts reāli jau ir pakļauta Krievijas “kompetentiem” dienestiem. Tā domāt vedina arī Latvijas savdabīgā nodokļu sistēma, Valsts aizsardzības un sociālā politika un vēl citas itin krieviskas īpatnības.

 2. Nekas nav nokavēts, vajag tikai rakt! Visi te, kas “ļoti brīnās”, arī veido dūmu aizsegu un sēj šaubas, lai
  šo izpētes darbu vismaz novilcinātu, ja ne apturētu. Padomājiet, 1989. gadā Latvijā bija 170 tūkstoši komunistu, tūkstošiem “stukaču” un vairāk nekā 1,1 miljons slāvu izcelsmes iedzīvotāju, no tiem 905
  tūkstoši krievu. Šis arī ir tas kontingents, no kura nāk pretestība izpētes darbam, tajā skaitā arī starp pašu bāleliņiem netrūka pārliecinātu totalitārās sistēmas kalpu. Piemēram, kas tad tiesāja disidentus vai rakstīja viņiem politiskas diagnozes par psihiskām novirzēm? Tagad visi pēkšņi kļuvuši ļoti nacionāli! Acīmredzot, viņiem ir ko slēpt! Droši vien daudziem nāksies pamest iesildītās vietas, tāpēc arī tāda pretestība.

 3. Zinātnieku izpēte ir nepieciešama galvenokārt , lai paši ar savas sabiedrības seju tiekam galā. Par Maskavas patieso seju zinām ļoti daudz, bet ar savu neesam tikuši skaidrībā ja reiz 25 gadu laikā nespējam skaidri nosaukt nodevību par noziegumu, saukt slepkavas un meļus vārdā.
  Kāpēc tiek apšaubīta zinātnieku spēja novērtēt maisos esošās informācijas kvalitāti. Nevajag savus zinātniekus uzskatīt par idiotiem, kuri nesaprot kā čeka strādāja, kā tika veidotas kartotēkas un saraksti. Citas tautas savus nodevejus un pāridarītājus gan nemaz nedomā aizmirst un par noilgumu nerunā.

 4. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Nokavēts jau ! Nav drosmes visus tos maisus raut vaļā. Paši no sevis baidāmies un nezinām ko gribam aizstāvēt.

  • Nekad nav par velu! Atbildēt

   Vienalga cik konsekventi un apzinati mesti sprunguli pret maisu atversanu un publicesanu. Vai tie kas tik loti pulas, lai maisu atversana butu ta novilcinata, patiesam neredz ka vini sabiedriba izcelas un sevi identifice ar savam pulem un centieniem turet maisus vel neatvertus? Ir gandriz lieki prasit kapec.

 5. Drīzāk jājautā, kāpēc uzreiz, kad pēc LV neatkarības atgūšanas un Valsts drošības komitejas ēku visā LV “ieņemšanas” netika vērsta uzmanība uz viņu cilvēkiem? Katrā darba kolektīvā vai augstskolas fakultātē/ kursā bija savi “ziņotāji”. Tagad pēc 25 gadiem, kad svarīgākie dokumenti atrodas ĀRPUS mīļotās Latvijas, nu radusies vēlme purināt pārpalikušās ‘čekas maisu’ sēnalas! Ja bijām par STULBU to darīt pirms 25 gadiem, jo bijām aizņemti ar gavilēšanu: “kaut pastalās, bet brīvā Latvijā!”, tad kāda jēga ir tik aktīvi darboties šodien ar palikušo mazumiņu, kas NEDOD reālo ainu par VDK darbību Latvijā.
  Mūsu STULBUMA rezultātā LV 25 gados ir izvarota, izzagta un piesmieta un lielākā daļa tauta novesta NABADZĪBĀ! !

 6. No represēto ģimenes Atbildēt

  Piemēram 1949.gadā, kad lielākoties izsūtīja lauku ļaudis- represēto sarakstus sastādīja pašu tūdaliņi uz vietām pagastos. Tāpēc tā jūsu aizgrābtā gaudošana par to, ka to darīja tikai ‘čekisti”, neiztur kritiku. Pajautājiet LV pazītamākajam politiski represētajam Ilmāram Knaģim, un viņš jums pateiks, ka papīru par viņa ģimenes izsūtīšanu parakstīja vietējas varas pārstāvis… Katram(!!!) represētajama ir bijusi iespēja iepazīties ar arhīvā esošajiem materiāliem par represijām 1941. vai 1949.gadā. ~85 % gadījumos par to parūpējušies vietējie cilvēki, kuru konkrētie uzvārdi atrodami pie represēto lietām! Tie visi ir represētajiem personīgi labi pazīstami(!) cilvēki un tas viss nepatīkamākais…

  • “Katram(!!!) represētajama ir bijusi iespēja iepazīties ar arhīvā esošajiem materiāliem par represijām 1941. vai 1949.gadā. ~85 % gadījumos par to parūpējušies vietējie cilvēki, kuru konkrētie uzvārdi atrodami pie represēto lietām!”
   Tad jau arī pašiem represētajiem ir jāuzņemas atbildība par savu nodevēju piesegšanu. Neviens nevar liegt nosaukt savu vai savas ģimenes nodevēju. Represēto biedrībai par to būu aktīvāk jārūpējas. Tas būtu labs signāls visai sabiedrībai, ka par saviem darbiem katram reiz nāksies atbildēt agri vai vēlu.

 7. Ja V. Vīķe-Freiberga savā laikā tam nebūtu tik sparīgi pretojusies, čekas maisi jau sen būtu atvērti un mums ap šo lietu vairs nebūtu laiks jātērē.

 8. Naiva tauta tiek barota ar mitu par maisiem ,to sargataji gadu desmitiem sanem atalgojumu,bet bijusie KGB kadru virsnieki cepuri kuldami vada savas firmas un smin par visu.

 9. nu, žurnāls Ir min bičkoviču un maisus………..

 10. Interesanti, kuras valsts noslēpumus mēs glabājam?

 11. Tā kā notiek tik pļāpāšana riņķī un apkārt ap tiem LV palikušajiem čekas maišeļiem ar maznozīmīgām zivtelēm, ierosinu visu iznīcināt! Nav ko tracināt tautu! Lielās čekas zives peld pa LV ārēm tik atklāti un ir svarīgos amatos, ka smieklis nāk, kad pēkšņi uzrodas “īsteni patrioti”, kas nu baigi grib purināt tos maišeļus…
  Vairāk brīnos, ka neuzrodas neviens patriotiski noskaņota drosminieks, kas pie kauna staba pienaglotu LV tautas sastrādāto darba augļu izzadzējus – šodienas miljonārus!, kas pārvērta LV par nabagmāju…

 12. Ko auklējas ar tiem čekistiem, kuri audzina jaunus sekotājus, lai uzstātos Tautas vārdā.
  Doma laukumā pie kaunu staba viņus, vai desmit rīkstes katram, lai nožēlo padarīto!

 13. Vai kāds vēl joprojām turpina ticēt, ka padomju vara Latvijā ir kritusi????
  Vai kāds vēl joprojām netic, ka mūsu valsti turpina vadīt čekisti, komunisti un viņu pēcteči????
  Vai kāds šo muļļāšanos ap “čekas maisiem” vēl joprojām turpina uzskatīt par vienkāršu neizdarību gandrīz ceturtdaļgadsimta garumā???
  Ja jūs tam ticat, tad droši vien jūs ticat arī tam, ka bērnus atrod kāpostos vai atnes stārķi.

 14. Čekas arhīvu izpēte ir vajadzīga ne tikai vēstures taisnības dēļ, bet lai visai sabiedrībai rādītu Maskavas īsto seju. Izpēte ir vajadzīga tagad!
  —————————————————
  Cik jābūt NEAPTĒSTAM cilvēkam, lai ticētu, ka visi VDK arhīvi atrodas Latvijā? Ja 25 gadus dzīvojam “kaut pastalās, bet brīvā Latvijā”, un šo gadu laikā vēl nav uzsākta nopietna to izpēte. Lai gan vēl IR DZĪVI liecinieki, kas zina teikt, ka SVARĪGĀKIE vdk materiāli/ vdk ziņotāju kartītes un tml. tika AIZVESTI uz Maskavu! Tāpēc šodienas šļupsti no Latvijas viņus nu nekādi nepārsteigs!, kā arī daudzi materiāli tika sadedzināts vdk nodaļās visā Latvijā!
  Pat laikā, kad notika Atmoda, kuru vadīja LTF (slikti cilvēki mēļo, ka tas bijis kompartijas un vdk projekts!) AP 1990.gadā tika ievēlēti LTF atbalstīti 38 vdk cilvēki, ko kādā publiskā pasākumā – grāmatas atvēršanā – nekautrējās teikt advokāts Grūtups. Šo informāciju var atrast arī mātē googlē. Ne tik sen TV3 kādā raidījumā bijušais LTF avīzes “Atmoda” žurnālists stāstīja, ka tolaik (pirms 25 gadiem!) redakcijā bija ieradies vdk virsnieks ar drukātu sarakstu ar 100 ar vdk saistītu inteleiģences pārstāvju uzvārdiem. Acīmredzot ar domu, lai nopublicē avīzē, lai informē tautu. Redakcijā bijuši šokā, ieraugot tik pazīstamu cilvēku uzvārdus. Latvijā vēl palikušajos maišeļos diezin vai būs atrodami kādi nebūt rakstu gali par viņiem. Protams, saraksts nav ticis nopublicēts. Bet viņi pēc 25 gadiem joprojām ir mūsu vidū. Ko nu?

 15. Kad paši maisos un tādēļ ari sargājot Maskavu un Maskavas īsto seju tikai spēlītes – te SC, te ZZS, te Vienotība un pat Visu Latvijai…Arī neviens prezidents neiestājās par publicēšanu, tikai parunāja, ka …

Draugiem Facebook Twitter Google+