×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
18. septembris, 2014
Drukāt

Mirāžas orķestra jubilejā skanēs Latvijas autori


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Šovakar, 18. septembrī, vērienīgā koncertā Rīgā, kultūras pilī “Ziemeļblāzma”, 10. jubileju atzīmēs viens no Latvijas interesantākajiem pašmāju džeza kolektīviem – “Mirage Jazz Orchestra”. Turpinot orķestra unikālo tradīciju, jubilejas koncertā skanēs Gunāra Rozenberga leģendārie aranžējumi un arī pašu mūziķu skaņdarbi, piedaloties ievērojamiem latviešu dziedātājiem.

Pirms desmit gadiem bigbendu “Mirrage Jazz Orchestra” jeb džeza orķestri “Mirāža” dibināja divi džeza mūzikas profesionāļi – saksofonists Deniss Paškevičs un trombonists Lauris Amantovs, un jau kopš pašiem kolektīva pirmsākumiem tā repertuārā skanēja galvenokārt Gunāra Rozenberga veidotie aranžējumi. Orķestris piedalījās dažādos vērienīgos koncertos, televīzijas šovos, tostarp ik gadu radīdams muzikālo pavadījumu dziesmu gada aptaujas “Muzikālā banka” noslēguma ceremonijā

“Mirage Jazz Orchestra” mākslinieciskais vadītājs Lauris Amantovs uzskata: “Starp pašmāju profesionālajiem džeza sastāviem līdzās Latvijas Radio bigbendam, Jelgavas bigbendam un NBS bigbendam “Mirage Jazz Orchestra” ir unikāla loma, jo orķestrim jau kopš pašiem pirmsākumiem ir bijis svarīgi spēlēt to mūziku, kas radīta Latvijā.” – “Mēs labi sadzīvojam ar citiem kolektīviem un kopā veidojam ļoti labu vietējo džeza mūzikas ainu, jo katrs no mums darbojas savā, mazliet atšķirīgā “lauciņā”,” vērtē L. Amantovs.

Latvijas džeza kompozīcijas meistaru radīto repertuāru bigbenda sniegumā jau novērtējuši arī klausītāji ārpus Latvijas – Briselē, Arhangeļskā, Igaunijā, Lietuvā – uz kaimiņzemi orķestris dosies arī pavisam drīz, lai piedalīties Šauļu džeza festivālā. “Ir iesāktas sarunas par koncertturneju Vācijā. “Mūsu skanējums ir savādāks, atšķirīgs. Publika vienmēr atzinīgi novērtē, ja spēlē kaut ko savu.”

Orķestra pārstāvis Jānis Daugulis uzsver, ka “Mirage Jazz Orchestra” vienmēr centies pasūtināt darbus vietējiem autoriem. Līdzās lielmeistara G. Rozenberga kompozīcijām un aranžējumiem, kas joprojām ir “Mirage Jazz Orchestra” repertuāra lielākās daļas pamats, pēdējo gadu laikā arvien vairāk savus muzikālos darbus un aranžējumus aktīvi piesaka arī bigbenda talantīgie mūziķi – Madars Kalniņš, Alvils Altmanis, Vilnis Kundrāts. “Protams, visvairāk iznācis spēlēt Gunāra Rozenberga mūziku, bet līdzās tai ar prieku spēlējam Vitālija Dolgova aranžējumus – viņš ir izcils aranžētājs. Izvairāmies spēlēt tā dēvēto standarta mūziku, ko var nopirkt internetā. Cenšamies spēlēt to, kas ir pašu dalībnieku sacerēts vai paņemt kaut ko no mūsu vecmeistariem. Prieks, ka arī jubilejas koncertā skanēs Madara Kalniņa jaundarbs, kā arī Harija Bašs izpildījumā skanēs viņa kompozīciju “Blūzs”, kura pirmatskaņojumu piedzīvoja kopā ar Vācijas Dienvidrietumu radio bigbendu (“SWR Big Band”)

Šobrīd “Mirage Jazz Orchestra” sastāvā muzicē aptuveni ducis mūziķu, koncertos pievienojoties dažādiem viesiem. “Lielākais gandarījums ir, ka mūziķu sastāvs kopš orķestra dibināšanas principā nav mainījies,” saka L. Amantovs. Mūziķis ir gandarīts, ka orķestrī joprojām muzicē Ulo Usenko, kurš pirms 30 gadiem ieradās no Igaunijas, lai spēlētu trompeti radio orķestrī, arī Indriķis Veitners, kurš ir Latvijas džezs izglītības pamatlicējs. Zīmīgi, ka arī mūsu džeza izglītības tradīcija šogad svin desmit gadus. Orķestrī darbojas izcilākie Latvijas džeza pedagogi – pianists Madars Kalniņš, klarnetists Normunds Piesis, Saulkrastu džeza festivāla organizētājs, bundzinieks Raimonds Piesis, kontrabasists Andris Grunte, vadošais saksofonists Raimonds Stašāns. Jāpiemin arī trombonists Kārlis Tortūzis. Prieks par Zigurdu Lindi, kurš pēc 76 gadu jubilejas joprojām ir ierindā, un viņa trompete skan lieliski. Viņš ir dzīva leģenda, kurš kopš sešdesmitajiem gadiem ir uz skatuves.

“Mirage Jazz Orchestra” jubilejas koncerta pirmā daļa būs veltīta instrumentālajai džeza mūzikai. Kopā ar mūziķiem uz skatuves būs arī sitaminstrumentālisti Kaspars Kurdeko un Artis Orubs, pianists Harijs Bašs. Koncerta otrajā daļā kopā ar bigbendu uzstāsies Latvijas klausītājiem labi zināmi solisti – Iveta Elksne, Andris Ērglis, Jolanta Gulbe, Normunds Rutulis, Andris Daņiļenko. Dziedās arī kādreizējais “Mirage Jazz Orchestra” trombonists Intars Busulis.

“Ceram, ka jubilejas koncertu parādīsim arī citās Latvijas pilsētās, kā arī varētu tapt koncerta ieraksts DVD, regulāri piedalīsimies televīzijas šovos, raidījumos – turpināsim uz priekšu ar pilnu jaunu,” saka L. Amantovs.

Varbūt noder


“Mirage Jazz Orchestra” 10 gadu jubilejas koncerts 18. IX 19.00 kultūras pilī “Ziemeļblāzma”.

Biļetes “Biļešu serviss” tirdzniecības vietās, www.bilesuserviss.lv, kultūras pils “Ziemeļblāzma” kasēs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+