×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
27. septembris, 2013
Drukāt

Miriama Sapiro: ES un ASV tirdzniecības līgums būs būtisks arī Baltijai


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Eiropas Savienība un ASV turpina sarunas par jauno brīvās tirdzniecības līgumu, kam būs lemts kļūt par lielāko divpusējo darījumu vēsturē. 


No 7. līdz 11. oktobrim Briselē notiks otrā sarunu kārta. ASV tirdzniecības pārstāvja vietniece, vēstniece Miriama Sapiro uzskata, ka līgums būs izdevīgs arī Baltijai un tam jātop pēc iespējas plašākam un ambiciozākam.

Ar M. Sapiro tiekos viņas birojā Vašingtonā.

 

– Kā jūs šobrīd vērtētu ASV un Eiropas Savienības tirdzniecības attiecības – vai jaunais brīvās tirdzniecības līgums tās varētu vēl uzlabot?

– Īsā atbilde ir – jā! Es to saku tādēļ, ka mums jau tagad ir būtiskas investīciju un tirdzniecības attiecības ar Eiropas Savienību. Statistika ir satriecoša, kopā mēs īstenojam vienu trešo daļu no visas pasaules tirdzniecības, un mūsu kopējais iekšzemes kopprodukts ir aptuveni puse no pasaules iekšzemes kopprodukta. Mēs viens otra ekonomikā investējam kopumā aptuveni četrus triljonus dolāru, un mēs tuvojamies triju triljonu dolāru līmenim ikgadējā tirdzniecībā. Taču tas nenozīmē, ka varam ieslīgt bezdarbībā un atslābt. Abas puses tic un domā, ka mums vajadzētu darīt vēl vairāk un ka kopīgs, ambiciozs un plašs līgums palīdzēs attīstīt vēl aktīvāku tirdzniecību, investīcijas, izaugsmi un jaunas darba vietas abās okeāna pusēs.

– Pašā līguma idejas attīstības sākuma posmā Eiropas Savienībā izcēlās asas diskusijas par punktiem, ko nevajadzētu iekļaut sarunās. Francija un vēl vairākas valstis aicināja kultūrai piešķirt izņēmuma statusu bailēs par ASV ietekmes palielināšanos, piemēram, kino industrijā. Kā to vērtējat?

– Mēs, abas puses, ļoti stingri atbalstām kultūru. Mēs zinām, ka pastāv ļoti jūtīgi jautājumi, bet atkal – tie ir abās pusēs.

Taču pašā sākumā ir ārkārtīgi būtiski izdiskutēt visu, pilnīgi visu nolikt uz galda. Un es zinu, ka tā domā daudzi arī Eiropā. Formālās sarunas jau ir sākušās, un es esmu pārliecināta, ka mums būs iespējas izrunāt absolūti visus jautājumus un izpētīt visas jūtīgās vietas un atrast tām jaunus risinājumus.

– Kā šāds Eiropas Savienības un ASV tirdzniecības līgums varētu ietekmēt Baltijas valstis?

– Es domāju, ka tas būs ieguvums gan Latvijai, gan abām pārējām Baltijas valstīm un visām citām valstīm Eiropā. Mēs domājam, ka ikvienai būs labums, jo uzlabosies pieeja tirgum, samazināsies tarifi, palielināsies investīcijas, uzlabosies sadarbību regulējošie likumi un abas puses varēs veidot globālu paraugu šādai sadarbībai. Latvijai un pārējām Baltijas valstīm būs iespējas ļoti daudz ko iegūt, un es domāju, ka tās arī būs trīs ļoti nozīmīgas balsis, atbalstot sarunvedēju – Eiropas Komisiju.

– Vai Baltijas valstis, būdamas Eiropas Savienības teritorijā, varētu kļūt ASV interesantas arī kā tilts uz Krievijas tirgu?

– Tas noteikti būtu iespējams.

Mūsu kompānijas pilnīgi noteikti sagaida valdību atbalstu atvērtam investīciju klimatam, lai varētu gan investēt, gan atvērt jaunus tirgus. Tādēļ es domāju, ka visi šie piedāvājumi ļoti palīdzētu, tā kā ASV bizness meklē jaunas iespējas gan Eiropā, gan citur.

– Cik pārliecināta esat, ka ASV un Eiropas Savienība noslēgs tirdzniecības līgumu līdz 2014. gada nogalei, kā to prognozē patlaban?

– Es esmu ļoti optimistiska, ka mēs sasniegsim labu un plašu līgumu, kas būs izdevīgs abām pusēm. Es vēlētos, lai tas notiku pēc iespējas agrāk, lai mēs redzētu šo labumu sasniedzam investorus, eksportētājus, lauksaimniekus, kam līdz šim ir bijušas problēmas sasniegt Eiropas tirgu. Mēs vēlētos šo progresu, cik ātri vien iespējams, taču es nenoteiktu oficiālu termiņu. Tas, cik ātri mēs kopā visu paveiksim, arī noteiks brīdi, kad šīs sarunas pabeigsim. Līgumam, kā jau teicu, jābūt ambiciozam un plašam.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+