Mobilā versija
Brīdinājums +4.8°C
Vilnis, Raimonds, Laine
Sestdiena, 29. aprīlis, 2017
3. jūlijs, 2016
Drukāt

Miris Nobela Miera prēmijas laureāts Elijs Vīzels

Foto-EPAFoto-EPA

Ņujorkā sestdien, 2.jūlijā, 87 gadu vecumā miris holokaustu pārdzīvojušais rakstnieks, Nobela Miera prēmijas laureāts Elijs Vīzels, kas savos darbos centies uzturēt dzīvu Otrā pasaules kara laikā nogalināto ebreju piemiņu, paziņojis Izraēlas holokausta pētījumu un piemiņas centrs “Yad Vashem”.

Vīzels dzimis Rumānijā 1928.gadā. 15 gadu vecumā kopā ar ģimeni ieslodzījumu Aušvicas koncentrācijas nometnē, kur zaudējis māti un māsu. Vēlāk pārvests uz Būhenvaldes nometni, kur dažas dienas pirms atbrīvošanas zaudējis arī tēvu.

Pēc kara studējis un kļuvis par žurnālistu Parīzē, kur aprakstījis holokausta laikā pieredzēto 800 lappušu biezā atmiņu vēstījumā, kas vēlāk saīsināts un pārtapis vienā no viņa pazīstamākajām grāmatām – “Nakts”, kura tulkota vairāk nekā 30 valodās.

Rakstot par holokaustu, Vīzels centās panākt, lai nekas tāds nekur pasaulē vairs neatkārtotos. “Esmu zvērējis neklusēt nekad, kad cilvēkiem jāpieredz ciešanas un pazemojums,” viņš sacījis, 1986.gadā saņemot Nobela Miera prēmiju. “Neitralitāte palīdz apspiedējam, ne upurim. Klusēšana iedrošina mocītāju, ne mocīto.”

Pievienot komentāru

Romana Sutas jubilejas izstādes atklāj ar teatralizētu procesijuGodinot izcilo latviešu mākslinieku Romanu Sutu viņa 121. dzimšanas dienā, piektdienas, 28. aprīļa vakarā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ar vērienu atklāja projektu "Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula", kas norisinās divos muzeja departamentos – LNMM galvenajā ēkā un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.
Draugiem Facebook Twitter Google+