×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
31. marts, 2016
Drukāt

Miris Nobela prēmijas laureāts Imre Kertēss

Foto: LETA/EPAFoto: LETA/EPA

Imre Kertēss.

Pēc ilgstošas slimības 86 gadu vecumā miris ungāru rakstnieks, Nobela prēmijas laureāts Imre Kertēss, ziņo “Deutsche Welle”.

Pirmais ungāru rakstnieks, kuram piešķirta Nobela prēmija, – Imre Kertēss dzimis 1929. gada 9. novembrī, Budapeštā, nereliģiozā ebreju sīkpilsoņu ģimenē. 1944. gadā viņš tika deportēts uz Aušvici, Birkenavu, no kurienes atgriezās nākamā gada jūlijā. Pēc tam turpināja mācīties ģimnāzijā, jau no 1946. gada sāka darboties žurnālistikā un iestājās komunistiskajā partijā.

1950. gadā Kertēsu atlaida no darba avīzē, gadu viņš bija fabrikas strādnieks, pēc tam ierēdnis. Viņš tika iesaukts armijā, bet pēc demobilizēšanās 1953. gadā “aizmirsa” reģistrēties citā partijas pirmorganizācijā. Kopš tā laika Imre Kertēss ir pašnodarbināts rakstnieks. Kopš sešdesmito gadu sākuma rakstīja savu pirmo romānu “Bezliktenis”, kas tika izdots 1975. gadā (latviešu valodā – 2002. gadā), bet iztiku pelnīja, tulkodams vācu literatūru, Nīči, Freidu, Hofmanstālu, Jozefu Rotu, Kaneti, Vitgenšteinu un citus.

Tomēr nacistu režīms nebija vienīgais, kas iespaidoja Kertēša daiļradi. Pēc kara viņš dzīvoja totalitārajā Ungārijā, un viņa romānos vienmēr atspoguļojusies totalitāru režīmu ietekme uz personību.

Pēc 1989. gada Imre Kertēss kļuva aizvien atzītāks rakstnieks vispirms dzimtenē, tad vācvalodīgajās zemēs, līdz 2002. gadā viņam tika piešķirta Nobela prēmija literatūrā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+