Mobilā versija
+0.8°C
Austris
Svētdiena, 22. janvāris, 2017
27. marts, 2015
Drukāt

Miris Nobela prēmijas laureāts Tomass Transtrēmers

Foto: LETAFoto: LETA

83 gadu vecumā miris Nobela prēmijas laureāts literatūrā zviedru dzejnieks Tomass Transtrēmers, piektdien paziņoja viņa darbu izdevniecība “Bonnier”.

Transtrēmers miris ceturtdien.

Nobela prēmiju literatūrā viņš saņēma 2011.gadā.

Nobela prēmiju komiteja toreiz norādīja, ka prēmija 80 gadus vecajam Transtrēmeram piešķirta, “jo caur saviem koncentrētajiem, caurspīdīgajiem tēliem viņš sniedz mums jaunu skatu uz realitāti”.

“Lielāko daļu Transtrēmera dzejoļu krājumu raksturo taupīgums, konkrētība un trāpīgi skarbas metaforas. Jaunākajos krājumos Transtrēmers ir izvēlējies vēl mazāku formātu un lielāku koncentrāciju,” bija sacīts Nobela prēmiju komitejas paziņojumā.

Viņa dzeja ir metaforu un tēlainības pilna, uzburot vienkāršas ainiņas no ikdienas dzīves un dabas.

Transtrēmera reputāciju angliski runājošajās zemēs vairojusi viņa draudzība ar amerikāņu dzejnieku Robertu Blaju, kas angliski atdzejojis daudzus no Transtrēmera zviedru valodā sarakstītajiem dzejoļiem. Kopumā Transtremera dzejoļi atdzejoti 50 valodās, tostarp arī latviski.

Viņa introspektīvais stils, ko amerikāņu žurnāls “Publishers Weekly” raksturojis kā “mistisku, daudzpusīgu un skumju”, ir pretējs paša Transtrēmera dzīvei, kas ir nepārtraukts, aktīvs ieguldījums labākas pasaules izveidē, ne tikai rakstot dzeju.

Transtrēmers bija ne tikai dzejnieks, kas radījis daudzus dzejoļus, bet arī psihologs, kas strādājis ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, ieslodzītajiem un no narkotikām atkarīgajiem.

Transtrēmers 1990.gadā piedzīvoja insultu, kas ietekmēja viņa runas spējas.

Pievienot komentāru

Mēnešreizes mākslā – pārāk smags kumoss Latvijas sabiedrībai? (4)Ziņa par Ingrīdas Pičukānes izstādi "Sarkanā istaba", kurā viņa ataino ar mēnešreizēm saistīto personīgo pieredzi, zibenīgi uzkarsēja tīmekļa temperatūru līdz vairākiem simtiem komentāru. Gandrīz visi no tiem bija naidīgi, izsmējīgi un rupji. Vai menstruācija mākslā ir pārāk smags kumoss Latvijas sabiedrībai?
Draugiem Facebook Twitter Google+