×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
30. marts, 2015
Drukāt

Miris pazīstamais lietuviešu rakstnieks Petrs Dirģēla

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Lietuvā svētdien pēc smagas slimības aizgājis mūžībā rakstnieks un esejists, Nacionālās kultūras un mākslas prēmijas laureāts Petrs Dirģēla, pirmdien paziņojusi Lietuvas Rakstnieku savienība.

Latviešu lasītājus ar Petra Dirģēlas darbiem iepazīstinājis Talrids Rullis. Viņa tulkojumā nākusi klajā rakstnieka “Baltijas triloģija” – vēsturiskie romāni “Slēptais brasls”, “Joldijas jūra” un “Ancilus ezers”.

Līdzjūtību Dirģēlas tuviniekiem, plašajam lasītāju lokam un visai Lietuvas kultūras sabiedrībai izteikusi prezidente Daļa Grībauskaite.

Pēc viņas teiktā, Lietuva zaudējusi “unikālu, lasītāju mīlētu un kritiķu novērtētu rakstnieku, daudzu lielisku grāmatu autoru, kura talants viņu vedis pa sarežģītāko un oriģinālāko tematu ceļiem, ļaujot savā īpašā veidā pārdomāt valsts likteni, vēstures un kultūras krustpunktus”.

Premjerministrs Aļģirds Butkevičs uzsvēris, ka Dirģēla bija Atmodas laika rakstnieks. “Šī rakstnieku paaudze atmeta sociālistiskā reālisma dogmas un lika pamatus jaunam posmam lietuviešu literatūrā. Petrs Dirģēla bija ražīgs romānists un stāstu autors, viens no lietuviešu vēsturiskā romāna briedētājiem,” teikts premjera līdzjūtībā.

Dirģēla dzimis 1947. gada 21. gada februārī Endriejavas pagastā, netālu no Klaipēdas. Viļņas Universitātē studējis lietuviešu valodu un literatūru, strādājis vairākos preses izdevumos un Lietuvas kinostudijā.

Rakstnieka radošajā mantojumā ir vairāk nekā divdesmit prozas grāmatu. Daļa no tām tapušas, strādājot kopā ar vecāko brāli Povilu (1941-2004).

2003.gadā viņš godalgots ar Nacionālo kultūras un mākslas prēmiju, 2007. gadā – ar Lietuvas dižkunigaiša Ģedimina ordeņa Bruņinieka krustu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+