×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
23. janvāris, 2015
Drukāt

Miris Saūda Arābijas karalis Abdallāhs (3)

Foto: LETA/AFPFoto: LETA/AFP

(FILES): This June 27, 2014 file photo shows Saudi King Abdullah bin Abdulaziz al-Saud speaking prior to a meeting with US Secretary of State John Kerry (out of frame) at the King's private residence in the Red Sea city of Jeddah. Saudi Arabia's elderly King Abdullah died on Friday, January 23, 2015, and was replaced by his brother Salman as the ruler of the world's top oil exporter and the spiritual home of Islam. AFP PHOTO / FILES/ POOL / BRENDAN SMIALOWSKI

Saūda Arābijas karalis Abdallāhs piektdienas naktī miris 90 gadu vecumā, un par jauno monarhu ir kļuvis viņa brālis Salmans, paziņoja karaliskais galms.

Abdallāhs bin Abdulazīzs, kurš bija karalis no 2005.gada, nomira slimnīcā pulksten vienos (pusnaktī pēc Latvijas laika). Viņš tiks apbedīts piektdien pēc pēcpusdienas lūgšanām.

Karaliskais galms paziņoja, ka Saūda Arābijas pilsoņi tiks uzaicināti karaliskajā pilī apliecināt uzticību jaunajam 79 gadus vecajam monarham Salmanam un jaunajam kroņprincim, par kuru kļuvis mirušā monarha pusbrālis Mokrens.

Abdallāhs no decembra bija hospitalizēts pneimonijas dēļ un elpoja caur caurulīti. Viņa slimības laikā monarha pienākumus pildīja brālis Salmans.

Abdallāha valdīšanas laikā Saūda Arābija ir bijusi svarīga ASV sabiedrotā arābu pasaulē un nesen pievienojās ASV vadītai koalīcijai, kas veic gaisa triecienus pret džihādistu grupējumu “Islāma valsts” Sīrijā un Irākā.

ASV prezidents Baraks Obama pieminēja Abdallāhu kā augsti vērtētu sabiedroto.

“Mūsu valstīm kopīgi vēršoties pret daudziem izaicinājumiem, es vienmēr augsti vērtēju karaļa Abdallāha perspektīvu un mūsu patieso un sirsnīgo draudzību,” teikts Obamas rakstiskā paziņojumā pēc karaļa nāves.

“Mūsu abu valstu partnerības tuvums un stiprums ir daļa no karaļa Abdallāha mantojuma,” piebilda Obama.

Saūda Arābija, kas ir galvenā Naftas eksportētājvalstu organizācijas (OPEC) dalībvalsts pēc naftas ieguves apjoma, pēdējos mēnešos ir bijusi virzītājspēks šīs organizācijas atteikumam samazināt naftas ieguves apjomus ar nolūku pacelt krītošās naftas cenas.

Pēc Abdallāha nāves naftas cenas piektdienas rītā pieauga, un Ņujorkas biržas elektroniskajā tirdzniecībā WTI markas jēlnaftas cena piegādēm martā pacēlās par 3,1%, jo tirgus nebija pārliecināts par jaunā monarha rīcību globālās naftas pārprodukcijas jautājumā.

Tiek uzskatīts, ka jaunais karalis Salmans ies sava brāļa pēdās gan ārpolitikā un enerģētikas politikā, gan mērenu reformu veikšanā šajā dziļi konservatīvajā un teokrātiskajā monarhijā.

Karalis Abdallāhs bija veicis piesardzīgas reformas, tostarp iekļāvis sievietes konsultatīvā institūcijā Šuras padomē. Viņš arī veicināja karalistes ekonomisko attīstību un panāca tās uzņemšanu Pasaules tirdzniecības organizācijā (PTO).

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Miris Saudu Barbarijas lielakais ..

  2. Karalis miris, lai dzīvo karalis! (Vieta tukša nevar palikt).

  3. mūžība aizgājis izcils valstsvīrs – pat žīdu tautības seja Peress to ir atzīmējies, un, jādomā, priekš islama, tas liels pagodinājums.

Draugiem Facebook Twitter Google+