×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
25. septembris, 2014
Drukāt

Misija – savervēt pensionāru un mazturīgo balsis. Ko sola katra partija? (15)

Foto - LETAFoto - LETA

Pensionāri ir skaitliski lielākā un visaktīvākā vēlētāju daļa. Tādēļ viņu balsis partijas parasti cenšas iegūt ar visdāsnākajiem solījumiem, bet ar to izpildi līdz šim gājis kā pa viļņiem.

“Lai radikāli uzlabotu situāciju pensionāriem, nepieciešama būtiska ekonomikas attīstība. Ja gandrīz trešdaļa darbaspēka no Latvijas ir aizbraukusi, tad viņi ir aizgājuši no mūsu pensiju sistēmas. Ja viņiem būtu iespēja strādāt un normāli saņemt šeit, tad mūsu pensijas varētu būt par trešdaļu lielākas. Taču ir vesela rinda jautājumu, ko varētu atrisināt jau pašreizējā situācijā,” teic Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) vadītājs Andris Siliņš. Šos jautājumus LPF dome apkopojusi vēstulē Valsts prezidentam Andrim Bērziņam un citiem politiķiem. Tajā pensionāri sūdzas gan par nevienlīdzību pensiju aprēķināšanā, pensiju aplikšanu ar ienākuma nodokli, pārtrauktajām iemaksām par stāžu līdz 1996. gadam, aicina indeksāciju saistīt ar darba stāžu un izvirza citas prasības. Pagaidām gan nekādas atbildes neesot saņemtas. Tādēļ LPF vadītājs Siliņš pats pošas uz Saeimu Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) sarakstā.

Kad beigs diskriminēt “krīzes pensionārus”?

Viens no galvenajiem darbiem pensiju jomā, ko pašreizējai Saeimai tā arī nav izdevies atrisināt, ir nepilnības ikgadējā apdrošināšanas iemaksu algas indeksa (tautā saukts vienkārši par pensijas kapitāla indeksu) aprēķināšanas kārtību. Šāds indekss tika izveidots deviņdesmito gadu beigās kā mehānisms pensijas kapitāla aktualizēšanai un samērošanai ar tautsaimniecības stāvokli. Proti, Labklājības ministrija pēc savas metodikas, ņemot vērā sociālo iemaksu veicēju skaitu un iemaksu apmēru, ik gadu aprēķina šādu indeksu un piemēro to katras pensijas apmēram. Izaugsmes gados, kad bija daudz strādājošo un lielas sociālās iemaksas, šis indeks ik gadu pieauga un nevienam par to sūdzību nebija. Taču krīzes laikā (no 2009. līdz 2011. gadam) tas strauji saruka un atstāja negatīvu ietekmi uz tajā gadā aprēķinātajām pensijām. Tādēļ cilvēki, kuri pensionējās laika posmā no 2009. līdz 2011. gadam, saņem līdz pat 20% mazākas pensijas nekā viņu vienaudži, kuri ar līdzīgu darba stāžu un sociālajam iemaksām paguva pensionēties vēl pirms krīzes. Ar koeficientiem, kas mazāki par 1 jau aprēķinātas pensijas vairāk kā 86 tūkstošiem pensionāru. Uz notiekošo netaisnību uzmanību vērsis arī Tiesībsarga birojs. Saeimas sociālo un darba lietu komisija jau maijā uzdeva Labklājības ministrijai novērst šo trūkumu, bet lieta īpaši nav pavirzījusies uz priekšu un risinājums būs jāmeklē nākamajai valdībai. Tikmēr vairāki pensionāri jau esot vērsušies ar prasībām Satversmes tiesā.

“Risinājums mums jau šobrīd ir sagatavots virzīšanai uz Ministru kabinetu. Tas paredz, ka indekss nekādā gadījumā nevar būt zemāks par 1. Turklāt arī ar strauju ekonomikas izaugsmi mēs ierobežosim šo indeksu, uzliekot griestus,” stāsta pašreizējais labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS). Tomēr šo piedāvājumu viņš vēl nenesīšot uz valdību, jo vēl esot jātiek skaidrībā ar to, kā pārrēķināt netaisnīgos koeficientus. “Nebūtu pareizi to virzīt pirms vēlēšanām, jo tad sāks bļaut, ka tas ir populisms, un labu lietu gluži vienkārši noraks,” skaidro ministrs.

Indeksācija turpināsies

Pašreizējā Saeima 2013. gadā atsāka pensiju indeksāciju, kas uz krīzes laiku bija apturēta. Turklāt šogad indeksācijā bez patēriņa cenu pieauguma (inflācijas) tiek ņemti vērā arī 25% no algu pieauguma. ZZS kopā ar “SC” septembra vidū iesniedza Saeimā priekšlikumu, kas paredz no 2015. gada, indeksējot pensijas, ņemt vērā 50% no algu pieauguma (pašreizējo 25% vietā). Šādas izmaiņas nākamgad prasītu papildus 6,2 miljonus eiro (bet 2016. un 2017. gadā jau attiecīgi 27 un 38 miljonus eiro). Likumprojekta autori piedāvā šos līdzekļus ņemt no sociālā budžeta, kur izveidojies 340 miljonu uzkrājums.

ZZS savā programmā piedāvā pensiju indeksācijā ņemt vērā arī nostrādāto gadu stāžu. Bet NA piedāvā papildus inflācijai un algu koeficientam pensiju indeksācijā ņemt vērā arī bērnu skaitu, piemērojot lielāku indeksāciju pensionāriem, kuri ir uzaudzinājuši vairākus bērnus. Tāpat nacionāļi uzskata, ka katram nostrādātajam gadam jāatstāj ietekme uz minimālās pensijas apmēru. Interesanti, ka vairākums partiju savās 4000 zīmju programmās pensionāru jautājumiem vispār nav pievērsušas uzmanību.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Visiem pensionaariem tagad dereetu atcereeties,kaa Vienotiiba ar vinjiem izriikojaas! Kaa Vienotiiba tureeja dotos soliijumus… Ja pesionaari neveelas turpinaat ,,suukaat asakas,, protams.

 2. Ar „protesta“ balsojumu – balsojot, lai kādu slikto“ izsvītrotu, Tu būsi piemānījis sevi un Latviju, savu tautu un nākamā dienas rītā, ieraugot ievēlētās partijas un deputātus, Tu būsi šokā – balsoji it kā „pret”, svītroji , bet viņi ir Saeimā,
  NEVARI IZVĒLĒTIES, KURA PARTIJA TEV BŪTU LABĀKĀ, TAD, MANUPRĀT, JĀRĪKOJAS pēc demokrātijas principa – partija, kas aizsēdējusies, ja tā tevi neapmierina, IR JĀMAINA, tādēļ JĀATLIEK malā TO PARTIJU LISTES, KURAS JAU IR BIJUŠAS VAI PAŠLAIK IR pie varas Saeimā (tieši Saeimā) un kuras no tām Tevi neapmierina un jāizraugās viena partija, tieši kāda no tām, kurām reitings ir zem 5 % barjeras, jo reitingi ir viltīgi, nereti pirkti un taisīti par naudu, ar nolūku tevi apmānīt.
  Protams, PAŠREIZĒJAIS VĒLĒŠANU LIKUMS IR VĒLĒTĀJU AFĒRA, jo:
  – nevar nobalsot „pret” kādu partiju; – nenosaka vēlētāju kvorumu, kad vēlēšanās nav notikušas; – visu vēlētāju balsis, kuri balso, piemēram, par vienu no 9 partijām, kuras katra dabū tikai 4, 99% balsu un netiek Saeimā, viņu deputātu vietas (balsis) atdod Tev nevēlamām partijām, kuras iegūst vairāk kā 5 % balsu; – Tev nav iespēju grozīt sarakstu – papildināt izvēlēto sarakstu no citiem sarakstiem un ierakstīt izraudzītajā listē, izsvītrojot nevēlamos deputātu kandidātus (GROZĀMO SARAKSTU PRINCIPS) un utt.Ja neiet balsot, rezultātā samazina 5 % vēlētāju masu, proti: – no 1000 vēlētāju – 5 % vajag 50 vēlētāju; – no 10 000 – 5 % ir 500; – no 100 000 – 5 % = ar 5000 utt. Padomā, ja procentus skaita no visu vēlēšanās piedalījušos vēlētāju derīgo biletēnu skaita, bet deputātu vietas sadala gan tikai starp partijām, kuras ieguva 5 % un vairāk. Ja atnāk vairāk to vēlētāju, kuru partija valstij var nodarīt ļaunumu vai aktivizēt okupācijas tendences, vai tu neesi ļaunuma atbalstītājs, ja nepiedalies vēlēšanās? Tātad saprati, BALSOJOT par MAZO partiju (par mazo CILVĒKU), tuapgrūtini iekļūšanu Saeimā tev nevēlamām partijām, balsi nepazaudē.

 3. beidzot politiķi un žurnālisti iemācīsies lietot pareizus terminus attiecībā uz trūcīgiem vai maznodrošinātiem cilvēkiem un nodrošinātiem cilvēkiem! Maz turēt var vai nu cilvēks, kuram nav spēka, vai cilvēks, kurš ir fizisko trūkumu ierobežots. Pensionārs arī ir maznodrošināts vai pat bieži vien trūcīgs.

 4. Izraksts no blogiem IR
  Visļaunākais, ko Tu vari izdarīt – nepiedalīties vēlēšanās, jo zini – JA VĒLĒŠANĀS PIEDALĪTOS TIKAI 5 VĒLĒTĀJI – KATRĀ APGABALĀ PA VIENAM, TIK UN TĀ VĒLĒŠANAS IR NOTIKUŠAS UN SAEIMA IR IEVĒLĒTA. Saprati? Ja Tu neiesi uz vēlēšanām un vēl aicināsi citus neiet, Tu smagi kļūdies, bet varbūt tu esi savas tautas nodevējs, kalpo svešai varai.
  Aplamība, ja saka – ES IZSVĪTROŠU „sliktos” deputātu kandidātus vai UKRAINAS „ZAĻO CILVĒCIŅU” vai divvalodības ATBALSTĪTĀJUS VAI KĀDU CITU „SLIKTO”, LAI NETIEK SAEIMĀ.
  Deputātu KANDIDĀTU SARAKSTĀ „PLUSU” LIKŠANA VAI „SVĪTROŠANA” MŪSU APSTĀKĻOS IR KRĀPŠANA, VĒLĒTĀJU MĀNĪŠANA, siers pelei slazdā, jo vairākums vēlētāju balso nepareizi – „par” vai „pret” personībām, meklē pazīstamas personas, neizprot, ka VISPIRMS JĀIZVĒLAS PARTIJA, TIKAI TAD JĀPĒTA PERSONĪBAS. Automātiski vēlētājs spriež, ka balso PRET kādu personu, bet kā jau teikts, iebalso šo partiju, kuru nevēlējās redzēt saeimā.
  Ar šādu „protesta“ balsojumu – balsojot, lai kādu slikto“ izsvītrotu, Tu būsi piemānījis sevi un Latviju, savu tautu un nākamā dienas rītā, ieraugot ievēlētās partijas un deputātus, Tu būsi šokā – balsoji it kā „pret”, svītroji , bet viņi ir Saeimā, ieraudzīsi, ka esi nobalsojis tieši par šo nevēlamo partiju vai deputātu kandidātiem.
  Nevari izvēlēties, kura partija Tev būtu labākā, tad, manuprāt, jārīkojas pēc demokrātijas principa – partija, kas aizsēdējusies, ja tā tevi neapmierina, IR JĀMAINA, tādēļ JĀATLIEK malā TO PARTIJU LISTES, KURAS JAU IR BIJUŠAS VAI PAŠLAIK IR pie varas Saeimā (tieši Saeimā) un kuras no tām Tevi neapmierina un jāizraugās viena partija, tieši kāda no tām, kurām reitings ir zem 5 % barjeras, jo reitingi ir viltīgi, nereti pirkti un taisīti par naudu, ar nolūku tevi apmānīt.
  Tevi bieži baida – balsosi par „sīkpartijām”, pazaudēsi balsi. Vai tu nepazaudēsi (pazaudēsi) balsi, ja iemetīsi urnā nevēlamās partijas sarakstu un to ievēlēsi? Izvērtē, kas labāks!
  Protams, PAŠREIZĒJAIS VĒLĒŠANU LIKUMS, MANĀ SKATĪJUMĀ, IR VĒLĒTĀJU AFĒRA, jo:
  – nevar nobalsot „pret” kādu partiju; – nenosaka vēlētāju kvorumu, kad vēlēšanās nav notikušas; – visu vēlētāju balsis, kuri balso, piemēram, par vienu no 9 partijām, kuras katra dabū tikai 4, 99% balsu un netiek Saeimā, viņu deputātu vietas (balsis) atdod Tev nevēlamām partijām, kuras iegūst vairāk kā 5 % balsu; – Tev nav iespēju grozīt sarakstu – papildināt izvēlēto sarakstu no citiem sarakstiem un ierakstīt izraudzītajā listē, izsvītrojot nevēlamos deputātu kandidātus (Grozāmo sarakstu princips) un utt.

 5. Joprojam spēkā ir aizliegums izmaksāt aprēķinātās apdrošināšanas atlīdzības pensionētiem arodslimniekiem,vienlaicīgi nav noņemts arī neoficiālais aizliegums šo cilvēku ārstēšanai.Joprojam ir spēkā aizliegums pensiju aprēķinos iekļaut pusaudžu darbu okupācijas periodā(Kūtra nopelns).Zīmīgi ka latviešu deputāti galvenokārt par galveno uzskata nevis vēlētāju dzīves uzlabošanu,bet pašvaldību un uzņēmēju stimulēšanu.Runājot par sociālam problēmām kandidātu acis sāk šaudīties un temats tiek ātri izsmelts.

 6. No nodokļiem,vienotībniek! No progresīvajiem nodokļiem! Sākot jau ar progresīvajiem iedzīvotāju un uzņēmumu ienākuma nodokļiem! Kā Zviedrijā,Īrijā,Anglijā,Vācijā,Francijā,Itālijā,ASV,Japānā,Ķīnā,Austrālijā,Brazīlijā! Kā visā pasaulē!
  Ne jau no cukura un sāls nodokļa vai 21% PVN apbedīšanas pakalpojumiem`!

 7. Izrādās,ka radikāli uzlabot situāciju bagātajiem,mūsu valdība gan spēj,neatkarīgi no ekonomiskās attīstības!Pat bez solīšanas! Samazināt PVN pārtikai nevarot,jo ieguvēji būšot arī bagātie! Vai tad no pakāpeniskās IIN samazināšanas bagātie arī nav tie lielākie ieguvēji? Par kādu būtisku ekonomisko attīstību varēja runāt 2010.gada oktobrī,krīzes laikā,kad steidzamības kārtā tika atcelti valdības daudzo padomnieku algu griesti? Kāda būtiska ekonomikas atīstība bija tad,kas divkāršotas tika algas valsts uzņēmumu valdēm? Vai tad pēc šo algu (un pēmiju) divkāršosanas,divkārt pieauga arī šo uzņēmumu ieņēmumi?

 8. Kauns,kauns,piesola pensionariem paaugstinat pensijas,bet tas ir tikai dazi eiro,toties pec ievelesanas varesim paskatities,ka cinas par savu algu paaugstinasanu,kauns klausities.

 9. Daudzsolītāju ansamblis!
  Pensionāru balsis izteiks viņu likteni un kāpēc gan neapsolīt ķīseļa upes debesmannas krastos?
  Līdz šim tas ir izdevies un reti kurš atceras cik skaisti solījumi ir bijuši….bet diemžēl līdz šim nav izpildīti!!!!
  Šos nereālos solītājus vajadzētu ar sūdainu koku plikus dzīt cauri pilsētai vai sliktākajā gadījumā pa lauku ceļiem kuri ir sabrukšanas stadijā bet pēc solītā ir labāki(uz papīra)….un sola atkal evropas fondus…tikai paši nezin kam un cik dos ja dos

  • Kijevaa shaadus ciniskus un prettautiskus varas tiikotaajus reaali met atkritumu tvertnees…
   Ai kaa man gribeetos tur redzeet Valdi Dombrovski,Vilku,Vinkjeli… Saadiem subjektiem un Latvijas valstij tas naaktu tikai par sveetiibu.

 10. Viss jau buutu labi, tikai kur lai valsts to naudu njem? Visiem vajag.

 11. ZZS savā programmā piedāvā pensiju indeksācijā ņemt vērā arī nostrādāto gadu stāžu. Bet NA piedāvā papildus inflācijai un algu koeficientam pensiju indeksācijā ņemt vērā vēl arī bērnu skaitu, piemērojot lielāku indeksāciju pensionāriem, kuri ir uzaudzinājuši vairākus bērnus. Tāpat nacionāļi uzskata, ka katram nostrādātajam gadam jāatstāj ietekme uz minimālās pensijas apmēru. Interesanti, ka vairākums partiju savās 4000 zīmju programmās pensionāru jautājumiem vispār nav pievērsušas uzmanību.

  • Patīk man ideja par pensijas apmēru atkarībā no bērnu skaita, es tikai pieliktu piebildi – bērnu, kas dzīvo, strādā un maksā nodokļus Latvijā.

 12. to ārodbiedrības bosu labvēlību pirms vēlēšanām jau visās valstīs ir centušies sev piesaistīt politiķi…Tāds viņu liktenis!

Draugiem Facebook Twitter Google+