×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
9. decembris, 2014
Drukāt

Misijas apziņas dzītie: Ivars un Maija Selecki

1. Unikāls tandēms

1no5
Timura Subhankulova fotoTimura Subhankulova foto

Nacionālā filmu festivāla “Lielais Kristaps” balvu par mūža ieguldījumu pirmoreiz tā vēsturē noslēguma ceremonijā 11. decembrī uz Dailes teātra skatuves saņems nevis viena, bet divas izcilas personas – režisors un operators Ivars Seleckis un montāžas režisore Maija Selecka, unikāls radošais tandēms Latvijas kinovidē, kuru kopējs ieguldījums kinomākslā ir nepārvērtējams.

Ivars Seleckis ir viens no spilgtākajiem latviešu kino dokumentālistiem, viens no leģendārā Rīgas poētiskā dokumentālā kino stila pamatlicējiem un šobrīd vecākais aktīvi strādājošais dokumentālists Latvijā. Viņa komanda ir vienīgā pasaulē, kura ieguvusi visas trīs nozīmīgākās dokumentālā kino balvas – amerikāņa Roberta Flaerti un holandiešu dokumentālista Aivora Īvensa vārdā nosauktās balvas, kā arī Eiropas Kinoakadēmijas balvu “Felikss” 1990. gadā par Eiropas labāko dokumentālo filmu “Šķērsiela”.

Ivars Seleckis ir 30 dokumentālo filmu režisors un operators, vēl arī operators 15 dokumentālajās filmās un trijās spēlfilmās. Viņš ir aizvadījis 57 darba gadus dokumentālajā kino. Pa ceļiem un neceļiem, pa dubļiem, pa jumtiem, pa jūru zvejas laivās, ar kamieļiem tuksnesī un ar krokodilu pa Latviju – kinodokumentālista dzīve ir raiba kā dzeņa vēders. Režisora un operatora Ivara Selecka dzīve turklāt ir arī Latvijas dokumentālā kino vēstures spogulis – visos būtiskākajos ceļa posmos viņš bijis klāt un daudzus pats nobruģējis, daudzus slavenus cilvēkus filmējis, bet vēl labprātāk – vienkāršus zemniekus, zvejniekus un mazās Šķērsielas iedzīvotājus.

Ivars Seleckis strādājis kopā ar daudziem Latvijas kinovēsturē leģendāriem cilvēkiem, bet vienmēr – ar Maiju Selecku, talantīgo montāžas režisori un arī dzīvesbiedri.

Maija Selecka visu šo Latvijas dokumentālā kino vēstures leģendāro periodu piedzīvojusi un pati līdzradījusi pie filmu montāžas galda, strādājot kopā ne tikai ar Ivaru Selecki (30 filmas), bet arī ar režisoriem Aivaru Freimani, Hercu Franku, Juri Podnieku, Ansi Epneru un citiem. Maija Selecka bijusi montāžas režisore vairāk nekā 60 dokumentālajām filmām, un liela daļa no tām pelnīti iekļuvušas Latvijas kinovēstures zelta fondā. Maijas Seleckas darbs mūža garumā, kas vairākkārt novērtēts ar “Lielā Kristapa” balvām, pierāda, ka talantīgs montāžas režisors ir nepārvērtējami svarīgs filmas līdzautors.

Ivars Seleckis savā cienījamā vecumā turpina aktīvi strādāt. 2013. gadā bija pirmizrāde vairāku gadu garumā tapušajai filmai “Kapitālisms Šķērsielā”, 2014. gada 3.septembrī notika jaunākā darba pirmizrāde – kinonovele “Ķīpsalā”, kas tapusi “Rīga 2014” programmā “Force majeure” kopdarbā “Pāri ceļiem un upei””.

  1. Unikāls tandēms
  2. Ļaut kadram dzīvot
  3. Kino audzina
  4. Šķērsiela paliek tukšāka
  5. Kā klājas zemniekiem?

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+